Jak przeprowadza się pokazy sztucznych ogni?

Pokazy fajerwerków – jak się do tego zabrać?

Fajerwerki – znają i lubią je niemal wszyscy. Są sposobem na doskonałe zwieńczenie ciekawego wydarzenia, wpływają na poziom rozrywki, radości, świetnie prezentują się wieczorem – kiedy niebo jest już w pełni zaciemnione. Wymagają tylko dużego rozsądku oraz pewności, że to co robimy, nie wpłynie na pogorszenie się stanu zdrowia lub życie obserwatorów lub zupełnie przypadkowych osób.

Fajerwerki odpalane mogą być pojedynczo bądź sekwencyjnie, w konkretnej kolejności, wcześniej ustalonej. Odpalanie pojedyncze to często metoda wśród amatorów, czyli u 99% konsumentów, którzy sztuczne ognie kupują niemal wyłącznie na Sylwestra, na wesela bądź inne, ważne imprezy. Pozostały jeden procent to profesjonaliści, którzy przygotowują profesjonalne pokazy fajerwerków np. na duże wydarzenia kulturalne bądź sportowe. Tego rodzaju pokazy to okazja to zobaczenia czegoś fantastycznego.

Warto zwrócić uwagę na wielkość i wysokość wybuchów – fachowcy zwykle stosują więcej materiału wybuchowego w lepszym stylu, dzięki czemu sztuczne ognie wybuchają wyżej, kolory dłużej utrzymują się na niebie, zaś promień wybuchu jest o wiele większy niż w przypadku tradycyjnych fajerwerków ze sklepu, kupowanych np. w zabawowych zestawie.

Wyroby pirotechniczne dla profesjonalistów to zupełnie inna szkoła, zupełnie inne doświadczenie, które zdecydowanie nie jest dobre dla amatorów. Łatwo bowiem o niekontrolowane działanie oraz przypadkowy wybuch, który mający miejsce tuż przy człowieku, mógłby go bez problemu zabić a już na pewno poważnie ranić.

Temperatura, która wytwarza się podczas wybuchu przekracza 2000 stopni Celsjusza, oznacza to, że poparzyć jest się łatwo. Kolor wybuchów zależy od mieszanki, która zostanie zastosowana przez profesjonalistów. Warto tutaj wymienić np. bar oraz stront, które odpowiadają za podstawowe kolory, takie jak zielony czy czerwony.

pokazy pirotechiniczne

Profesjonaliści stawiają na bezpieczeństwo publiczności

Każdy jeden profesjonalny pokaz fajerwerków powinien stawiać przede wszystkim na bezpieczeństwo. Te musi być zapewnione przede wszystkim sobie, a także obserwator wydarzenia. W przypadku dużych pokazów osoby odpowiedzialne za fajerwerki najczęściej znajdują się daleko od widzów, aczkolwiek źle wystrzelony fajerwerk mógłby polecić wprost w publiczność a to oznaczałoby niemal stuprocentowe ryzyko zranienia widza.

Pokazy sztucznych ogni muszą być zorganizowane nie tylko bezpiecznie ale także widowiskowo. Najczęściej trwają one od 10 do 20 minut, każdy z nich powinien być zaprojektowany indywidualnie co oznacza, że sekwencje nie powinny się powtórzyć w innym pokazie w innym miejscu. Warto postarać się o dobry dobór kolorów, odstępy od wystrzałów a także dodatki, np. w postaci wolno opadających resztek mieniących się fajerwerków na widzami.

W Internecie można znaleźć interesujące poradniki dotyczące samodzielnej konstrukcji fajerwerków, aczkolwiek zanim się zabierzemy za konstrukcję upewnijmy się, że jest to bezpieczne i że wiemy co robimy. Petardy mogą bowiem zagrozić przede wszystkim zdrowiu konstruktora. Dlatego najlepiej zdecydować się na te ze sklepu, polecamy petardy FP3, które można zakupić na stronie fajerwerkitanio.pl