Kto kwalifikuje się do zabiegu zmniejszenia żołądka?

Otyłość to choroba, która dotyka coraz więcej osób w Polsce. Z tego powodu bardzo ważny jest rozwój bariatrii, czyli chirurgicznego sposobu leczenia tej dolegliwości. Warto wiedzieć, że istnieje wiele sposobów i metod operacyjnych, które prowadzą do zmniejszenia żołądka, a tym samym do wejścia na bardziej zdrową i pełną aktywności drogę życia.

Jakie są rodzaje zabiegów zmniejszających żołądek?

Podczas konsultacji i procesu leczenia otyłości operacyjnie, warto dokładnie zapoznać się ze sposobami, które zna medycyna. Lekarz prowadzący powinien nie tylko poinformować pacjenta o możliwościach i wybrać najlepszy w danym przypadku sposób, ale też jasno objaśnić, na czym polega dany zabieg i jakie niesie za sobą konsekwencje.

  1. Balon żołądkowy – metoda dedykowana osobom z tzw. otyłością skrajnie olbrzymią, czyli z BMI powyżej 60. W tym przypadku w żołądku pacjenta umieszcza się na określony czas specjalny balon. Ma on dawać uczucie sytości, przez co dana osoba je mniej i rzadziej. Zadaniem tego zabiegu jest zmniejszenie masy ciała do poziomu, gdy będzie możliwe bez zagrożenia życia wykonanie zasadniczej operacji. Choremu podane zostaje znieczulenie miejscowe, a procedura wykonywana jest gastroskopem. Po utracie odpowiedniej ilość kilogramów silikonowy worek napełniony roztworem soli fizjologicznej jest usuwany z organizmu.
  2. By-pass żołądkowy – operacja wykonywana laparoskopowo. Chirurg tworzy mały zbiornik w górnej części żołądka i podłącza go do jelit. W ten sposób powstaje nowa konstrukcja układu pokarmowego, a dzięki tak niewielkiemu pojemnikowi, pacjent szybko się najada, czuje sytość, a tym samym mniej je i redukuje masę ciała. Inną sprawą jest mniejsza ilość przyswajanych kalorii, ponieważ enzymy trawiące i pokarm mieszają się nieco później, niż normalnie.
  3. Opaska żołądkowa – sposób, który wymaga założenia na żołądek specjalnej opaski, którą lekarz może w każdym momencie usunąć. Dzięki niej powstają dwie części organu, które mają małe pojemności, zatem chory szybko czuje sytość. W tym przypadku konieczna jest odpowiednia dieta półpłynna.
  4. Rękawowa resekcja żołądkametoda, która polega na wycięciu około 4/5 żołądka pacjenta. Dzięki temu, w ciele zostaje tylko niewielka część, która też ma mniejszą pojemność, zatem chory je mnie i szybciej czuje się najedzony.

Kto kwalifikuje się do operacji zmniejszenia żołądka?

Trzeba pamiętać, że nie każdy może poddać się takiej procedurze, istnieją różne przeciwwskazania jak choćby inne choroby czy przyjmowane leki. Do tego metody operacyjne to ostateczność i warto podjąć działania mniej inwazyjne, jak sport i odpowiednia dieta. Specjalista decyduje, czy nie ma innej możliwości wyjścia na prostą w konkretnym przypadku. 

Przyjmuje się, że do zabiegów bariatrycznych kwalifikują się osoby z BMI ponad 30/40, ale też występują górne granice w niektórych metodach, gdy taki zabieg jest zbyt ryzykowny, a masa ciała za duża. Bierze się pod uwagę wiek, to jest od 18 do 65 lat. 

otyłość

Operacje bariatryczne wykonuje właściwy chirurg, który posiada wachlarz metod dobieranych pod indywidualne przypadki. Chociaż w medycynie istnieją warunki kwalifikujące do takiego zabiegu, mogą wystąpić sytuacje, które albo go opóźnią, albo całkowicie wyeliminują. Wiele specjalistów zwraca uwagę na wcześniejsze próby zrzucenia nadmiernych kilogramów – istotne jest czy te podstawowe techniki były stosowane oraz czy przyniosły trwałe efekty.

Jak wygląda proces kwalifikacji do operacji zmniejszenia żołądka, kto i kiedy go przeprowadza?

Pierwszym kontaktem chorego jest lekarz POZ, który informuje pacjenta o możliwościach wyjścia z otyłości, czyli opowiada o metodach, ale też wskazuje drogę do specjalisty, wystawia skierowanie do chirurga bariatry. Jeszcze przed udaniem się do niego, trzeba obliczyć swoje BMI oraz poinformować o innych przeciwwskazaniach. W tym momencie chory kieruje się do ośrodka medycznego, gdzie przeprowadzana jest procedura kwalifikacji do zabiegu zmniejszenia żołądka. To właśnie w jej trakcie specjalista decyduje, czy ktoś może być operowany oraz jaką metodą. Wraz z zespołem medycznym udziela szczegółowych informacji pacjentowi, który podejmuje finalnie decyzję, czy chce takiego rozwiązania. 

To kiedy odbędzie się zabieg, zależy od listy oczekujących w danym miejscu, zatem nie ma konkretnego okresu. Jednak nie dzieje się to z dnia na dzień, ponieważ niezbędne są dodatkowe badania, wdrożenie diety czy nawet przyjęcie odpowiednich leków.