Czym są worki filtracyjne i jakie mają zastosowanie?

Worki filtracyjne mają szerokie zastosowanie przede wszystkim w branży przemysłowej. Wykonuje się je z różnych materiałów tak, aby dzięki temu były jak najbardziej odporne na niekorzystne warunki środowiskowe, co pozwoli im służyć jak najdłużej. W poniższym artykule wyjaśniamy, z czego najczęściej produkowane są worki filtracyjne i jakie są ich najczęstsze zastosowania.

Najważniejsze właściwości worków filtracyjnych

Zadaniem worków filtracyjnych jest oczyszczanie powietrza z najróżniejszych zanieczyszczeń, jakie mogą pojawiać się na hali produkcyjnej i stanowić zagrożenie dla zdrowia. Aby jednak mogły one służyć z powodzeniem, muszą być odpowiednio przystosowane do panujących warunków. Oznacza to, że materiał wykorzystany do produkcji powinien mieć odpowiednie właściwości iskroodporne, antystatyczne, wodoodporne i olejoodporne lub być wyposażony w odpowiednią powłokę, stanowiącą barierę ochronną. Dodatkową zaletą worków jest także to, że mogą być produkowane w niestandardowym rozmiarze, co pozwoli na idealne dopasowanie ich do obudowy filtra tak, aby uchronić go w ten sposób przed uszkodzeniami. Usługę wykonania worków filtracyjnych na zamówienie świadczy m.in. firma Filterm

Najczęściej stosowane materiały do produkcji worków filtracyjnych

Poliakrylonitryl – Jest to materiał wykorzystywany np. na terenach zakładów chemicznych, gdzie worki filtracyjne oprócz chemicznych substancji, narażone są także na działanie wysokiej temperatury.

Teflon – wykorzystywany jako powłoka ochronna w workach filtracyjnych, gdzie ważne jest zastosowanie materiału o minimalnej przepuszczalności powietrza. 

Poliamid – materiał nietopliwy, stosowany w zakładach, w których wymagana jest odporność na bardzo wysokie temperatury.

Poliester – ze względu na przystępną cenę, jest to najczęściej wykorzystywany materiał. Stosuje się go m.in. w branży cementowej, drzewnej czy też energetycznej. 

Inne materiały wykorzystywane do produkcji worków filtracyjnych to m.in.: m-aramid, polipropylen, czy też połączenie poliestru z aluminium.

zastosowanie worków filtracyjnych w systemie wentylacyjnym hali produkcyjnej

Przykładowe zastosowania worków filtracyjnych

Ogólnie worki wykorzystuje się do tzw. filtracji suchej, lecz konieczna może być również filtracja na mokro. Stosowane wówczas materiały to polipropylen, poliester lub nylon, można je odpowiednio dobrać do parametrów podawanych przez klienta. Ich szczelność jest bardzo wysoka, mierzona w mikronach.

Worki filtracyjne mogą z powodzeniem służyć również do odciągania trocin. Mogą być wyposażone w mocne opaski zaciskowe, a do tego istnieje możliwość zaopatrzenia się w worki dolne, wyposażone w wygodne uchwyty, które mogą być wykorzystywane wielokrotnie.

Worki filtracyjne mogą być z powodzeniem wykorzystywane również w zakładach galwanizacyjnych, gdzie służą ochranianiu anod przed zanieczyszczeniami podczas gdy ulega ona rozpuszczeniu w elektrolitach. 

Gdzie można kupić worki filtracyjne?

Worek filtracyjny niejedno ma imię. Oprócz zastosowań przemysłowych wykorzystuje się go przy pielęgnacji kwiatów, filtracji wina, czy też czasem w pracy z elektroniką. Różnica polega jednak na tym, że w procesie produkcyjnym zależnie od przeznaczenia zmienia się rodzaj wykorzystywanych materiałów oraz sposób wykonania.

Dlatego też, aby mieć pewność, że worek filtracyjny został dobrany we właściwy sposób, najlepszym rozwiązaniem będzie złożyć zamówienie indywidualne do odpowiedniej firmy, np. takiej, jak Filterm, w której zajmujemy się produkcją wyrobów filtracyjnych dla hurtowni i fabryk. 

Worki filtracyjne to wyroby mające na celu ochronę zdrowia pracowników zakładów przemysłowych, dlatego też nie warto oszczędzać na  jakości. Aby mogły one służyć jak najlepiej, ważne jest dopasowanie go do rodzaju obudowy filtra i warunków pracy.