Dobra lokalizacja mieszkania – co to właściwie znaczy?

Zakup mieszkania to inwestycja na wiele lat, dlatego warto na spokojnie przemyśleć swoje potrzeby i wymagania. Lokalizacja w dużej mierze determinuje cenę za metr kwadratowy.

Co znaczy dobra lokalizacja? Tak naprawdę dla każdego to zupełnie co innego. Różne są też priorytety i wymagania. Dlatego, powinno się dokładnie przeanalizować wszystkie elementy, jakie się składają na lokalizację. Na co zwrócić uwagę? Jakimi aspektami się kierować?

Dzielnica

Miasta ciągle się zmieniają, zwłaszcza Wrocław. Co chwilę powstają nowe osiedla, rozbudowuje się komunikacja publiczna, w parkach i na ulicach jest instalowany monitoring. Nie da się jednoznacznie określić, czy dana dzielnica jest w stu procentach zła, czy dobra. Wszystko zależy od naszych upodobań i preferencji.

Przy wyborze mieszkania albo domu, nie warto bezkrytycznie kierować się opiniami, jakie krążą o danym rejonie. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług dobrego biura nieruchomości, kontaktując się przez formularz na stronie: https://n-home.pl/ i przekonanie się na własnej skórze, jak wygląda osiedle.

Warto udać się przede wszystkim na spacer po wybranej dzielnicy o różnych porach i zwyczajnie porozmawiać z mieszkańcami. Warto sprawdzić zaopatrzenie w pobliskich sklepach i na bazarach, zorientować się, czy są korki na ulicach oraz zbadać stan infrastruktury w parkach i na placach zabaw.

Estetyka osiedla

Dla wielu osób kupno mieszkania na zamkniętym osiedlu to nie tylko prestiż, ale i bezpieczeństwo. Dzieci mogą swobodnie biegać po zagrodzonym terenie i nikt niepożądany tam nie wejdzie. Minusem zamkniętych osiedli jest często zbyt mała liczba bram. Zdarza się, że aby wyjść z ogrodzonego terenu, trzeba okrążyć cały długi blok.

Wbrew pozorom to jak wygląda osiedle, na którym się zamieszka, jest bardzo ważne. Na wiele spraw mają wpływ sami mieszkańcy. Gdy planuje się kupić nieruchomość na rynku wtórnym, najlepiej sprawdzić stan chodników czy altanek na śmieci.

W przypadku realizacji, które są w budowie, można nie tylko dowiedzieć się, jak wygląda osiedle na wizualizacji, ale też obejrzeć skończone już przedsięwzięcia. Dobrze zaprojektowane osiedle powinno być nie tylko funkcjonalne, ale też estetyczne. Warto zwrócić uwagę na detale.

Lokalizacja budynku wewnątrz i na osiedlu

Kolejnym ważnym aspektem jest umiejscowienie domu albo mieszkania na osiedlu. Dom blisko głównej drogi skraca czas wyjazdu z parkingu albo dojścia do przystanku. Warto też sprawdzić odległość budynku od placu zabaw. W zależności od tego, czy mamy dzieci, czy nie – może to być wada bądź zaleta. Rozważyć warto również rozkład mieszkania i umiejscowienie okien.

Plany rozbudowy osiedla

Kupując nieruchomość, warto rozejrzeć się uważnie dookoła. Gdy w pobliżu jest duża wolna przestrzeń albo znajdują się obiekty w stanie wskazującym na szybkie wyburzenie, może to oznaczać, że w przyszłości powstaną tu nowe budynki. W takim wypadku warto udać się do urzędu gminy, by sprawdzić Plan Miejscowego Zagospodarowania Przestrzennego. W dokumencie można znaleźć wszystkie informacje dotyczące danej działki.

Jeśli zamierzasz nabyć lokal na nowym osiedlu, warto sprawdzić u dewelopera, jakie ma plany rozbudowy w danym rejonie. Duże zagęszczenie bloków, najczęściej zwiększa ruch na drogach. A jeśli te są na dodatek wąskie, będą tworzyć się korki.

wrocław nieruchomości

Odległość i dojazdy

Dostęp do komunikacji publicznej jest jednym z najważniejszych aspektów, na jaki zwracają uwagę potencjalni kupcy. We Wrocławiu z każdym dniem wzrasta liczba samochodów, a co za tym idzie, wzmaga się ruch i powstają korki. Bliskość przystanków tramwajowych to możliwość szybkiego przemieszczania się po mieście.

W dobie niskiej demografii młodzi rodzice powinni liczyć na miejsce dla swojego dziecka w dowolnie wybranym żłobku albo przedszkolu. Dobra lokalizacja dla młodych rodziców i par planujących potomstwo będzie oznaczała bliskość tychże instytucji.

Jeszcze do niedawna odległość mieszkania od miejsca pracy stanowiła podstawowe kryterium przy jego zakupie. W obecnych czasach, kiedy praca zdalna staje się normą, ta kwestia schodzi na dalszy plan. Poza tym coraz częściej zmieniamy pracę, dlatego wiele osób zwraca głównie uwagę na dobry i szybki transport publiczny.

Dostęp do usług

Młodzi rodzice i starsze osoby podczas wybierania lokalu zwracają uwagę, czy w pobliżu jest zlokalizowana przychodnia zdrowia i apteki. Życie wśród betonowych ulic i bloków może być przygnębiające. Dlatego parki, skwery, lasy czy nawet niewielkie polanki znajdujące się w pobliżu nieruchomości potrafią podnieść jej wartość. Nie ma też nic lepszego, jak fajny lokal w pobliżu, w którym można odpocząć po pracy.

Jak widać, na lokalizację składa się mnóstwo aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę, by potem nie żałować swojego wyboru. W każdym razie z decyzjami nie zostaniesz sam. Zawsze chętnie służymy pomocą, bo zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest lokalizacja i jak wpływa na odbiór miejsca zamieszkania.