Jak ćwiczyć wyskoki w domu?

Wyskok jest niezwykle istotnym elementem, który wpływa na efektywność i osiągane wyniki w wielu dyscyplinach sportowych, z których najbardziej popularne to siatkówka, koszykówka i piłka ręczna. Poprzez regularne praktykowanie odpowiednich ćwiczeń można poprawić wysokość wyskoku nawet o kilkanaście-kilkadziesiąt centymetrów. Wbrew pozorom niekoniecznie musi się to wiązać z wykonywaniem ćwiczeń na hali sportowej. W niniejszym artykule przybliżymy Ci, jakie rodzaje ćwiczeń na wyskok można wykonywać w domu, aby móc za jakiś czas pochwalić się zdecydowanie lepszym wynikiem.

Wysokość wyskoku u przeciętnego człowieka

Wysokość wyskoku u przeciętnego człowieka zależy od kilku czynników: jego predyspozycji fizycznych, wieku i siły mięśni nóg. Nie da się zatem wskazać jednej wysokości, ale przyjmuje się, że u dorosłego człowieka powinna ona wynosić między 35, a 51 centymetrów.

Zalety wykonywania ćwiczeń na wyskok

Ćwiczenia na wyskok przydają się nie tylko w wyżej wymienionych dyscyplinach sportu. Ich regularne wykonywanie przynosi niewymierne korzyści dla całego organizmu. Należy tu przede wszystkim wymienić:

  •  poprawę siły mięśni, zwłaszcza nóg,
  •  zwiększenie wydolności organizmu,
  • zwiększenie tolerancji na wysiłek fizyczny,
  • kształtowanie zgrabnej sylwetki,
  • wsparcie w walce ze zbędnymi kilogramami,
  • zwiększenie sprężystości ruchu. 

Zasady dobrego treningu na wyskok

Przed rozpoczęciem ćwiczeń na wyskok, konieczne jest przeprowadzenie rozgrzewki, aby przygotować mięśnie, ścięgna i stawy do większego wysiłku. Ważne jest, aby rozgrzewkę przeprowadzać przed każdym treningiem lub aktywnością fizyczną. Powinna ona obejmować ogólne ćwiczenia rozciągające oraz aktywujące większość mięśni i stawów, które będą zaangażowane podczas ćwiczeń. Jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę z treningiem, warto zachować umiar. Częstotliwość oraz czas wykonywania ćwiczeń powinien być wydłużane stopniowo. Na początku wystarczające będą ćwiczenia odbywające się raz w tygodniu. Powinniśmy szczególną uwagę przyłożyć do ich poprawnego wykonywania. Liczyć się będzie zatem jakość, a nie ilość. Jeżeli poczujemy jakikolwiek dyskomfort podczas wykonywania ćwiczenia, powinniśmy je od razu przerwać. Może to oznaczać, że nasze mięśnie i ścięgna nie są jeszcze przygotowane do takiej intensywności treningów. Ale to nic. Liczy się regularność i konsekwencja w wykonywaniu ćwiczeń. 

wyskoki

Ćwiczenia na wyskok w domu

Klasycznym ćwiczeniem na wyskok są przysiady, wykonywane z obciążeniem lub bez. W wykonywanie tego ćwiczenia zaangażowane są wszystkie mięśnie nóg i pośladków. Innym, nie mniej popularnym ćwiczeniem jest tzw. wyskok z przysiadu. Rozpoczyna się ono od przyjęcia pozycji przysiadu, przy czym pośladki powinny znajdować się powyżej wysokości kolan. Ćwiczenie kontynuujemy, robiąc podskok i wykonując jednocześnie wymach ramion do góry. Lądujemy na ugiętych nogach. Jeżeli pozwala nam na to miejsce, doskonałym ćwiczeniem poprawiającym wyskok jest skakanie na skakance. Angażuje ono wiele mięśni, takich jak mięśnie nóg, pośladków, brzucha, ramion i pleców. Regularne treningi z użyciem skakanki wzmacniają i kształtują wiele partii mięśniowych, prowadząc do ogólnej poprawy siły i kondycji fizycznej.

Być może prostym, ale jakże przydatnym w trenowaniu wysokości wyskoku ćwiczeniem jest chodzenie na palcach.  Dzięki niemu można wzmocnić mięśnie stóp, poprawić elastyczność, siłę i wytrzymałość mięśni łydek.

Materace do ćwiczeń-przydatne akcesorium do ćwiczeń

Trening siły wyskoku powinien odbywać się z zachowaniem wszelkich reguł bezpieczeństwa. Trenując w warunkach domowych i mając do dyspozycji ograniczoną przestrzeń, powinniśmy szczególnie zadbać o nasz komfort i bezpieczeństwo. Przed rozpoczęciem ćwiczeń uporządkujmy pokój, tak aby znalazła się w nim pusta przestrzeń pozbawiona mebli i rzeczy, o które moglibyśmy się przypadkowo zahaczyć lub potknąć. Wykonywanie ćwiczeń na płytkach lub panelach generuje dość duże ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Z tego względu zaleca się umieszczenie na podłodze materaca do ćwiczeń, który ochroni nas podczas lądowania przed urazami i kontuzjami, da poczucie komfortu i bezpieczeństwa. W naszym sklepie internetowym Powerman oferujemy materace do ćwiczeń, zarówno zwykłe jak i składane, które po złożeniu zajmują bardzo mało miejsca, dlatego mogą być bezproblemowo przechowywane w warunkach domowych. Wykonane są z wysokiej jakości pianki poliuretanowej o zwiększonej twardości oraz pokryte trwałym materiałem syntetycznym, który jest niezwykle łatwy do utrzymania w czystości.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty oraz do zapoznania się również z naszymi innymi produktami!