Aparat vs licówki – co bardziej się opłaca?

Krzywe zęby są kompleksem wielu osób i wiele osób stara się, w jakiś sposób tym krzywym zębom zapowiedz. Jest wiele metod, w jaki można wyprostować krzywe uzębienie – jedne działają szybciej, inne nieco wolniej.

Najczęściej pacjenci wybierają dwie metody walki z krzywym uzębieniem – licówki oraz aparaty ortodontyczne. Obie opcje są dobre i działają, jednak czy któraś z nich jest lepsza? Jakie są ich wady oraz zalety?

Aparat ortodontyczny – wady, zalety?

Aparat ortodontyczny to jedna z najpopularniejszych metod walki ze skrzywieniem zgryzu. Przed jego założeniem pacjent odbywa konsultację w gabinecie ortodontycznym, gdzie lekarz wykonuje specjalny odcisk zębów. Przed jego wykonaniem istotne jest jeszcze wykonanie zdjęć RTG, które są ocenianie przez lekarza. Co warto jest wiedzieć o samym aparacie na zęby? Wykonany jest on z pierścieni, drutów, zamków metalowych oraz haczyków na zamkach.

Zdecydowaną zaletą tego rodzaju leczenia krzywych zębów, jest fakt, iż jest ono skuteczne i w miarę tanie. Aparaty mogą kosztować od 1500 zł do nawet 5000zł, w zależności od tego, z czego są zbudowane. Najtańszy (niemniej jednak tak samo skuteczny, jak inne) jest aparat tradycyjny, którego zamki wykonane są ze stali. Nieco droższe aparaty, to takie, w których zamki wykonane są z porcelany lub kryształu.

ortodonta Wrocław
Profesjonalne usługi stomatologiczne oferują specjaliści z Podralscy Gdańsk

Minusem takiego leczenia może być długi okres noszenia aparatu – przeciętnie pacjent musi nosić aparat przez około dwa lata. Oprócz tego mogą wystąpić problemy z mówieniem oraz potrzeba nauczenia się spożywania posiłków. Aparat może utrudniać właśnie te czynności. Poza tym tradycyjny aparat często nie wygląda estetycznie.

Licówki – wady i zalety

To właśnie licówki są powodem pięknego uśmiechu gwiazd Hollywood. Czym jest licówka? Jest to cienka warstwa materiału, która przytwierdzana jest do przedniej części zęba. Dzięki licówce można całkowicie zmienić kształt i kolor zęba, oraz jego wielkość. Najczęściej wykonywane są porcelanowe licówki, chociaż można także wybrać te wykonane z kompozytu. Do uzyskania najlepszego efektu wizualnego, najczęściej wykonuje się od 6 do 8 licówek na przedniej części łuku zębowego.

Ogromną zaletą licówek, jest fakt, że są one w stanie całkowicie zmienić to, w jaki sposób wygląda ząb. Jest to też metoda, która działa szybko – efekt jest uzyskany już w momencie, w którym licówka zostanie nałożona na ząb. Raz założona na ząb licówka, może przetrwać naprawdę sporo czasu – nawet wiele lat.

ortodonta Warszawa

Jeżeli chodzi o wady licówek, to zdecydowanie ich cena. Jedna porcelanowa licówka może kosztować od 1000 zł wzwyż. Aby uzbroić wszystkie zęby w ten rodzaj produktu, potrzeba więc posiadać nieco więcej budżetu, niż w przypadku aparatu ortodontycznego. Efekt jednak jest naprawdę powalający.

Podsumowanie

Tak naprawdę, to od stanu zdrowia zębów zależy to, w jaki sposób leczona będzie ich krzywizna. Sugeruje się by przed poddaniem się jakiejkolwiek metodzie na wyprostowanie zębów, podleczyć te zęby, które mają ubytki i są w jakiś sposób zepsute. Dzięki temu prostowanie zębów będzie dużo przyjemniejsze i pacjent będzie miał więcej możliwości do wyboru.

Dlatego, przed rozpoczęciem prostowania zębów, ważna jest dokładna konsultacja z lekarzem dentystą, który określi, jaka metoda będzie najlepsza i najbardziej satysfakcjonująca. Krzywe zęby nie muszą być już dłużej ukrywanym kompleksem!


Artykuł powstał przy współpracy z podralscy.pl