Jaki zbiornik na gaz płynny jest najbardziej opłacalny ?

Jedną z metod ogrzewania domu jest wykorzystanie gazu znajdującego się w zbiorniku podziemnym albo naziemnym. Istotny jest jednak nie tylko załatwienie wszelkich formalności, ale również wybór odpowiedniego zbiornika. Okazuje się, że nie wszystkie można wykorzystywać w małych gospodarstwach domowych.


Gaz ze zbiornika to aktualnie jedna z najpopularniejszych metod ogrzewania domów jednorodzinnych. Wynika to głównie ze sposobu rozprowadzania ciepła po wnętrzach, a także stosunkowo niskich rachunków – w porównaniu do innych metod. Przy poprawnym użytkowaniu i odpowiednim napełnianiu zbiorników jest także zupełnie bezpieczna. Wystarczy wybrać odpowiedni zbiornik na gaz z butli.

Jakie zbiorniki na gaz wyróżniamy?

Zbiorniki na gaz dzieli się na dwa podstawowe rodzaje – naziemne oraz podziemne. W zależności od możliwości terenu, otrzymanej zgody oraz własnych preferencji, można zainstalować jedno z tym rozwiązań. Zbiorniki podziemne najczęściej montowane są jeszcze przed zakończeniem prac budowlanych – wtedy też do domu jest doprowadzana cała instalacja gazowa, która ma za zadanie równomiernie dostarczyć ciepło do gospodarstwa.

Część osób decyduje się jednak na zbiornik naziemny, gdyż zdecydowanie łatwiej jest przygotować grunt pod jego umieszczenie. Zazwyczaj na działce, w niedalekiej odległości od domu, stawiany jest wielki zbiornik na płycie żelbetonowej. Mimo tego że jest widoczny i raczej trudno jest go ukryć pomiędzy kwiatami, to jego napełnianie i korzystanie jest bardziej komfortowe. Cena montażu zbiornika naziemnego jest także znacznie niższa – specjaliści nie muszą kopać głębokiego dołu.

Zbiornik na gaz – jaki wybrać? Pojemności

Pojemność zbiornika jest uzależniona przede wszystkim od indywidualnych potrzeb oraz jego umiejscowienia. Planując instalacje podziemną lepiej wybrać zbiornik o średniej pojemności (wymiary 4,3×1,25×1,6 metra. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przeciętnym gospodarstwie, które nie ma dużego zapotrzebowania na ogrzewanie. W małych domkach jednorodzinnych lepszym rozwiązaniem będą małe zbiorniki (wymiary 2,5×1,25×1,6 metra) i kolejno w wielkich domach – największy zbiornik (wymiary 5,5×1,25×1,6 metra).

Mały czy duży zbiornik – co jest bardziej opłacalne?

Wybór odpowiedniego zbiornika na gaz nie jest łatwy. W zależności od tego czy zdecydujemy się na mały czy duży, naziemny czy podziemny, koszty będą inne. Zbiornik podziemny z racji tego, że do instalacji potrzebuje głębokiego dołu, będzie kosztował znacznie więcej niż naziemny. Wielkość w tym przypadku będzie miała znaczenie – jednorazowo będzie trzeba zapłacić więcej za zbiornik o dużej pojemności. Warto przy tym pamiętać, że im większy zbiornik, tym większy koszt uzupełnienia. W mniejszych gospodarstwach gaz starcza na wiele miesięcy, więc nierzadko jest to kwota, którą należy wydać raz na pół roku lub jeszcze rzadziej.

Wiele osób ze względów wizualnych decyduje się na małe zbiorniki naziemne – jest je o wiele łatwiej zakryć, a jednocześnie przy małych domach zapas gazu starcza na kilka miesięcy. Uzupełnienie gazu będzie też znacznie łatwiejsze.

Popularny zbiornik na gaz – komu zlecić?

Przed ostatecznym wyborem dobrego zbiornika na gaz warto wcześniej skontaktować się z profesjonalistami, którzy doradzą odpowiednie rozwiązanie do każdego domu. Dodatkowo zwrócą szczególną uwagę na niezbędną infrastrukturę oraz osprzęt, a także dokonają pomiarów do projektu budowalnego.

Współpraca z profesjonalną firmą to także zdobycie odpowiednich pozwoleń, a następnie przygotowanie dokumentacji do Urzędu Dozoru Technicznego i późniejsze wykonanie odbioru. Fachowcy zamontują gotowy zbiornik w wyznaczonym miejscu, jak i wskażą w jaki sposób go użytkować, napełniać oraz przedstawią podstawowe zasady bezpieczeństwa.