Zainwestuj w swój rozwój duchowy

Coraz popularniejsze stają się metody znajdowania równowagi w życiu codziennym za pomocą medytacji. Wiele osób docenia zalety jakie wynikają z ćwiczenia siebie w budowaniu trwałego spokoju i relaksacji nawet w stresujących sytuacjach życiowych. Psychologowie taką zdolność do osiągania spokoju i łączenia się z całym światem za pomocą medytacji nazywają inteligencją duchową. Ten rodzaj inteligencji stoi obok wskaźnika IQ (zdolności myślenia matematycznego) oraz poziomu inteligencji emocjonalnej. Warto znać wszystkie wskaźniki i dążyć do ich rozwoju w swoim życiu ponieważ pozwalają one na osiąganie większych sukcesów.

Iloraz inteligencji IQ

Prekursorem badań nad IQ był  Alfred Binet, który wymyślił test rozwojowy badający umiejętności rozwojowe odpowiednie dla dzieci w konkretnym wieku. Badania te były badaniami rozwojowymi, zakładającymi, że z każdym rokiem człowiek powinien się rozwijać. Problemy pojawiły się w przypadku osób dorosłych, które nie rozwijają się w taki równy sposób jak dorośli.

Ze względu na te i inne problemy zaproponowano inne testy, które lepiej odpowiadały wynikom konkretnego wieku i lepiej badały średnie wyniki dla konkretnych grup osób.

Iloraz inteligencji duchowej

Naturalna zdolność gatunku ludzkiego do przeżywania uczuć i doświadczeń duchowości nazywana jest inteligencja duchowainteligencją duchową. Pojęcie jest regularnie używane przez psychologów i terapeutów, jednak to co istotne w codziennym życiu to możliwość  łączenia się ze swoim wewnętrznym ja, do przekonania że świat materialny to nie jedyne co istnieje. Duchowość tego typu nie jest utożsamiana z religijnością, chociaż może się na niej wspierać.

Iloraz inteligencji emocjonalnej

Zdolność do świadomego rozpoznawania emocji – zarówno swoich jak i tych innych ludzi. Ponieważ współcześnie duży nacisk kładzie się na budowanie relacji z ludźmi to bardzo doceniana jest zdolność do prawidłowej oceny emocji. Wysoka świadomość emocji pomaga także w radzeniu sobie ze stresem, w budowaniu trwałych i głębokich relacji oraz w osiąganiu wewnętrznego spokoju. Nie bez powodu mówi się, że osoby o wysokim poziomie inteligencji emocjonalnej budują trwałe relacje  w swoim życiu.

Czy już to potrafię?

Obecnie bardzo duży nacisk kładziemy na to, aby zdobywać certyfikaty i wyróżnienia potwierdzające nasze kompetencje w różnych dziedzinach. Wciąż istotne jest także to, aby dbać  o stronę praktyczną naszych umiejętności. Dlatego warto uczęszczać na rozmaite kursy i szkolenia, które prowadzone w formie warsztatów dostarczą nam szeroki zakres informacji i praktycznych umiejętności. Warto dbać o rozwój inteligencji emocjonalnej i duchowej, ponieważ dzięki temu zdobędziemy przewagę w codziennym życiu i funkcjonowaniu z innymi osobami w pracy i w domu.