Jak zaprojektować kuchnię we włoskim stylu?

Coraz częstszym trendem, jeśli chodzi o urządzanie kuchni, jest styl włoski. Wydawałoby się, że aby uzyskać upragniony efekt, trzeba włożyć wiele pieniędzy i czasu.

Jednak czasem wystarczy kilka przemyślanych, lecz sprawdzonych tricków, które sprawią, że Twoja kuchnia będzie wyglądać niczym rodem z Toskanii. Przypatrzmy się im!

Czas na Toskanię

W stylu włoskim, który znany jest wielu jako toskański, elementy otoczenia i życia codziennego są z powodzeniem łączone z elementami wyposażenia wnętrz. Antyki doskonale komponują się tu z wiejską prostotą widoczną chociażby w ścianach pokrytych cegłami, co współgra z poczuciem niezawodności i stabilności.

Rustykalne kuchnie włoskie

Myśląc o kuchni włoskiej, warto pomyśleć o stylu rustykalnym: z wykorzystaniem nieobrobionych drewnianych belek, mocnego drewna na meble, z solidnymi kamiennymi podłogami i blatami. W kuchni rustykalnej dominują dwie tonacje kolorystyczne, szafki z jasnego drewna, np. brzozy lub białe marmurowe blaty, kontrastujące z ciemnym drewnem, np. dębem lub autentycznym czarnym i niekoniecznie tanim granitem.

A może styl śródziemnomorski?

Każda kuchnia w stylu śródziemnomorskim staje się czystą i wygodną przestrzenią dzięki zastosowaniu kolorów i zmysłowości dużych drzwi, okien i szafek. A najważniejszym elementem w kuchniach w stylu śródziemnomorskim jest duża doza naturalnego światła. 

Wybierz szafki z ciemnego drewna

Szafki kuchenne w stylu włoskim występują w różnych rozmiarach i wzorach, ale ważne jest, abyś zdecydował się na szafki wykonane z ciemnego drewna. Jeśli remontujesz kuchnie i masz już szafki w innym kolorze, dobrym rozwiązaniem jest malowaniem frontów na jeden z ciemnych kolorów. Drewniane szafki są najbardziej zalecane do dekoracji włoskich kuchni, ale można użyć mebli wykonanych także z innych materiałów, które doskonale imitują drewno.

Dobierz odpowiednie kolory

Do malowania ścian w kuchni trzeba użyj z kolorów takich jak m.in. pomarańczowy, brzoskwinia, żółty, intensywne złoto, które nadadzą kuchennemu wnętrzu autentyczności i elegancji. Pamiętaj, że pokrycie ścian to nie tylko farba: weź pod uwagę ceramikę, winyl, a, nade wszystko, fototapety kuchenne, które sprawią, że osiągniesz pożądany efekt i to w rozsądnej cenie. Włoskie winnice, gaje oliwne, wąskie uliczki i urocze kamienice: jedna fototapeta pozwoli Ci cieszyć się Włochami już na zawsze, we własnym domu.

Czerp z natury

W wystroju włoskiej kuchni wykorzystywane są wyłącznie materiały stworzone przez naturę. Prym wśród nich wiodą oczywiście kamień i drewno. Elementy drewniane wykonane są z najtańszego drewna dębowego lub sosnowego. Mogą być naturalne lub lakierowane. We włoskiej kuchni nie powinno być żadnych jasnych i innowacyjnych elementów. Oznacza to, że należy być gotowym na to, by zrezygnować np. z metalowych wykończeń.

Pomyśl o oryginalnym detalu

Jeśli chcesz sprawić, by Twoja kuchnia wyróżniała się oryginalnością, nadaj jej jeszcze więcej smaku, wnosząc do dekoracji jakiś oryginalny detal: zamontuj półki na garnki począwszy od sufitu, wykorzystaj małe półki do umieszczenia koszy z warzywami (różnokolorowe warzywa to naturalnie barwna dekoracja), a jeśli dysponujesz miejscem, zainwestuj w drewniane krzesło. 

włoska kuchnia

Bądź kreatywny

Kuchnie włoskie dają nowe propozycje stylistyczne i dużą swobodę wyboru dzięki swoim unikalnym elementom architektonicznym i doskonałej funkcjonalności. Głównym celem jest stworzenie wyjątkowej przestrzeni, która jest całkowicie spersonalizowana, gdzie technologia, design i komfort współgrają ze sobą. Nie zawsze należy sięgać po gotowe rozwiązania:

– do wystroju możemy wykorzystać stary mebel z szufladami, usunąwszy z niego dno, a następnie pomalowawszy go. Taki nietypowy mebel może idealnie sprawdzić się do przechowywania przyborów kuchennych.

– wykorzystaj ponownie szklane słoiki, które masz w kuchni, możesz nadać im różne zastosowania, takie jak przechowywanie niektórych ziaren lub przypraw, nie jest konieczne malowanie lub dekorowanie ich, ponieważ kolory przypraw, które trzymasz w nich są więcej niż wystarczające. 

Trochę Italii w Twoim domu

Włoski styl wnętrza kuchni sprawia niezwykłe wrażenie w polskim domu. Jest przytulny i zapewnia poczucie spokoju i błogości. Stwórz kuchnię swoich marzeń we włoskim wystroju, to takie proste!