Czy astygmatyzm może się pogłębiać?

Obecnie ponad połowa ludzi na świecie cierpi na problemy ze wzrokiem. Większość z nas będzie się zmagać z typowymi wadami wzroku, czyli krótkowzrocznością oraz dalekowzrocznością.

Innym często pojawiającym się schorzeniem oczu jest astygmatyzm, który może wpływać pole widzenia. Czym dokładnie jest astygmatyzm i czy pogłębia się z wiekiem? Jakie są sposoby korygowania astygmatyzmu?

Astygmatyzm jako wada wzroku budzi wśród pacjentów okulistycznych najwięcej wątpliwości. Może to wynikać z braku wyjaśnienia przyczyny jego powstawania przez specjalistę, jak i podjęcia korekcji wady wzroku bez wyraźnego omówienia tej kwestii z pacjentem. Świadomość tego, czym jest astygmatyzm, a także w jaki sposób dbać o wzrok, aby opóźnić jego pogłębianie się, ma ogromne znaczenie w leczeniu wad narządu wzroku.

Jak objawia się astygmatyzm?

Astygmatyzm to nic innego jak wada rogówki bądź soczewki ocznej, które są zniekształcone oraz rozciągnięte. Astygmatycy mają zupełnie inną rogówkę niż osoby nie posiadające żadnej wady wzroku. Ich rogówka zamiast okrągłego kształtu jest wydłużona, co znacznie wpływa na rozwój wady utrudniającej widzenie.

Wada refrakcji, z jaką zmagają się pacjenci z astygmatyzmem, polega na tym, że wiązka światła, jaka dostaje się do narządu wzroku, jest zniekształcona. Dlatego też astygmatycy nie widzą wyraźnie, a obrazy, jakie mają przed oczami są zamazane, nieostre. W efekcie astygmatyzm skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Osoby cierpiące na astygmatyzm mają trudności z widzeniem w dali oraz bliży, a także problem z czytaniem bądź oglądaniem rzeczy wyświetlanych na urządzeniach elektronicznych. Jednym z charakterystycznych objawów astygmatyzmu jest ból głowy, umiejscowiony w okolicy oczu. Ból jest na tyle uporczywy, że wpływa na koncentrację i trudno jest go uśmierzyć środkami przeciwbólowymi.

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, dlaczego tak dużo osób cierpi na astygmatyzm i skąd właściwie ta wada wzroku się bierze. Najczęstszą przyczyną będzie dziedziczenie astygmatyzmu, dlatego jeśli jedna z osób w rodzinie posiada tę wadę wzroku, istnieje spora szansa, że jej potomstwo również będzie ją miało. Inną przyczyną pojawienia się astygmatyzmu jest uszkodzenie rogówki w wyniku wypadku. Ta ciężka postać astygmatyzmu wymaga jednak przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

Kiedy astygmatyzm może się pogłębiać?

Astygmatyzm jak każda wada wzroku wymaga odpowiedniego leczenia oraz korekcji. Najczęściej okulista bądź optometrysta po przeprowadzeniu szeregu badań proponuje pacjentowi dwie najpopularniejsze metody – okulary korekcyjne oraz soczewki korekcyjne. Sposób korekcji astygmatyzmu może być uzależniony od indywidualnych upodobań pacjenta, jak i wymuszony przez inne wady wzroku, uniemożliwiające noszenia soczewek kontaktowych.

Coraz popularniejszą metodą leczenia astygmatyzmu jest przeprowadzenie zabiegu laserowego, dzięki któremu możliwe jest całkowite usunięcie wady.

Warto jednak pamiętać o tym, że astygmatyzm, pomimo podjętego leczenia, może się pogłębiać. Nieprawidłowo dobrane szkła do okularów, a także błędnie przeprowadzona diagnostyka może doprowadzić do pogłębienia się wady i utrudnienia wykonywania codziennych obowiązków. W efekcie nawet nosząc okulary korekcyjne czy soczewki może dojść do sytuacji, gdzie problem będzie narastał.

Dlatego też tak ważne jest przeprowadzenie profesjonalnego badania okulistycznego. Okulista z Kostrzyna przyjmujący pacjentów sprawdzi, czy astygmatyzm nie występuje wraz z nadwzrocznością oraz krótkowzrocznością, które mogą mieć negatywny wpływ na wybraną korektę wzroku.

badanie wzroku

Korekta astygmatyzmu w gabinecie okulistycznym

Astygmatyzm to niezwykle uciążliwa wada wzroku, która zaniedbana i nieleczona może doprowadzić do znacznego pogorszenia się widzenia. Nieleczony astygmatyzm uniemożliwia prowadzenie pojazdów, a także jest problematyczny w wykonywaniu codziennych obowiązków. Astygmatyzm jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, których wzrok męczy się znacznie szybciej, prowadząc do uciążliwych bólów głowy, a także problemów z nauką czy koncentracją.

Osoby zmagające się z problemami widzenia powinny jak najszybciej zgłosić się do gabinetu okulistycznego, aby okulista przeprowadził pełną diagnostykę narządu wzroku. Tylko za pomocą specjalistycznych urządzeń możliwe jest wykrycie wady wzroku oraz podjęcie jej leczenia.

Korekta astygmatyzmu u okulisty opiera się na doborze właściwych okularów korekcyjnych bądź specjalnych soczewek kontaktowych dla astygmatyków. Warto jednak pamiętać o regularnych wizytach u okulisty, aby upewnić się czy wada nie postępuje.