Rośnie liczba osób uczących się posługiwania coraz bardziej popularnym urządzeniem, jakim jest dziś dron. Zanim się jednak nauczymy sprawnie obchodzić z tym urządzeniem, dochodzi do najróżniejszych wypadków. Dron jest urządzeniem dosyć delikatnym, dlatego warto obchodzić się z nim ze szczególnym wyczuciem. Co jednak robić, gdy ten zdąży się już zepsuć?
Jak zbudowany jest dron?
Aby zyskać przynajmniej podstawowe rozeznanie w funkcjonowaniu drona, dobrze byłoby przyjrzeć się poszczególnym jego częściom. Nie jest konieczne w tym celu rozbieranie go na części pierwsze – informacje na ten temat są dziś na wyciągnięcie ręki w wielu miejscach. Poniżej opis najważniejszych elementów drona.
- Rama i śmigła to elementy, bez których dron nie ruszy z miejsca. Rama jest podstawowym szkieletem, niezbędnym do połączenia ze sobą wszystkich innych części, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania drona. Śmigła zaś dostosowywane są do wielkości drona, dlatego że to przede wszystkim one dźwigają jego ciężar podczas lotu, dlatego też zastosowany silnik musi być kompatybilny z występującymi śmigłami. W przeciwnym razie dron po prostu spadnie;
- System ESC (Electronic Speed Control) pełni szereg niezwykle istotnych funkcji. Reguluje przede wszystkim intensywność obrotów silnika poprzez odpowiednie dostosowanie poziomu natężenia prądu;
- Kontroler lotu to kolejny, jeszcze ważniejszy element, zarządzający całym układem sterowania lotem. Odpowiada on za utrzymanie właściwego kursu drona. To właśnie dzięki niemu jest on w ogóle w stanie utrzymać się w powietrzu i poruszać w wyznaczonym przez użytkownika kierunku;
- Akumulator dobrany w odpowiedni sposób zapobiegnie spadkowi drona w razie wyczerpania baterii i pomoże mu w bezpieczny sposób wylądować na ziemi, gdy będzie ona bliska rozładowaniu;
- Gimbal to element, o którym nie sposób nie wspomnieć. Odpowiada za stabilizowanie kamery podczas nagrywania i zapewnienie nagrania obrazu o jak najwyższej jakości bez żadnych zakłóceń. Gimbal świetnie amortyzuje ewentualne wstrząsy.
Czy warto brać się za samodzielną naprawę drona?
Jak zawsze, zdarzają się wśród użytkowników „złote rączki”, dla których doprowadzenie drona do stanu używalności nie będzie najmniejszym problemem. W Internecie również można znaleźć tutoriale o tym, jak samodzielnie zbudować i naprawić drona. Jeśli jednak nie masz większego pojęcia o naprawach sprzętu elektronicznego, po prostu się za to nie bierz. Profesjonalne naprawy oferuje autoryzowany serwis DJI. Oddając sprzęt w ręce fachowców, zyskujesz pewność, że nie zmarnujesz czasu i pieniędzy na samodzielną naprawę, której skutki mogłyby okazać się dosyć różne, a najczęściej nie najlepsze…
Możliwe jest naprawienie drona z użyciem części oryginalnych od producenta, lecz warto pamiętać o tym, że podnosi to koszty naprawy. Czasem jednak warto zdecydować się na tę droższą opcję, choćby dlatego, że części oryginalne są zazwyczaj dużo lepiej wykonane, a kolejna naprawa nie będzie potrzebna zbyt szybko.
Na tańsze zamienniki warto decydować się tylko wtedy, gdy wiemy, że korzystająca z nich firma cieszy się dużą renomą i należycie sprawdza jakość otrzymywanych części. Wówczas rzeczywiście mamy szansę na profesjonalną naprawę przy użyciu tańszych zamienników. Szansę taką daje właśnie sprawdzony serwis DJI, naprawiający również drony Phantom3. Warte uwagi są także inne usługi, takie jak kalibracja lotu oraz wiele innych. Firma mieści się w Warszawie, lecz z jej oferty mogą skorzystać użytkownicy dronów rozsiani po całym kraju.