Wśród ludzi cierpiących na alkoholizm jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Odpowiedź na nie jest prosta i niestety niezadowalająca, ponieważ leki na alkoholizm nie istnieją. Do niedawna różnego rodzaju substancje farmakologiczne były podawane osobom cierpiącym na alkoholizm, jednakże szybko zrezygnowano z tej metody leczenia alkoholizmu, ponieważ była ona nieskuteczna.
W dzisiejszych czasach rozróżnia się dwa rodzaje leczenia alkoholizmu droga farmakologiczną: w przypadku intensywnych powikłań oraz przewlekłego spożycia alkoholu. Samo leczenie uzależnień nie jest już stosowane na tak dużą skalę. W Polsce przez wiele lat stosowano metody uczulające, podawano leki doustne lub wszywano implanty, na przykład: Esperal Gdańsk. Zawierały one „disulfiram”, który miał pomagać chorym. Disulfiram miał zmieniać postrzeganie alkoholu przez pacjenta. Po jego zażyciu, pacjent spożywając alkohol bardzo zagrażał swojemu życiu. Występowały duże powikłania. Twarz robiła się czerwona, występowały duszności, serce biło mocniej i szybciej, pacjent bał się że umrze. Wiele badań i analiz wykazało że disulfiram wcale nie jest taki dobry, równie dobrze pacjentom można było podawać środek „placebo”. Jednakże niepożądane objawy jakie występowały po jego zażywaniu sprawiły, że został on uznany za bardzo niebezpieczny lek.
W dzisiejszych czasach stosuje się środki hamujące działanie alkoholu i głodu alkoholowego. Łagodzą one depresje, zmniejszają ochotę na alkohol. Są to środki serotoniczne i wielu terapeutów uważa że przy jednoczesnej stosowaniu terapii i regularnym zażywaniu leków szansa na wyjście pacjenta z alkoholizmu jest bardzo duża. Zdarzają się jednak sytuacje, w których pacjent nie będzie chciał chodzić na terapię lub mimo tego że będzie na nią chodził, nie będzie widać żadnych efektów. Terapeuta może wtedy zalecić branie leków wpływających na zmniejszenie ilości pitego alkoholu tylko po to, aby przedłużyć życie pacjenta i zmniejszyć szkody jakie używka ta wprowadza w jego organizmie.
Spotykamy się z dużą ilością ogłoszeń, które oferują pomoc od wszelkiego rodzaju uzależnień. Czasami ma miejsce sytuacja, w której osoba do której zgłosi się chory nie ma żadnych uprawnień co do leczenia czy niesienia pomocy uzależnionym. Podając leki czy porady, może tylko bardziej zaszkodzić osobie chorej. „Terapeuta” wmawia biednemu choremu „cudowne” działanie leków, które mu oferuje za oczywiście bardzo wysoką cenę. Jednak okresowe zaprzestanie picia nie oznacza cudownego uzdrowienia. Zatacza się w takiej sytuacji błędne koło. Chory na alkoholizm przestaje na jakiś czas pić, potem ponownie wpada w cug. Zaczyna stosować kolejne leki i znowu na jakiś czas przestaje pić. Zaczyna uważać, że jego problem z alkoholem zniknął i nie chce żadnych większych zmian w swoim życiu, a niestety powinien udać się do profesjonalnej poradni zajmującej się uzależnieniami.
Wszystkie środki farmakologiczne powinny być zawsze stosowane z rozwagą. Badacze uważają, a jest to nawet tematem sporów między nimi, że lekarstwa, niezależnie od tego jaki będą miały skład chemiczny czy sposób działania, nie pomogą osobie uzależnionej od używki jaką jest alkohol. Zniwelują tylko w małym stopniu, bądź spowolnią działanie alkoholu na organizm. Są to tylko okresowe środki, które mają wspomagać terapie psychoanalityczną, która jest najlepszym sposobem na leczenie uzależnienia od alkoholu.
Sprawdź zabiegi dostępne w https://www.surgeryclinic.pl/.