W zależności od tego, z jakim schorzeniem mamy do czynienia niezbędne się może okazać leczenie szpitalne. Nikogo nie napawa optymizmem widmo pobytu w szpitalu. Nawet, jeśli ów ma trwać krótko. Jeśli jednak w grę wchodzi depresja, szczególnie w jej najgorszych stanach, leczenie stacjonarne staje się koniecznością. Pacjenci dzięki zastosowaniu farmakoterapii oraz jednoczesnej psychoterapii i uczestniczeniu w spotkaniach z innymi pacjentami, szybciej odzyskują siły i wracają do pełni zdrowia. Depresja jest uleczalna i nawet z jej najgłębszych stanów można wyjść, jeśli tylko pacjent wykazuje wolę i chęć walki.
Czym różni się specjalistyczna terapia w ośrodku od standardowego leczenia?
Leczenie w ośrodkach dla osób z depresją nie wygląda jednak tak, jak w tradycyjnym szpitalu. Tutaj liczy się głównie komfort każdego pacjenta. Zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Specjaliści mają na uwadze, że farmakologia jest podstawą i bez niej się nie obejdzie. Jednak depresja, choć swój początek ma w zaburzeniach połączeń międzykomórkowych, w układzie nerwowym, potrafi objawiać się nieprzyjemnymi dolegliwościami po stronie wielu narządów. Bólem, nadciśnieniem, problemami z zasypianiem i wstawaniem. Kłopotami z układem oddechowym i nie tylko. Objawy są różne, w zależności od pacjenta.
Czego można się spodziewać po wizycie w ośrodku?
Ośrodki leczenia depresji oferują przede wszystkim przyjazną atmosferę, poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia wobec wszystkich pacjentów. Stosowane formy terapii w dużej mierze oddziałują na ciało, celem poprawy kondycji, odzyskania sprawności i wyeliminowanie różnych przypadłości fizycznych, będących skutkiem depresji. Psychoterapia prowadzona jest dla rodzin osób chorych. To ważne, ponieważ bliscy nierzadko popełniają błąd, wystosowując uwagi w stylu „weź się w garść”, a depresja jest schorzeniem objawiającym się przede wszystkim, właśnie niemożnością wzięcia się w garść. Rady tego typu mogą jedynie pogłębić złe samopoczucie, a już na pewno nie są pomocą i nie dają oznak wsparcia dla osoby chorej. Dlatego liczy się edukacja rodziny, pokazanie, jak należy się zachowywać, co mówić, jak pomagać, by pacjent czuł, że w najbliższych ma oparcie. Może im zaufać, zwierzyć się i otrzyma należytą porcję zrozumienia.
Ćwiczenia i relaksacja
Pośród działań stosowanych przez ośrodki leczenia depresji znajdujemy między innymi zajęcia indywidualne oraz grupowe. Wspólne zabawy, spacery, gimnastykę i różnego rodzaju ćwiczenia. Nierzadko wykorzystuje się terapię kolorami oraz zapachami. Do tego odpowiednia dieta, która także ma znaczący wpływ na samopoczucie pacjentów, a także zabiegi rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne. Bogata baza zabiegowa, dzięki czemu powrót do zdrowia następuje szybciej, a cały proces leczenia dla pacjenta nie pozostawia piętna, w postaci wspomnienia szpitalnych sal, nieprzyjaźnie nastawionej kadry medycznej, jak i co najmniej nieapetycznych, a już tym bardziej niewartościowych posiłków. Całokształt ma budować poczucie bezpieczeństwa, dawać miejsce na relaks, odpoczynek, wyciszenie i regenerację. Stawia się na kompleksowość w leczeniu, której fundamentem jest farmakoterapia, ale najważniejszymi czynnikami oddziaływanie na całe ciało i umysł.