Zalety programów logopedycznych

Obecnie dzieci mające problemy z wymową mogą skorzystać z szeregu różnych terapii, które w efektywny sposób ułatwią im naukę poprawnej artykulacji. Współcześnie panujące łatwa dostępność komputerów spowodowała rewolucję również w kwestii pomocy osobom z zaburzeniami mowy, wzroku czy słuchu. Warto wykorzystać nowoczesną technologię do walki ze złymi nawykami i skorzystać z programów logopedycznych, które oprócz dobrej zabawy zapewnią dziecku szybki rozwój. Komputer może stać się świetnym narzędziem w terapii naszych pociech, które z pewnością chętnie będą chciały skorzystać z takiej możliwości. Mogą one być również elementem profilaktycznym, nawet jeśli nasze dziecko rozwija się bardzo dobrze. Jak wyglądają programy logopedyczne i dlaczego warto z nich skorzystać?

Jakie programy logopedyczne wybrać?

Oprogramowania wykorzystywane są do pracy z dziećmi posiadającymi wady wymowy lub występuje całkowity brak rozwoju mowy. Zawierają one zazwyczaj różne rodzaje gier, biblioteki obrazkowe i dźwiękowe. Programy zaprojektowane są w taki sposób by oprócz elementów terapii sprawiały dziecku radość i przyjemność ale jednocześnie rozbudzały wyobraźnie i utrzymywały koncentrację naszych pociech. Jaki jest cel gier? jak one wyglądają? Niektóre z nich polegają na powtarzaniu przez dziecko usłyszanych dźwięków. Głos dziecka i wymówiona przez niego głoska jest rejestrowana przez mikrofon dzięki czemu program określa czy jest ona poprawna czy należy jeszcze poćwiczyć. Niektóre z nich są bardziej rozrywkowe. Mogą polegać np. na kierowaniu samolotem, który widzimy na ekranie poprzez odpowiednią modulację i wysokość wydawanych dźwięków. Niektóre z zabaw skupiają się także na rytmice mowy. Gra polegająca na strzelaniu z animowanej armaty w odpowiednim momencie. Ładunek zostanie wystrzelony tylko wtedy, gdy mikrofon zarejestruje wypowiedzianą przez dziecko konkretną głoskę. Niektóre zabawy mają na celu pomoc dziecku w kontrolowaniu oddechu podczas mówienia. Regularne nabieranie powietrza umożliwi sprawniejszą mowę, a nasza pociecha będzie lepiej rozumiana. Inne gry pozwalają zapanować nad głośnością mowy dziecka. Często się zdarza, że maluchy nie umieją tego kontrolować, przez co albo krzyszą albo mówią zdecydowanie za cicho.

Programy logopedyczne dla dzieci chorych

programy logopedyczne
Zdjęcia programów logopedycznych zaczerpnięte ze strony Liger.

Niektóre programy dostosowane są specjalnie pod pacjentów z chorobą Downa, upośledzeniem umysłowym lub autyzmem. Posiadają one prostszą grafikę a instrukcja wykonywania zadań jest bardzo przejrzysta. Niekiedy poszczególne ćwiczenia są wykonywane intuicyjnie. W tym przypadku efekty dodatkowe są minimalne, tak by nie przerywać skupienia dziecka. Zabawy polegają głównie na odsłuchiwaniu dźwięków i próbie ich powtarzania lub wymaga określenia przez dziecko co słyszy. Praca nad rozwojem dzieci w wyżej wymienionymi zaburzeniami jest znacznie dłuższa i może trwać nawet kilkanaście lat. Przez tak długi okres programy powinny być zmieniane i dopasowywane do aktualnego stanu rozwoju pacjenta.

Jeśli zaobserwujemy u naszego dziecka problemy z wymową, koniecznie umówmy się na wizytę ze specjalistą. Szybka interwencja spowoduje, że dziecko nie zdąży utrwalić u siebie negatywnych nawyków. Ćwiczenie wymowy będzie również wskazane profilaktycznie, tak by nasza pociecha utrwaliła dobre przyzwyczajenia. Programy logopedyczne świetnie sprawdzą się w domowych warunkach, gdy dziecko nie chce współpracować na zajęciach z logopedą. Pamiętajmy jednak, że rodzaj i poziom zabaw musi być dobrany przez specjalistę. Przed zakupem programu upewnijmy się, że mamy wszystkie sprzęty niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Niezbędny będzie mikrofon, który dla dziecka będzie wyjątkową atrakcją. Zapewnijmy komfortowe warunki dla naszej pociechy, tak aby swobodnie mogło pracować nad swoją wymową.