Biesiadowanie na świeżym powietrzu wraz z rodziną i przyjaciółmi ma niepowtarzalny klimat. Każdy docenia tę formę relaksu, dlatego warto zaopatrzyć się w akcesoria umożliwiające przygotowanie pysznych potraw na łonie natury. Wygospodarowanie miejsca w ogrodzie na tego rodzaju strefę wypoczynku, w otoczeniu roślin pozwoli na miłe spędzanie czasu po pracowicie spędzonym dniu lub tygodniu.
Niezbędnym elementem, który powinien się w niej znaleźć jest między innymi żeliwny kociołek, który umożliwi przygotowanie zdrowych i smacznych potraw.
Co to jest kociołek żeliwny?
Kociołek żeliwny jest naczyniem do przyrządzania różnych potraw. Ta konstrukcja pozwala na równomierne rozprowadzanie ciepła i utrzymywanie temperatury, co nadaje potrawom w ten sposób przyrządzonym wyjątkowego smaku i aromatu.
Jego zalety docenią zarówno profesjonalni kucharze, jak i amatorzy, którzy uwielbiają gotowanie na świeżym powietrzu między innymi potraw jednogarnkowych.
Do produkcji kociołków żeliwnych wykorzystuje się najwyższej jakości materiały, które spełniają niezwykle rygorystyczne normy z powodu jego kontaktu z żywnością. Przygotowanie potraw w tego rodzaju naczyniu jest wygodne i bezpieczne. Trójnóg i łańcuch pozwalają na stabilne umieszczenie naczynia nad ogniskiem.
Zalety przyrządzania potraw w żeliwnym kociołku
Ze względu na wiele zalet żeliwnego kociołka każdy powinien zaopatrzyć się w tego rodzaju naczynie. Warto go mieć wśród produktów do przyrządzania różnych potraw. Doskonale sprawdzi się zarówno do ich przygotowania w domu, jak i na świeżym powietrzu. Można w nim przygotować zupę, bigos, gulasz, żeberka, gulasz, dziczyznę i wiele innych o wyjątkowym smaku i aromacie, który docenią biesiadujące na świeżym powietrzu osoby.
Przyrządzanie potraw w terenie nie musi ograniczać się tylko i wyłącznie do ich grillowania. Doskonałą alternatywą jest tu żeliwny kociołek, który znakomicie spełni swoje zadanie w trakcie biesiadowania na świeżym powietrzu. Przygotowując potrawy w tego rodzaju naczyniu, zaskoczymy swoich gości nie tylko sposobem gotowania, ale również ich niepowtarzalnym smakiem.
Jak przygotować kociołek żeliwny do pierwszego użytku?
Od sposobu użytkowania kociołka żeliwnego zależy jego żywotność. Należy obchodzić się z nim według ustalonych zasad. Wtedy będzie służył do przyrządzania pysznych potraw przez wiele lat. Przed ugotowaniem w kociołku potraw należy go odpowiednio przygotować. Chodzi tu przede wszystkim o jego umycie i wypalenie, następnie konserwację po każdym gotowaniu.
Jak wypalić kociołek żeliwny?
Przed wykonaniem czynności wypalenia kociołka żeliwnego należy go umyć w wodzie bez dodatku jakichkolwiek płynów do naczyń. Następnie trzeba go osuszyć, a potem powierzchnię naczynia posmarować olejem jadalnym zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Kolejną czynnością jest wlanie wody do kociołka i ustawienie go nad ogniskiem. W ten sposób poddany jest on wypaleniu, które trwa 30 minut. Po upływie tego czasu należy odczekać aż ognisko zgaśnie, a kociołek wystygnie. Następnie trzeba wylać wodę i osuszyć naczynie papierowym ręcznikiem. Wypalenie kociołka żeliwnego ma za zadanie zabezpieczenie go przed rdzą.
Jak myć kociołek żeliwny?
Do mycia kociołka żeliwnego nie zaleca się stosowania jakichkolwiek detergentów, a jedynie wodę, ewentualnie z dodatkiem soli lub piasku w celu usunięcia trudnych zabrudzeń w postaci między innymi resztek przyrządzonej wcześniej potrawy, bądź rdzy, która może się pojawić z powodu niewłaściwego użytkowania i konserwacji naczynia.
Nie powinno się przechowywać potraw w żeliwnych naczyniach. Po ich przyrządzeniu przekłada się je do innego garnka, a sam kociołek myje i po osuszeniu konserwuje. Należy wystrzegać się zalewania tego rodzaju gorącego naczynia zimną wodą, gdyż szok termiczny spowoduje jego zniszczenie.
Jak należy konserwować kociołek żeliwny?
Konserwacja kociołka żeliwnego polega na posmarowaniu jego zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni cienką warstwą oleju jadalnego. Czynność ta powinna być wykonana po każdym użyciu naczynia, co gwarantuje utrzymanie go w dobrym stanie i korzystanie przez wiele lat. Zabezpieczenie naczynia przede wszystkim przed rdzą jest niezwykle istotne w sytuacji, kiedy nie zamierzamy przez dłuższy czas w nim gotować.
Kociołek należy przechowywać w przewiewnym pomieszczeniu, o niskiej wilgotności powietrza. Odpowiednia konserwacja sprawi, że będzie służył przez wiele lat, a wartość żeliwa z czasem rośnie, dlatego właściwa konserwacja jest tu sprawą kluczową dla zachowania naczynia w dobrym stanie.