Dekoracje kamienne – do jakich wnętrz pasują?

Współczesne stylizacje ulegają coraz większemu ujednoliceniu. W związku z tym coraz częściej jest tak, że dany trend pasuje niemal wszędzie i do wszystkiego. Tak też zdaje się być z kamiennymi dekoracjami. Ich prostota, surowość, ozdobność zdegradowana do minimum, może okazać się tłem praktycznie idealnym dla każdego rodzaju wnętrz. Poniżej krótkie charakterystyki przykładowych stylów, w jakich kamień odnajdzie się wprost idealnie, dając nam harmonijny i zgrany efekt końcowy.

Styl skandynawski

Świetna propozycja dla miłośników naturalnych materiałów i nowoczesnych wnętrz. Styl skandynawski jest wprost esencją, wynikającą z takiego połączenia. Jego cechy charakterystyczne to zastosowanie kolorów neutralnych, takich jak biel, beż lub brąz. Kolory te są świetnym tłem dla mebli i dodatków w żywszych kolorach. Kamienne dekoracje wpiszą się tu idealnie zwłaszcza, że kluczowe dla tego stylu jest zastosowanie jak największej ilości materiałów naturalnych. Ważna jest jak największa ergonomia wnętrza oraz zróżnicowanie dodatków. Wszystko to ma na celu ożywienie wnętrza, w którym dominują kolory neutralne. To dodatki właśnie budują cały styl, który wynika z inspiracji stylem życia ludzi na dawnej, chłodnej i dzikiej Północy. Styl skandynawski sam w sobie jest stylem chłodnym, dlatego kamień pasuje tu wręcz idealnie. Jednak dla równowagi kluczowe są też dodatki, które wniosą we wnętrze trochę ciepła. W końcu nasz dom to nasz azyl.

Styl klasyczny

Styl klasyczny cechuje przede wszystkim prostota. Tutaj nie poszalejemy z barwnymi dodatkami – tutaj wszystko musi być stonowane. Kolor mebli oraz ścian musi być zespolony ze sobą w harmonijny sposób. W tym stylu możemy postawić na meble z tzw. pchlego targu, gdzie po okazyjnej cenie można kupić meble w starym stylu, lub też możemy zostać kolekcjonerami prawdziwych antyków, które zdają się być istnym sednem stylu klasycznego. Dekoracje są minimalne, styl ten wymaga od nas utrzymania porządku na jak najwyższym poziomie, dlatego najlepiej sprawdzi się on w salonie, gdzie przyjmujemy gości. Kamienne dekoracje, z uwagi na swoją prostotę w formie, jak i w barwie, są całkiem dobrym rozwiązaniem, nie powinny jednak zbyt mocno zdominować pomieszczenia.

stojący napis dekoracyjny
Niezależnie od tego, na jaki styl się zdecydujemy, firma Polystone pomoże nam wzbogacić wnętrza naszych domów o interesujące, ręcznie robione, kamienne dodatki, jak np. stojące napisy dekoracyjne.

Styl nowoczesny

O ile wyżej wymienione style już wydają się być dosyć proste, a dekoracje występują tam już w zmniejszonej ilości, o tyle styl nowoczesny jest już stylem niemal całkowicie surowym. Z dekoracji rezygnuje się tu praktycznie całkowicie lub umieszcza we wnętrzu naprawdę symboliczną ich ilość. Zazwyczaj jest tak, że umieszczona pojedyncza dekoracja już jest na tyle wyrazista i charakterystyczna, że umieszczenie czegoś innego celem ożywienia pokoju już wydaje się być poważną przesadą. Funkcję dekoracyjną pełnią tutaj materiały wykorzystane do wykończenia wnętrza, a wszystko po to, by nie wprowadzać do pomieszczenia przedmiotów, które oprócz dekoracji nie pełnią żadnej funkcji użytkowej. Jest to swego rodzaju bunt wobec pełnych przepychu stylów panujących jeszcze w XIX wieku. Ilość przedmiotów degradowana jest we wnętrzu do absolutnego minimum, sporadycznie zdarzają się na ścianach obrazy czy plakaty. Kamienne dekoracje na ścianie to w nowoczesnym wnętrzu bardzo dobry pomysł, przełamujący jego często nadmierną wręcz prostotę. Wnętrza nowoczesne ze swojej natury są wyjątkowo surowe, zatem kamień, jako zastosowany materiał doskonale wpisuje się w taką konwencję.

Styl rustykalny

Styl rustykalny, jeśli chodzi o wystrój wnętrz, jest dużo cieplejszy i pozwala na większe szaleństwo w dekorowaniu niż wyżej opisane style. Jednak kamień również się tutaj wpisuje, co pokazuje jego prawdziwą uniwersalność (odpowiedni do stylów bardziej minimalistycznych, jak i do bardziej bogato zdobionych). Zastosowanie kamienia wynika z inspiracją wystrojem domostw w stylu XIX-wiecznych chat wiejskich, dlatego też nacisk kładziony jest na surowce naturalne, takie jak drewno czy kamień. Możemy spróbować ze stworzeniem ściany udekorowanej motywem cegły jedynie w pewnej części w sposób nieregularny (wrażenie starodawnej ściany do rozbiórki), a wszystko to w sposób wyjątkowo współczesny i elegancki.