Dlaczego warto iść na odwyk alkoholowy?

Bez wątpienia osoby uzależnione od różnego rodzaju substancji psychoaktywnych, zwłaszcza alkoholu, powinny poddać się profesjonalnemu leczeniu w klinice odwykowej. Odcięcie się od bodźców zewnętrznych to jedyny sposób, aby faktycznie zrozumieć źródło swojego problemu, przejść cały proces detoksykacji i znaleźć cel, dzięki któremu droga do trzeźwości będzie miała sens.

Wielu pacjentów zmagających się z nałogiem, którzy decydują się na pobyt w zamkniętym ośrodku odwykowym, ma wątpliwości oraz odczuwa lęk przed zmianą. Warto jednak pamiętać o tym, że w prywatnym ośrodku pacjenci mogą liczyć na pełne wsparcie kadry specjalistów od uzależnień oraz innych osób, którzy znaleźli się tam z tego samego powodu. Jakie są zatem zalety pobytu w ośrodku odwykowym? Jak wygląda leczenie uzależnienia w zamkniętym ośrodku?  

Odwyk alkoholowy jako pierwszy krok w leczeniu uzależnienia

Leczenie choroby alkoholowej, ze względu na specyfikę uzależnienia od substancji psychoaktywnych, powinno przebiegać wielotorowo. Wsparcie psychiczne oraz leczenie objawów fizycznych odstawienia alkoholu jest kluczowe w pierwszym, najtrudniejszym etapie leczenia uzależnienia. Dlatego też wiele osób decyduje się na pobyt w zamkniętym ośrodku odwykowym. To właśnie tam jest w stanie uzyskać niezbędna pomoc od osób, które specjalizują się w leczeniu uzależniania z różnego typu nałogów.

Alkoholizm wymaga leczenia na wielu płaszczyznach, dlatego też ośrodek odwykowy jest najlepszym pomysłem dla tych, co wielokrotnie samodzielnie próbowali przerwać ciąg alkoholowy. Brak dostępu do środków uzależniających  oraz wsparcie farmakologiczne i psychiatryczne to szansa na to, aby po zakończonej terapii rozpocząć nowy etap w życiu.

W prywatnym ośrodku odwykowym zostają wykorzystane wszystkie metody walki z alkoholizmem – począwszy od złagodzenia objawów odstawienia alkoholu, a na wsparciu psychicznym skończywszy. W zależności od skali problemu, pacjenci w trakcie pobytu mogą liczyć na profesjonalną pomoc w walce z nałogiem.

Jak działa odwyk alkoholowy dla uzależnionych?

W niemal każdym zamkniętym ośrodku odwykowym terapia jest przeprowadzana na podobnych zasadach. Pacjenci, którzy zgłosili się na terapię w ośrodku uzależnień, zostają odcięci od świata zewnętrznego. Na wyjście na zewnątrz mogą liczyć jedynie w określonych przez ośrodek warunkach – podobnie jak korzystanie z urządzeń mobilnych i sieciowych.

Sam pobyt najczęściej zaczyna się od konieczności przywrócenia równowagi metabolicznej organizmu. Pierwsze dni wiążą się z pojawieniem objawów zespołu abstynencyjnego, które są łagodzone za pomocą środków farmakologicznych. W międzyczasie rozpoczyna się prawdziwa, ale jednocześnie niezwykle trudna praca nad sobą. Pacjenci zaczynają terapię indywidualną z terapeutą uzależnień, a także minimum raz dziennie uczestniczą w terapii grupowej. Rozmowa, a jednocześnie ustalenie źródła uzależnienia i wszystkich bodźców, które zachęcały do sięgnięcia po alkohol, jest kluczowa w celu zaplanowania całej terapii.

W trakcie pobytu w ośrodku odwykowym wykorzystywane są różnego rodzaju techniki terapeutyczne, które mają za zadanie pomóc pacjentom poradzić sobie z ich wewnętrznymi problemami i wskazać możliwości radzenia sobie z nimi w inny sposób – nie tylko poprzez sięganie po kieliszek.

Kiedy i dlaczego warto zgłosić się na odwyk alkoholowy?

Na każdym etapie uzależnienia od alkoholu można zgłosić się do zamkniętego ośrodka odwykowego. Wynika to z faktu, że leczenie alkoholizmu tą metodą, uznawane jest za jeden z najważniejszych kroków w całej terapii. Pomoc specjalistów, którzy doskonale znają mechanizmy uzależnienia to szansa na zrozumienie źródła problemu, przewartościowania swojego życia i podjęcia decyzji o rozpoczęciu nowego.

Dodatkowo w trakcie leczenia uzależnienia w ośrodku odwykowym, pacjenci nigdy nie są samotni podczas całej drogi. Spotkania grupowe to szansa na podzielenie się swoimi problemami w zaufanym gronie oraz zrozumienie, że nie są sami w tej trudnej podróży.

Odwyk alkoholowy we Wrocławiu – specjalista pomoc w walce z nałogiem

Odwyk alkoholowy we Wrocławiu to szansa na rozpoczęcie zupełnie nowego życia i uwolnienie się od problemów przeszłości. Leczenie alkoholizmu to trudna i skomplikowana drogą, którą warto rozpocząć pod okiem wspierających specjalistów oraz innych osób zmagających się z nałogiem. Pobyt w ośrodku uzależnień to najskuteczniejszy sposób w walce z choroba alkoholową.