Jak wybierać ekologiczne kosmetyki?

W ostatnich latach ekologiczne kosmetyki robią się coraz bardziej popularne.

Troska o środowisko powoduje, że więcej ludzi decyduje się na kosmetyki, które będą odpowiadały ich stylowi życia. Firmy starają dopasowywać się do zmian, jakie przez to zachodzą na rynku. Nie wszystkie przedsiębiorstwa zabierają się do tego od właściwej strony, warto więc mieć jakieś pojęcie na temat tego, jak powinno to właściwie wyglądać.

Ekologiczne kosmetyki – na co zwracać uwagę

  1. Opakowanie – jest to pierwsza rzecz, na którą zwracamy uwagę podczas wybierania kosmetyków. Ze względu na środowisko naturalne warto wybierać, jeśli mamy taką możliwość, opakowania wielorazowego użytku. Niestety takie rozwiązanie jest dość rzadko stosowane, ponieważ wywołuje dużo problemów logistycznych. Innym rozwiązaniem jest wykorzystywanie materiałów naturalnych, takich jak szkło czy papier. Są to materiały, które można wielokrotnie przetwarzać. Ciekawostką jest to, że szkło można przetwarzać nieskończenie wiele razy, zaś papier tylko dziesięciokrotnie. Zupełnie inaczej jest z materiałami plastikowymi – recykling tworzyw sztucznych jest trudny i niestety stosunkowo drogi.
  2. Certyfikaty – jest kilka certyfikatów, które nadaje się kosmetykom ekologicznym, są one o tyle ważne, że pokazują nam, że dany produkt, był przebadany i kontrolowany pod wieloma czynnikami. Na jakie z nich zwracać uwagę? Jeśli chcemy być jak najbardziej eko, warto zwrócić uwagę na certyfikat Vegan Society, który daje gwarancję, że w produkcie nie ma produktów odzwierzęcych. Innym, którego warto szukać jest certyfikat COSMEBIO, który wymaga 95% składników pochodzenia naturalnego.
  3. Clean label – to trend, który w ostatnim czasie zyskuje dużą popularność. Jest on niczym innym, jak po prostu prostym składem. To sformułowanie zakłada, że lista składników będzie jak najkrótsza i jak najmniej skomplikowana. Nie powinna zawierać sztucznych barwników ani podrażniających substancji. Jednak wciąż niewiele firm decyduje się na takie rozwiązanie. Dlaczego? Tak zwane oczyszczenie etykiety jest czasochłonne i kosztowne. Zamiana jednego ze składników może znacząco wpłynąć na konsystencję czy działanie produktu.
  4. Cena – to, co ekologiczne, nie zawsze musi być drogie. Sama zamiana mydła – z tego w płynie, które pakuje się w jednorazowe butelki, trudne w recyklingu na takie w kostce, które większość firm pakuje w papier. Z drugiej strony, jak już zostało wspomniane, wyprodukowanie „czystego” kosmetyku wymaga więcej pracy i większych kosztów, dlatego często kosztują one trochę więcej. Należy się wtedy zastanowić czy jesteśmy w stanie zapłacić więcej (i o ile) za kosmetyk naturalny i ekologiczny.

jak wybierać ekologiczne kosmetyki

Jak wybierać kosmetyki? – krok po kroku

Przede wszystkim, musimy określić, czego szukamy i jakie są nasze potrzeby. Jeśli potrzebujemy produktów do włosów, powinniśmy najpierw określić porowatość włosów, a jeśli do skóry – to jej typ. Każdy z nas jest inny i do codziennej pielęgnacji będzie potrzebował innych kosmetyków. Dużo zależy też od tego, w jaki sposób pracujemy. Osoby przebywające na świeżym powietrzu będą potrzebowały czegoś, co ochroni ich skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Warto też zacząć testowanie kosmetyków od małych pojemności, jeśli mamy taką możliwość. Wtedy możemy przekonać się, czy dany produkt nas nie uczuli i czy będzie nam odpowiadał. W wielu sklepach internetowych z ekologicznymi produktami można poprosić przy zamówieniu o darmowe próbki. Zazwyczaj także w takich eko sklepach z kosmetykami nie kupimy mydła w jednorazowych opakowaniach, najczęściej są to mydła w kostkach. Warto także zainteresować się firmami ekologicznymi i obserwować je w mediach społecznościowych, by nie przegapić żadnych nowości.

Czym się kierować przy wyborze kosmetyków naturalnych?

Trudno stwierdzić, czy kosmetyki eko są w tej chwili tylko chwilową modą, czy rzeczywiście zagoszczą na dłużej w naszych domach. Głównym ich celem jest nie tylko pomoc środowisku, które mają jak najmniej obciążać, ale mają nam także dawać pewność, że dbamy o swoje ciało zgodnie z naturą – że nie trujemy go sztucznymi dodatkami chemicznymi, które mogą być dla nas nawet szkodliwe czy drażniące. Ponadto przy wyborze eko linii kosmetyków ograniczamy produkcję śmieci, ponieważ ich produkcja i przechowywanie również są planowane w sposób bezpieczny dla środowiska.