1.Podział na typy zagrożeń i bezpieczeństwo
Zakładanie systemu alarmowego stosuje się przeciwko zagrożeniem najbardziej powszechnym – przed włamaniem i kradzieżą, albo przed napadem. Istnieje alarm równie popularny – alarm przeciwpożarowy. Natomiast, tak zwana ochrona peryferyjna dotyczy naszej własnej posiadłości, w której mieszkamy.
Istnieją trzy rodzaje ochrony. Pierwszym z nich jest właśnie ochrona peryferyjna. Ten rodzaj ochrony polega na zamontowaniu alarmu w miejscu zewnętrznym budynku, najczęściej wzdłuż ogrodzenia. Natomiast ochrona zewnętrzna – jest to alarm znajdujący się wokół budynku lub posiadłości. Zazwyczaj ten typ alarmu jest rozmieszczany gęściej. Ostatnim rodzajem alarmów jest ten znajdujący się w środku gmachu, budynku czy posiadłości.
2.Klasyfikacja systemów
Istnieją różne klasy systemów alarmowych. Opierają się one na wielkości danego zagrożenia. Pierwszą z nich są systemy alarmowe stworzone dla miejsc, w których nie odbędą się większe szkody. Jest tak zwane małe ryzyko szkód. Takimi miejscami są domy jednorodzinne.
Następnym rodzajem alarmu jest ten używany przez osoby posiadające sklepy, właścicieli galerii handlowych, kancelarii, poczty, czy przez bogatych właścicieli wielkich i pokaźnych domów. Ten rodzaj alarmu nazywa się alarmem o średnim ryzyku szkód.
Trzeci rodzaj alarmu tyczy się wielkich obiektów sakralnych, sklepów z drogą biżuterią, wielkich muzeów czy ważnych archiwum. W takich miejscach już mamy do czynienia z dużym ryzykiem szkód. Czwartym rodzajem systemu alarmowego, na który zwraca się szczególną uwagę jest ochrona przede wszystkim wszelkiego rodzaju miejsc takich jak bardzo duże banki i ich skarbce, fabryki produkujące pieniądze, mennice.
3.Jakie urządzenia są potrzebne w zależności od zagrożenia?
Istnieją cztery klasy które dopasowywane są do rodzaju możliwego zagrożenia. Pierwszą z nich jest ochrona należąca do najpopularniejszych – ta, która jest odporna na wszelkie zakłócenia elektromagnetyczne.
Drugim, bardziej zaawansowanym rodzajem urządzeń alarmowych jest klasa ochrony standardowej. W tym przypadku używane są czujki przeciwwłamaniowe lepszej jakości. Następne urządzenia stosowane w ważnych miejscach są dobrane bardziej precyzyjnie i profesjonalnie. Jeszcze lepszej jakości czujki posiadające znacznie większe zalety są montowane w ważnych miejscach publicznych. Czujniki mają zaawansowane funkcje i są lepiej dopracowane. Natomiast ochrona specjalna posiada wszystkie funkcje wzmocnione w celu jak najwyższej ochrony ważnych obiektów.
4.Rodzaje czujek i ich charakteryzacja
Czujniki podczerwieni – ‘’wyczuwają’’ one zmienność cieplną bliskiego otoczenia.
Czujki mikrofalowe ruchu – mogą one przenikać przez wiele różnych materiałów, na przykład plastik lub cienka ściana.
Czujki magnetyczne (kontaktrony) są stworzone z myślą o zapewnieniu ochrony na drzwiach i oknach.
Wszystkie rodzaje czujek są potrzebne w przypadku ochrony gmachu służącego dobru publicznemu.