Do czego może prowadzić przedawkowanie alkoholu?

Wiele osób sądzi, że nadmierne spożycie alkoholu wiąże się jedynie z pojawieniem złego samopoczucia fizycznego oraz psychicznego. W praktyce ta kwestia jest o wiele bardziej złożona, gdyż osoby uzależnione od tego typu substancji psychoaktywnych są narażone na poważne komplikacje zdrowotne. W niektórych przypadkach, znaczne przedawkowanie alkoholu może doprowadzić do śmierci. Jakie problemy ze zdrowiem wiążą się z nadużywaniem alkoholu? Jakie objawy świadczą o przedawkowaniu podczas picia?

Kiedy mówimy o przedawkowaniu alkoholu?

Przedawkowanie to stan, w którym w krwiobiegu osoby pijącej znajduje się wysokie stężenie alkoholu. W efekcie dochodzi do zaburzenia funkcjonowania mózgu odpowiedzialnego za kontrolowanie funkcji podtrzymujących daną osobę przy życiu. Pojawiają się zatem problemy z utrzymaniem właściwej pracy serca oraz płuc, a także problemy z termoregulacją. W wielu przypadkach osoby uzależnione są w takim stanie, że nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji. Dlatego też dochodzi do poważnych powikłań zdrowotnych, a niekiedy nawet śmierci.

W momencie przedawkowania pojawiają się objawy, które wskazują, iż stan, w jakim znalazł się pacjent, stanowi bezpośrednie zagrożenie dla jego życia. Znajdując się w upojeniu alkoholowym, nierzadko nie zwraca na te objawy uwagi bądź jest ich zupełnie nieświadomy. Z racji tego, że objawy przedawkowania przypominają zatrucie alkoholowe, które następuje po kilku godzinach od nadmiernego spożycia, nawet otoczenie uzależnionego może je pomylić z przedawkowaniem.

Uzależnienie od alkoholu etylowego – konsekwencje zdrowotne

Uzależnienie od alkoholu etylowego, które trwa od dłuższego czasu, wiąże się z możliwością wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych. Jednak na przedawkowanie alkoholu szczególnie narażone są osoby młode. Spożywanie dużych ilości alkoholu w młodym wieku często zaburza naturalną zdolność organizmu do rozkładania substancji i usuwania jej z krwiobiegu.

Nadmierne spożywanie alkoholu wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi na tle psychicznym oraz fizycznym. Alkohol wpływa negatywnie na układ pokarmowy, krwionośny. Oprócz tego pojawiają się komplikacje w układzie sercowo-naczyniowym. Długotrwale spożywanie alkoholu zwiększa szanse na pojawienie się nowotworów oraz problemów z płodnością u pacjentów. Jednak to wszystko nie jest porównywalne do tego, co może się stać po przedawkowaniu substancji psychoaktywnych.

Efektem przedawkowania alkoholu może być:

·        spowolnienie oddechu, niekiedy jego całkowity zanik,

·        znaczne obniżenie temperatury ciała, tzw. hipotermia,

·        spadek cukru we krwi, prowadzące do drgawek,

·        odwodnienie organizmu i trwałe uszkodzenie mózgu,

·        porażenie nerwów w układzie nerwowym.

Objawy uzależnienia od alkoholu

Objawy zatrudnia alkoholowego bardzo często można pomylić z przedawkowaniem. Wynika to z faktu, iż kilka godzin po nadmiernym spożyciu alkoholu pijący odczuwa nieprzyjemne skutki fizyczne, które nierzadko zmuszają go do pozostania w łóżku. Ból głowy, wymioty, osłabienie organizmu mija jednak w momencie, kiedy alkohol zupełnie opuści krwioobieg osoby.

Inaczej  jest jednak w przypadku objawów przedawkowania alkoholu. Wszystkie powyższe dolegliwości są nasilone, a dodatkowo występują kolejne, poważniejsze:

·        utrata przytomności oraz trudności w wybudzeniu,

·        spowolniony oddech, nieregularny oddech, który może całkowicie zaniknąć,

·        niska temperatura ciała,

·        spowolnione tempo,

·        nadmierna potliwość,

·        stłumienie reakcji organizmu – uczucie splątania, otępienia, brak podstawowych odruchów ciała,

·        drgawki, wymioty.

W przypadku spożycia dużej ilości alkoholu i pojawienia się objawów przedawkowania, występuje tzw. biała gorączka alkoholowa.

alkohol

Gorączka od alkoholu – sygnał, że konieczna jest specjalistyczna pomoc medyczna

Przedawkowanie alkoholu nie zawsze jest konsekwencją jednorazowego picia. Niekiedy przedawkowanie jest związane z regularnym, nadmiernym spożywaniem napojów psychoaktywnych, których nagłe odstawienie wiąże się z pojawieniem stanu delirium.

Biała gorączka alkoholowa, czyli tzw. delirum alkoholowe to ciężki stan, będący jednym z objawów zespołu abstynencyjnego. Długotrwałe spożycie alkoholu prowadzi do jego wysokiego stężenia we krwi, które powinno być utrzymywane, aby nie doprowadzić do powikłań zdrowotnych. Osoby odstawiające substancję uzależniająca nagle, są narażeni na pojawienie się gorączki po alkoholu.

Z gorączką alkoholową zmagają się także pacjenci zgłaszający się do zamkniętego ośrodka odwykowego. Proces detoksykacji organizmu polega właśnie na nagłym odstawieniu alkoholu, po którym pacjent doświadcza stanu delirium. Dlatego tak ważne jest, aby pierwszy etap leczenia alkoholizmu odbywał się przy wsparciu specjalistów od uzależnień.