Dlaczego warto skorzystać z pomocy architekta?

Budowa domu jednorodzinnego to w Polsce coraz popularniejszy standard. Chociaż koszty, które trzeba ponieść aby zrealizować budżet inwestycji są wysokie, to korzyści, które płyną z wprowadzenia się do wolnostojącego budynku zdecydowanie przeważają. Każdy dom w świetle polskiego prawa musi posiadać pozwolenie na swoją budowę a także zostać skonstruowanym według projektu architektonicznego. Sama budowa zaś musi odbywać się zgodnie ze sztuką budowlaną.

Jak pracuje architekt?

Do podstawowego zadania architekta należy przede wszystkim przeprowadzenie wywiadu z zainteresowanymi. Podczas niego architekt powinien uzyskać informacje odnośnie tego, czego oczekuje osoba inwestująca swoje pieniądze w budynek. Przede wszystkim architekt zapyta o to jak duży ma być dom, co powinno koniecznie się w nim znajdować, jaki jest preferowany układ pomieszczeń, jaka jest preferowana jakość wnętrz i tak dalej.

Po przygotowaniu najważniejszych informacji na temat mającego powstać domu przygotowywany jest wstępny zarys znajdujący się w dokumentacji rysunkowej. Na jego podstawie prowadzone są kolejne czynności związane z tworzeniem projektu. Oczywiście potencjalnie klient może skorzystać z już istniejącego projektu, jeśli natomiast preferuje coś, co zostanie przygotowane tylko dla niego, powinien wybrać unikalny projekt, przygotowany właśnie z myślą dla niego.

Projekt architekta

Jeśli zarys projektowy zostanie zaakceptowany przez inwestujących, można przystąpić do właściwych prac projektowych, które związane są z przygotowywaniem gotowego projektu obejmującego nakreślanie wymiarów budynku, przygotowanie jego rysunku. W projekcie znajdują się rysunki dla wszystkich rzutów budynku, także dla konkretnych pomieszczeń użytkowych. Zaznaczone są tam także preferowane materiały budowlane, których należy użyć, aby budowa została ukończona zgodnie ze sztuką budowlaną, czyli w taki sposób, który nie zagraża naruszeniu konstrukcji, nie stwarza zagrożenia oraz nie przyczynia się do potencjalnego szybszego niszczenia konkretnych elementów konstrukcyjnych.

Wnętrza a projekt architekta

Architekt w projekcie architektonicznym zajmuje się również przygotowywaniem wnętrz. Całość jego prac może obejmować przygotowanie konkretnych materiałów, mebli czy dekoracji, które powinny zostać użyte podczas wykonywania prac wykończeniowych. Naturalnie na tego rodzaju rozwiązanie nie musimy się zgadzać, gdyż przede wszystkim jest droższe niż podstawowa usługa, a po drodze nasze gusta mogą być zdecydowanie inne od tych, która posiada architekt, przez co z wielu sugestii moglibyśmy zwyczajnie nie skorzystać.

Zadaniem architekta może być także nadzorowanie wszystkich etapów prac budowlanych. Naturalnie w tym celu zatrudnia się również kierownika budowa, aczkolwiek czujne oka architekta może pomóc w ocenie tego, czy wszystkie prace wykonywane są wedle jego zaleceń, co teoretycznie może także wpłynąć na poziom estetyki nowo powstającego domu.

Jeśli zastanawiacie się nad postawieniem nowego domu, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wybranie pracowni architektonicznej, która posiada spore doświadczenie. Z naszej strony może wam zaproponować Design Atelier Architekt – ta pracownia nastawiona jest na klientów z dużymi wymaganiami.