Gotowy, czy indywidualny projekt domu — jaki wybrać?

Budowa domu  to długi proces, w którym najważniejszym etapem jest dobór odpowiedniego projektu budynku.

Na rynku jest dostępne mnóstwo gotowych i sprawdzonych szablonów, ale istnieje także możliwość samodzielnego zaprojektowania domu swoich marzeń. W związku z tym, czy lepiej wybrać gotowy, czy indywidualny projekt?

Gotowe projekty domów — zalety

Aktualnie na rynku jest duży wybór gotowych projektów domów, można je znaleźć w serwisach internetowych, w biurach projektowych, czy też gazetach branżowych. Dzięki zróżnicowanej ofercie możesz wybrać szablon idealnie dostosowany do swoich potrzeb pod względem ilości kondygnacji, powierzchni użytkowej, liczby pomieszczeń, jak i rodzaju dachu, stylu architektury oraz typu budynku.

Wybierając gotowy projekt domu na samym początku, doskonale wiemy czego się spodziewać po zakończeniu budowy. Sprawia to, że taki wybór jest bardzo bezpieczny, dodatkowe niektóre biura gwarantują możliwość obejrzenia takiego samego budynku, który nadaje się już do zamieszkania.

Gotowe projekty domów to także znacząca oszczędność czasu i pieniędzy. Bardzo często gotowe projekty można otrzymać od ręki, co znacznie przyspiesza proces budowy. Dodatkowo w cenie znajduje się gotowa dokumentacja, a także szczegółowa wycena inwestycji. Warto również zaznaczyć, że takie projekty są znacznie tańsze od tych indywidualnych, które wymagają więcej pracy.

Gotowe projekty mają także wady

Największą wadą gotowych projektów jest konieczność przystosowania planu do warunków rzeczywistych. Uniwersalne projekty często mogą nie pasować do rozmiaru działki. W związku z tym potrzebne są korekty w planie domu, które mogą dużo kosztować. Usługa architekta, który podejmie się modyfikacji planu, tak aby pasował do działki, może kosztować od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Gotowy projekty domu nie są dla ludzi, którzy cenią sobie indywidualizm. Szablony są sprzedawane na skalę masową i trafiają do dużej ilości odbiorców. W związku z tym trzeba się liczyć z sytuacją, w której podczas spaceru przez miasto zauważy kilka identycznie zbudowanych nieruchomości.

Zalety indywidualnych projektów domu

Proces tworzenia indywidualnego projektu domu zaczyna się od znalezienia odpowiedniego architekta. Może to być osoba o podobnym guście i upodobaniach. Pozwoli to na stworzenie wyjątkowej więzi, łączeniu pomysłów, co skutkuje dobrze wykonanym i spersonalizowanym pod swoje potrzeby projektem domu. Wykonany na takich zasadach szablon i odpowiednia go realizacja pozwolą Ci stworzyć dom Twoich marzeń, który przy okazji będzie bardzo funkcjonalny w obrębie potrzeb Twoich i Twojej rodziny.

Korzystając z usług prywatnego architekta, zawsze można pokusić się o targowanie ceny. Stworzenie projektu całego domu zaczynać od piwnicy, a kończąc na poddaszu, to duży projekt. Powierzając go w całości jednej osobie, można liczyć na duży upust i ostatecznie wynegocjowanie bardzo atrakcyjnej ceny.

Wady indywidualnych projektów domów

Największą wadą gotowych projektów domów jest oczywiście cena, która jest znacznie wyższa, niż w przypadku gotowych projektów. Dodatkowo stworzenie całkowicie nowego szablonu jest także bardziej czasochłonne, co łączy się z późniejszym terminem rozpoczęcia budowy. Problemy występują także w procesie szukania odpowiedniego architekta. Musi to być osoba o podobnym guście i wyczuciu smaku.

projekty domu

Kiedy wybrać gotowy, a kiedy indywidualny projekt domu

Gotowy projekt domu to rozwiązanie dla osób, które nie chcą wydawać fortuny na jeszcze przed rozpoczęciem samej budowy. Wybranie tego rozwiązania pozwolą także znacznie szybciej rozpocząć cały proces, ponieważ wraz z projektem otrzymuje się gotową dokumentację. Warto również zaznaczyć, że tego typu projekty są sprawdzone i niezawodne, więc nie musisz martwić się o ewentualne niezgodności.

Indywidualne projekty domów to idealne wyjście dla każdego, kto jest w stanie więcej zapłacić i dłużej poczekać, ale otrzymać szablon idealnie spełniający jego potrzeby. Jeżeli budujesz dom, który ma być niepowtarzalny i zachwycać swoim indywidualnych charakterem to bez wątpienia jest to odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie.

Budowa domu to długi i kosztowny proces. W związku z tym już na samym początku trzeba zadbać, aby został on wykonany zgodnie z własnymi potrzebami. Wybór odpowiedniego projektu domu to pierwszy krok na stworzenie swojego wymarzonego miejsca do życia.