Czyszczenie filtra DPF – samodzielnie czy u specjalisty?

Filtry cząsteczek stałych w układzie wydechowym pojazdów samochodowych są bardzo istotnym elementem, którego zgodnie z prawem nie można usuwać. Producenci samochodów zapewniają, że tego typu filtry w autach mogą posłużyć przez całe życie pojazdu. Aby jednak było to możliwe, niezbędne jest regularne czyszczenie filtrów cząsteczek stałych. Czy opłaca się robić to samodzielnie, czy może jednak lepiej zdecydować się w tym zakresie na pomoc specjalistów? Jakie są wady i zalety jednej, i drugiej opcji?

Samodzielna wymiana – czy to się opłaca?

Dbanie o środowisko jest obecnie bardzo ważną kwestią, która zaczyna być brana pod uwagę w coraz większej ilości branż oraz produktów użytkowych i sprzętach wykorzystywanych codziennie, na przykład w pojazdach samochodach. Od kilku lat pojawiają się w nich specjalistyczne filtry DPF, które mają za zadanie oczyszczanie spalin z cząsteczek stałych, mających bardzo niekorzystny wpływ na środowisko. Dzięki temu spaliny przekazywane do atmosfery są nieco czystsze i nie zanieczyszczają aż tak bardzo powietrza. Po zmianie prawa, filtry cząsteczek stałych w pojazdach stały się obowiązkowym wyposażeniem, szczególnie w samochodach z silnikiem Diesla. Dlatego też, gdy filtr DPF się zabrudzą i zaczną zapychać, należy koniecznie przystąpić do ich wyczyszczenia, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której jedynym rozwiązaniem będzie usuniecie filtra. Jeśli nie będzie to robione regularnie, to niestety może dojść do konieczności wymiany filtrów, która jest dość kosztowna.

Czyszczenie filtrów cząsteczek stałych samodzielnie jest naprawdę trudnym zadaniem, które wymaga odpowiednich umiejętności oraz odpowiedniego sprzętu i wiedzy. Filtry DPF mogą być czyszczone na wiele różnych sposobów, na przykład poprzez wypalanie specjalistyczne oraz czyszczenie chemiczne. Wykonywanie tego procesu różnymi metodami w sposób samodzielny, jednak jest to bardzo ryzykowne. Ze względu na nieodpowiednie wykorzystanie produktów do czyszczenia lub niepoprawne zastosowanie wybranych technologii i metod, można łatwo uszkodzić filtr DPF i sprawić, że konieczne będzie wydanie dodatkowych pieniędzy na jego zakup.

mechanicy

Specjaliści wykonają swoją pracę perfekcyjnie

Dobrym wyborem jest zlecenie czyszczenia filtra DPF specjalistom, którzy mają w tym temacie doświadczenie oraz przede wszystkim profesjonalny sprzęt wysokiej jakości. Gwarantuje to profesjonalnie wykonane oczyszczenie filtrów cząsteczek stałych, które da oczekiwane efekty na długie lata. Jest to opcja, za którą należy zapłacić nieco więcej niż w przypadku samodzielnego czyszczenia, jednak jest to wybór o wiele bardziej rozsądny i przede wszystkim skuteczny. Ryzyko niepowodzenia całej akcji jest niewielkie, ponieważ profesjonaliści z innowacyjnego warsztatu lub serwisu samochodowego, który zajmuje się czyszczeniem filtrów cząsteczek, posiadają ogromną wiedzę w tym zakresie i potrafią wykonywać swoją pracę dokładnie i z wykorzystaniem wysokiej jakości środków i narzędzi.

Czyszczenie filtrów cząsteczek stałych w pojazdach nie powinno być odkładane na ostatnią chwilę. W momencie, gdy tylko zaczną pojawiać się sygnały, że filtr jest zapchany, należy jak najszybciej udać się do specjalistów w zakresie ich odpychania i czyszczenia. Jeśli ten proces nie zostanie odpowiednio szybko wykonany, to może zdarzyć się, że filtr będzie na tyle zanieczyszczony, że konieczna będzie wymiana na nowy. Jest to niestety wydatek rzędu kilku tysięcy, dlatego też lepiej jak najszybciej zlecić czyszczenie filtra DPF w pojeździe samochodowym z silnikiem Diesla profesjonalistom z doświadczeniem i odpowiednim sprzętem.