Koszty w transporcie – jak drogie jest prowadzenie firmy logistycznej?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest związane z licznymi kosztami stałymi jaki i tymi zmiennymi, które ulegają stałym rotacją. W przypadku firmy spedycyjnej pojawia się wiele czynników, które określają, które z kosztów są niezmienne, a których można często uniknąć. Cena jaką płacą przedsiębiorcy z tytułu kosztów prowadzenia firmy oraz podatków jest wysoka i wymaga osiągnięcia sporych wyników, które pozwolą na pokrycie wszystkich zobowiązań. Decydując się na założenie własnej firmy logistycznej warto zapoznać się z podstawowym profilem tej działalności oraz sposobami w jaki prowadzi się spedycję w sposób efektywny.

Koszty stałe w transporcie

Do głównych kosztów stałych każdej firmy spedycyjnej należy zaliczyć koszty utrzymania floty pojazdów, ich garażowania i serwisu. Są to główne elementy, które wpływają na osiągane przez firmę dochody. Jeżeli pojazdy są serwisowane na bieżąco oraz użytkowane w sposób odpowiedni przez kierowców, tym mniejsze ryzyko wystąpienia dodatkowych kosztów ich serwisu.

Kosztem stałym prowadzenia firmy spedycyjnej są także podatki, które są nieodłączną częścią tego typu działalności. Warto jednak nadmienić, że wysokich podatków da się uniknąć w przypadku stosowania rozwiązań, umożliwiających zredukowanie podatków do 0% za większość usług transportowych.

W zależności od tego czy księgowość firmy transportowej jest prowadzona przez zatrudnionych pracowników czy przedsiębiorstwo zewnętrzne na zasadzie outsourcingu to koszty będą różne. Zdecydowanie lepszą opcją jest outsourcing księgowy, który pozwala na znaczne zaoszczędzenie gotówki oraz czasu potrzebnego na prowadzenie księgowości i rozliczeń z urzędem skarbowym. Odpowiednio prowadzona księgowość to pewna droga do sukcesu i wypracowania zysku przedsiębiorstwa.

Koszty zmienne w transporcie

W przypadku kosztów zmiennych, należy tutaj wspomnieć o tankowaniu pojazdów, co w zależności od przebytych tras wykonuje się rzadziej lub częściej, lecz ma spory wpływ na wysokość wydatków. Zmiennym kosztem są także wynagrodzenia dla pracowników, ponieważ są one zależne od ilości wypracowanych godzin.

Firma logistyczna powinna planować tranzyty w taki sposób, aby jak najbardziej zminimalizować czas potrzebny na podróż, a co za tym idzie zredukować jej koszty. Wszystkie te elementy mają późniejszy wpływ na wypracowanie określonego zysku, który w zależności od kosztów będzie mniejszy lub większy.

Co zrobić, aby transport się opłacał?

Prowadząc własną firmę transportową warto stosować rozwiązania, które pozwolą na znaczne ograniczenie kosztów stałych oraz zmiennych. Inwestycja w nowoczesne zaplecze pojazdów pozwoli na ich bezawaryjne użytkowanie przez długi czas, co przełoży się na oszczędności związane z ich serwisem. Dodatkowo montaż wielu systemów, które monitorują pracę swoich pracowników pozwala na zminimalizowanie czasu potrzebnego na daną podróż oraz ryzyko oszustwa.

Decydując się na założenie własnej firmy spedycyjnej, warto także zainwestować w nowoczesne oprogramowanie komputerowe, które pozwoli na efektywniejsze zarządzanie całym procesem transportu wraz z wcześniejszym ustaleniem tras tak, aby zminimalizować ryzyko pustych przejazdów. Pozwala to na znaczne ograniczenie kosztów prowadzenia działalności oraz zmniejszenie spalania paliwa, co zarazem ma wpływ na ochronę środowiska. Nowoczesne oprogramowanie to nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, ale także wpływ na realną poprawę jakości oferowanych usług oraz możliwie szybszą realizację transportów w krótszych terminach i odstępach czasu. W celu minimalizacji kosztów warto także zatrudnić przedstawiciela transportu za granicą, jeżeli firma zajmuje się spedycją międzynarodową.

Koszty w transporcie Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat kosztów w transporcie – zgłoś się do firmy MaWoGroup. To specjaliści od obsługi firm transportowych i z pewnością odpowiedzą na każde Twoje pytanie.

WWW: https://mawogroup.pl/
E-mail: sekretariat@mawogroup.pl
Telefon: +48 512 286 112