Chcesz założyć firmę w Anglii? Przeczytaj nasz poradnik

Niezbędna pomoc przy zakładaniu firmy

Polacy w Wielkiej Brytanii coraz częściej decydują się na zakładanie własnej działalności gospodarczej traktując to jako alternatywę dla powrotu do kraju lub poszukiwania przez długi okres zatrudnienia w sytuacji kryzysu na rynku pracy w Wlk Brytanii. Własna działalność na Wyspach to świetny pomysł gdyż ten kraj bardzo mocno promuje wszelkie zaradne osoby starając się im pomagać w rozwijaniu biznesów, które przecież służyć będą pośrednio całemu krajowi. Niemniej angielskie prawo różni się od naszego w stopniu całkiem sporym mimo tego, że oba kraje należą do Unii Europejskiej. Dlatego tez zaleca się (taką radę usłyszymy także w brytyjskich urzędach) aby decydować się na zakładanie działalności gospodarczej w Anglii tylko mając pod ręką kogoś dobrze rozeznanego w miejscowych przepisach i mówiącego płynnie w miejscowym języku. Pozwala to uniknąć wielu błędów, które potem mogłyby być fatalne w skutkach gdyż jak w każdym kraju o silnie rozwiniętej sferze socjalnej, działalność gospodarcza w Wielkiej Brytanii obłożona jest mnóstwem i wiąże się z koniecznością uiszczania bardzo wysokich podatków. W przypadku ich nieopłacenia, nawet z powodu pomyłki lub niewiedzy, brytyjska firma prowadzona przez Polaka może zniknąć jeszcze szybciej niż się pojawiła.

Zakładanie i prowadzenie firmy pod nadzorem

Własna firma na Wyspach – to brzmi dumnie. Nie należy jednak pod żadnym pozorem działać na łapu-capu. Wlk Brytania to kraj, w którym organy państwa lubią posiadać bardzo szczegółową wiedzę o działaniu wszystkich podmiotów gospodarczych na jej terenie. Wiąże się to także z tym, że firma w Wielkiej Brytanii posiada znacznie więcej obowiązków w stosunku do pracownika niż przedsiębiorstwa w innych krajach. Z jednej strony jest to czynne regulowanie należności podatkowych i ubezpieczeniowych za pracowników a z drugiej jest to odprowadzanie bardzo wysokich stawek podatkowych, z których potem finansowane są usługi publiczne.

Zakładanie firmy w Wielkiej Brytanii

Działalność gospodarcza na Wyspach jest normowana do tego stopnia, że na własną rękę nie powinno się jej zakładać a w dodatku istnieje ścisły przepis prawa zabraniający samodzielnego jej prowadzenia – każdy biznes na Wyspach zobowiązany jest do posiadania zewnętrznego audytora. Bardzo wskazane jest też by rozbudowane formalności w Wielkiej Brytanii obecne w procesie zakładania swojego przedsiębiorstwa organizowane były przez wyspecjalizowane biura prawne. Nie są to usługi tanie lecz przedsiębiorstwo może stracić znacznie więcej na nawet przypadkowym niedostosowaniu się do przepisów niż na wynagrodzeniach dla wyżej wymienionych podmiotów.

Działalność indywidualna w Wielkiej Brytanii

Każda działalność gospodarcza  musi być poddawana stałej kontroli ze strony organów państwa. Jest to wymóg konieczny dla utrzymania opiekuńczej roli rządu nad obywatelami. Powoduje to jednak, że formalności na Wyspach, z którymi trzeba sobie dać radę decydując się na zakładanie działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii są naprawdę uciążliwe.

Własna działalność  przyjmuje przede wszystkim formę identyczną z naszym samozatrudnieniem. Żadne pozwolenie na prowadzenie firmy nie jest potrzebne jednak naszym przyjacielem musi stać się rejestr firm – wtedy założenie spółki w Wielkiej Brytanii będzie łatwiejsze. Dopiero po uzyskaniu do niego wpisu możemy zacząć działalność gospodarczą. Właściwy w przypadku samozatrudnienia będzie rejestr gminy. By otrzymać do niego wpis będziemy potrzebowali 2 obligatoryjnych dokumentów: wypełnionych formularzy podatkowych oraz zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami. Zakładanie działalności gospodarczej pójdzie dużo szybciej jeśli w dołączonym do powyższych dokumentów wniosku o rejestrację znajdzie się bardzo dokładny opis tego czym będziemy się zajmować. Urzędnicy muszą dokładnie określić nasz profil i jeśli podamy im go w odpowiedniej formie to możemy zyskać nawet 2 tygodnie w procesie rejestracyjnym.