Garaże blaszane są tanim i dobrym miejscem na przechowywanie samochodu, motocykla, a także różnego rodzaju przyrządów ogrodniczych czy narzędzi. Blacha, z jakiej są wykonane, zapewni ochronę przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Sporą zaletą garaży blaszanych jest ich niski koszt zakupu oraz łatwość budowy takiej konstrukcji.
Garaż tego typu można postawić nawet w jeden dzień i od razu będzie on gotowy do użytku. Wadą tanich garaży blaszanych jest niewątpliwie ich niezbyt ładny wygląd. Duży, srebrny, blaszany garaż może psuć wygląd pięknego zadbanego ogrodu. Na szczęście w sprzedaży jest wiele garaży blaszanych, które pomalowane są na kolor imitujący drewno. Dodatkowo droższe modele posiadają wzór i fakturę drewna, przez co pięknie komponują się z każdym otoczeniem. Jednak garaż blaszany to nie tylko miejsce postoju pojazdów czy składzik przydomowy. Tego typu konstrukcje są znakomitym miejscem na urządzenie przydomowego warsztatu.
Jaki garaż blaszany wybrać?
Decyzję o tworzeniu warsztatu w garażu blaszanym warto podjąć już przy jego zakupie. Pozwoli to na zakup większej konstrukcji, która zapewni więcej miejsca na stół warsztatowy i wszystkie potrzebne meble i akcesoria. Wielkość garażu zależy również od tego czy prace warsztatowe będziemy wykonywać podczas postoju samochodu w jego wnętrzu, czy na ten czas będziemy wyjeżdżać samochodem na zewnątrz. Wielkość garażu powinna być tak dobrana, aby pozwalać na komfortową pracę bez narażania samochodu na uszkodzenia. Garaże blaszane mogą być również wyposażone w okna, co jest znakomitym rozwiązaniem w sytuacji, gdy garaż ma służyć częściowo jako warsztat. Konstrukcja blaszanego garażu zapewnia ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a to pozwala na majsterkowanie bez względu na pogodę na zewnątrz. Metalowa konstrukcja zapewni również odporność na ogień, co może mieć znaczenie przy pracach z łatwopalnymi substancjami lub przy czynnościach generujących iskry i wysoką temperaturę.
Wyposażenie przydomowego warsztatu
Najważniejsze jest wyznaczenie miejsca w garażu, które ma być przeznaczone na część warsztatową. Miejsce to musi być wyposażone w odpowiednie oświetlenie i łatwy dostęp do gniazdek zapewniających prąd. Świetlówki LED będą najlepszym rozwiązaniem w garażowym warsztacie. Jeśli istnieje ryzyko ich kontaktu z wodą lub pyłem różnego pochodzenia, warto zainwestować w oprawy hermetyczne LED, które zabezpieczą lampę przed takimi sytuacjami.
Głównym miejscem każdego warsztatu jest stół warsztatowy i to od niego w głównej mierze zależy komfort pracy. Powinien być wystarczająco duży, odporny na uszkodzenia mechaniczne i stabilny. Oświetlenie stołu powinno być wystarczająco jasne, aby nie powodować zmęczenia wzroku podczas prac po zachodzie słońca lub w przypadku braku okien w garażu. Drugim ważnym elementem jest miejsce, w którym przechowywane będą narzędzia oraz wszelkie przybory warsztatowe. Tablice warsztatowe, są znakomitym rozwiązaniem w tej sytuacji, pozwalają one zachować początek w narzędziach i akcesoriach warsztatowych. Dzięki nim odnalezienie klucza czy odpowiedniej wielkości nakrętki będzie bardzo proste i szybkie. Półki na ścianach będą dobrym miejscem na przechowywanie innych, rzadziej używanych przedmiotów. Wiertarki, szlifierki, wkrętarki i inne tego typu elektronarzędzia, najlepiej przechowywać w skrzynkach lub zamykanych szafkach, uchroni je to przed pyłem i wilgocią.
Urządzenie własnego warsztatu w garażu blaszanym nie jest drogim ani trudnym zadaniem. Może to zrobić każdy, a warsztat tego typu jest bardzo przydatnym miejsce.