Na co zwrócić uwagę przy zakupie łóżka rehabilitacyjnego?

Wybór łóżka rehabilitacyjnego powinien być dobrze przemyślany i skonsultowany z ortopedą, fizjoterapeutą lub sprzedawcą w specjalistycznym sklepie medycznym w celu znalezienia najlepszego dopasowania do potrzeb osobny niepełnosprawnej i jej opiekuna. Z uwagi na dużą różnorodność dostępnych w sprzedaży modeli i wariantów łóżek rehabilitacyjnych, ich funkcje i wyposażenie dodatkowe mogły zostać przygotowane z myślą o konkretnych schorzeniach, problemach i wyzwaniach, z jakimi osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie zmagają się na co dzień. Na co zwrócić uwagę przy zakupie łóżka rehabilitacyjnego i czym kierować się, by znaleźć najlepsze rozwiązanie?

Najważniejsze kryteria wyboru łóżek rehabilitacyjnych

Podstawową zasadą podczas wyboru łóżka rehabilitacyjnego powinno być dopasowanie go do potrzeb i stanu zdrowia chorego, jego wzrostu, wagi, stopnia samodzielności, a także specyficznych wymagań medycznych. Z uwagi na to, że osoby chore i niepełnosprawne spędzają często większą część swojego dnia w pozycji leżącej, łóżko rehabilitacyjne z odpowiednim materacem to konieczność – dłuższe pozostawanie przy klasycznej kanapie czy łóżku nie będzie ani wygodne, ani bezpieczne dla zdrowia pacjenta i opiekuna. Wśród zalet łóżek rehabilitacyjnych wymienia się:

  • łatwość ich pielęgnacji i dezynfekcji,
  • możliwość regulowania ustawienia leża,
  • barierki zabezpieczające pacjenta przed przypadkowym wysunięciem się z łóżka.

Każdy kupowany model powinien spełniać takie wymagania, dając możliwość zachowania komfortu, higieny i bezpieczeństwa pacjenta.

Kryteria, którymi należy kierować się podczas zakupu łóżka rehabilitacyjnego to kolejno wzrost i waga chorego, stopień ograniczenia ruchowego i poziom samodzielności oraz specjalne potrzeby medyczne. Cena, choć oczywiście będzie odgrywała tu ważną kwestię, nie powinna być głównym czynnikiem decydującym. W zakresie dopasowania łóżka do wzrostu i wagi pacjenta, w sprzedaży dostępne są zarówno łóżka standardowe, z obciążeniem do ok. 100-120 kg, jak i te oferujące stabilną konstrukcję dla osób ważących znacznie więcej. Łóżka takie są zwykle szersze, dzięki czemu umożliwiają optymalne rozłożenie ciężaru ciała na całej powierzchni. Dla pacjentów wysokich możliwe jest znalezienie lóżka odpowiednio przedłużonego, nie wymagającego od pacjenta spania z podkurczonymi nogami.

Jeśli pacjent nie będzie zawsze ograniczony ruchowo, a łóżko rehabilitacyjne ma być dla niego także szansą na stopniowy powrót do sprawności, dobrym rozwiązaniem będą:

  • modele z obniżanymi barierkami,
  • możliwością obniżenia wysokości całego łóżka,
  • pilotem sterującym ustawieniem leża,
  • wyposażeniem dodatkowym (np. wysięgnikiem na rękę) umożliwiającym samodzielne podnoszenie się i wstawanie z łóżka.

Przy pacjentach o większym stopniu ograniczenia ruchowego barierki nie są zwykle tak łatwe do zdjęcia, a pilot lub mechanizm sterujący pozostają poza zasięgiem pacjenta, tak by ten nie wyrządził sobie krzywdy manipulując ustawieniami pozycji leżącej. Łóżka takie są też lepiej przystosowane do pracy opiekuna z pacjentem, umożliwiając uniesienie materaca wyżej dla lepszego dostępu do pacjenta podczas kąpieli czy pielęgnacji.

Cena łóżka rehabilitacyjnego – jak wybrać odpowiednie łóżko przy ograniczonym budżecie?

Sterowanie łóżkiem z pomocą pilota, możliwość różnorodnej zmiany ustawienia i regulacji leża oraz wysokości, wyposażenie dodatkowe oraz dopasowanie właściwego materaca zapobiegającego odleżynom – wszystkie powyższe kwestie będą wpływały bezpośrednio na cenę łóżka rehabilitacyjnego, co z perspektywy wielu pacjentów często przemawia na korzyść prostych i mniej rozbudowanych konstrukcji.

Trzeba jednak pamiętać, że łóżka tego typu dobiera się w pierwszej kolejności pod kątem potrzeb pacjenta i opiekuna. Aby cena odpowiednio dopasowanego łóżka była jak najbardziej przystępna, warto zwrócić w pierwszej kolejności uwagę na oferty łóżek używanych.

Wielu pacjentów korzysta z nich zaledwie przez kilka miesięcy, w trakcie powrotu do zdrowia i większej sprawności, przez co wiele modeli dostępnych na rynku jest naprawdę niezniszczonych i w pełni sprawnych. Ceny łóżek rehabilitacyjnych używanych mogą być nawet o połowę niższe od nowych sprzętów i dla łóżek elektrycznych oscylować w przedziale od 1000-2000 zł, co oznacza nawet połowę ceny nowego modelu. W sprzedaży dostępne są też oczywiście łóżka znacznie droższe, o lżejszej ale równie stabilnej konstrukcji, z większą ilością funkcji dodatkowych. Jeśli cechy takie są dla pacjenta niezbędne, spojrzenie w stronę produktów używanych może być naprawdę korzystnym rozwiązaniem.