Porada.edu.pl

  • Kontakt
  • O Nas

Porada.edu.pl

  • Kontakt
  • O Nas
Porady motoryzacyjne,

Dlaczego warto stosować wosk samochodowy?

by Redakcja28 czerwca, 2019
Man rubbing vehicle with car polish
Man rubbing vehicle with car polish after washing. Automobile polishing on carwash station

Posiadanie samochodu wiążę się również z utrzymaniem go nie tylko w dobrym stanie technicznym, ale również wizualnym. O ile przy pierwszej kwestii wystarczy odwiedzić mechanika, o tyle przy drugiej sama myjnia samochodowa nie pomoże. Konieczne może się okazać zabezpieczenie auta woskiem samochodowym.

Samochód zużywa się przez wszystkie lata regularne jeżdżenia. Lakier wybarwia się dzięki promieniowaniu UV, częstych deszczach czy nawet przez sól sypaną na drogi zimą. Nierzadko wpływ na zniszczenie karoserii mają też myjnie mechaniczne czy nieuważna jazda.

Dlaczego woskowanie samochodu jest takie ważne?

Wosk samochodowy ma za zadanie nie tylko zabezpieczyć lakier samochodowy przed matowieniem bądź odbarwianiem. Samochód regularnie wystawiany na działanie różnych warunków atmosferycznych, w tym skrajnie wysokie lub niskie temperatury, nie wpływa dobrze na jego kondycję. Podobnie jak w momencie jazdy po nieutwardzonej drodze, kiedy to kamyczki uderzają o samochód, powodując mikro uszkodzenia i liczne odpryski. W najgorszej kondycji pojazd jest jednak po zimie – widać wtedy działanie soli drogowej, która niestety nie jest sprzymierzeńcem samochodów. Wosk do auta ma na celu również wizualne zlikwidowanie wszystkich powyższych problemów, przywracając samochód do pierwotnego stanu.

Jak wygląda woskowanie auta?

Woskowanie samochodu wbrew pozorom nie jest skomplikowane, wymaga jedynie cierpliwości i czasu. Sam proces polega na pokryciu lakieru warstwą wosku samochodowego i roztarcie go gąbką polerską. Na początku jednak konieczne będzie dokładne umycie samochodu i usunięcie z niego pozostałości po jeździe. Należy usunąć zabrudzenia z miejsc, które na pierwszy rzut oka wyglądają na czyste oraz dokładnie zabezpieczyć te elementy pojazdu, które nie będą woskowane. Z pewnością będą to reflektory i wszystkie plastikowe części niewymagające natłuszczania.

Zabezpieczony samochód możemy poddać woskowaniu. W tym celu niewielką ilość nakładamy na małą, płaską powierzchnię i za pomocą polerki wcieramy go w karoserię. Nadmiar ściągamy ściereczką z mikrofibry. Zabieg powtarzamy na innych częściach. Jeśli efekt nie jest zadowalający – polerujemy jeszcze raz.

Co daje woskowanie samochodu?

Nałożenie wosku na lakier samochodowy zabezpiecza powłokę zewnętrzną od negatywnych skutków wystawiania pojazdu na działanie czynników atmosferycznych, ale również poprawia przejrzystość karoserii. Wszystkie niedoskonałości zostają wypełnione, nawet ryski, które powstały podczas jazdy. Dodatkowo lakier z położoną na niego warstwą wosku, nie będzie się odbarwiał. Warto jednak pamiętać, że woskiem niczego nie usuwamy, a jedynie tuszujemy i zabieg będzie trzeba powtórzyć. Jednakże tak przygotowany samochód staje się wizytówką jego właściciela i przez jakiś czas pojazd wygląda jak nowy. Auto woskujemy od 2 do 4 razy w roku – nie częściej.

woskowanie

Jaki wosk samochodowy wybrać?

Z racji tego, że samochód woskujemy tylko kilka razy w roku, warto skusić się na dobrej jakości wosk. Nie ma sensu kupować produktu w niskiej cenie i kiepskiej jakości. Chodzi przecież o to, aby zadziałał zabezpieczająco na nasz samochód, a jednocześnie zatuszował wszystkie zarysowania i mikro uszkodzenia. Najlepiej kupić wosk dostosowany do naszych umiejętności polerskich oraz rodzaju uszkodzeń. Można zdecydować się na złożenie zamówienia w sklepie wysyłkowym specjalizującym się w sprzedaży chemii samochodowej. Specjaliści z pewnością pomogą wybrać odpowiedni produkt.

Dlaczego warto stosować wosk samochodowy?

Woskowanie samochodu to przede wszystkim zabezpieczenie go przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi oraz promieniowaniem UV. Za pomocą wosku można również wyretuszować drobne uszkodzenia lakieru, spowodowane kamyczkami czy solą drogową podczas jazdy.

Previous

Prywatny czy wypożyczany sprzęt zimowy – odpowiadamy

27 czerwca, 2019
Next

Jak zorganizować udany wyjazd integracyjny?

1 lipca, 2019

Related posts

Koszty w transporcie
Porady motoryzacyjne,

Koszty w transporcie – jak drogie jest prowadzenie firmy logistycznej?

by Redakcja9 grudnia, 2020
piekne-auto
Porady motoryzacyjne,

Zadbaj o karoserię swojego auta i ewentualną korektę lakieru

by Redakcja4 grudnia, 2020
polerowanie auta chemią samochodową
Porady motoryzacyjne,

Kiedy warto korzystać z chemii samochodowej?

by Redakcja4 grudnia, 2020
motor3
Porady motoryzacyjne,

Kiedy oddać skuter do serwisu?

by Redakcja24 listopada, 2020

Nowe porady

  • Gitara – jak się za to zabrać?

    Gitara – jak się za to zabrać?

    16 grudnia, 2021
  • Czy astygmatyzm może się pogłębiać?

    Czy astygmatyzm może się pogłębiać?

    29 listopada, 2021
  • Gotowy, czy indywidualny projekt domu — jaki wybrać?

    Gotowy, czy indywidualny projekt domu — jaki wybrać?

    29 listopada, 2021
  • Czy dokumentację medyczną można przekazać policjantom?

    Czy dokumentację medyczną można przekazać policjantom?

    10 listopada, 2021
  • Tłumaczenia aktów unijnych – czy każdy może to robić?

    Tłumaczenia aktów unijnych – czy każdy może to robić?

    29 października, 2021
  • Jakie są minusy życia w Niemczech?

    Jakie są minusy życia w Niemczech?

    21 października, 2021
  • Jak zaprojektować kuchnię we włoskim stylu?

    Jak zaprojektować kuchnię we włoskim stylu?

    20 października, 2021
  • Dlaczego przy przeprowadzce warto pozbyć się starego sprzętu AGD?

    Dlaczego przy przeprowadzce warto pozbyć się starego sprzętu AGD?

    20 października, 2021
  • Budowlane
  • Domowe
  • Inwestycyjne
  • Marketingowe
  • Motoryzacyjne
  • Ogólne
  • Prawne
  • Rozrywkowe
  • Techniczne
  • Zdrowotne