Odrętwiała lewa ręka – co wywołuje tę dolegliwość?

Drętwienie lewej ręki zdarza się każdemu. Nie jest to sytuacja niepokojąca, gdyż najczęściej wskazuje na ucisk nerwów, który można leczyć.

Niepokoić powinna sytuacja częstego pojawiania się tej dolegliwości. Wtedy powinno się zgłosić na badanie EMG i ENG. Nie podjęcie leczenia jest błędem i może doprowadzić do poważnych konsekwencji w postaci nieodwracalnego uszkodzenia nerwów, osłabienia siły mięśni, zaniku czucia i w konsekwencji zaniku mięśni, dlatego warto poddać się badaniom i nie bagatelizować objawów drętwienia lewej ręki. 

Czy drętwienie lewej ręki powinno nas zaniepokoić?

Drętwienie jest objawem różnych dolegliwości i tak naprawdę nie ma znaczenia, czy jest to ręka prawa, czy lewa. Z reguły drętwieje, boli, czy odczuwamy mrowienie ręki dominującej, którą więcej pracujemy, dlatego właśnie ona może być bardziej obciążona.

Jakie są przyczyny drętwienia ręki?

Przyczyna drętwienia ręki może być bardzo prozaiczna, po prostu w czasie snu jesteśmy nieświadomi pozycji ciała, dlatego dochodzi do ucisku nerwów lub naczyń podczas przyjmowania w nocy różnych pozycji. Do schorzeń powodujących drętwienie ręki w nocy należy najczęściej:

  • Zespół cieśni nadgarstka. Schorzenie to występuje wtedy, gdy nerw pośrodkowy w okolicy nadgarstka ze względu na małą przestrzeń ściśle przylega do struktur kanału nadgarstka i po pojawieniu się zmian zwyrodnieniowych w jego stawach podlega naciskowi. W czasie snu przez z przygiętymi nadgarstkami dochodzi do ucisku nerwu pośrodkowego i drętwienia palców w nocy. Zespół cieśni nadgarstka występuje również u kobiet w ciąży lub w pierwszych miesiącach po porodzie, co jest związane ze zmianami hormonalnymi.
  • Zespół nerwu łokciowego. W przypadku tego schorzenia podobnie jak w zespole cieśni nadgarstka dochodzi do ucisku, ale nerwu łokciowego w okolicy rowka tego nerwu. Jest to zagłębienie znajdujące się po wewnętrznej stronie łokcia tam, gdzie najczęściej po uderzeniu pojawia się wrażenia przejścia prądu do ręki. Przyjęcie w czasie snu pozycji z rękami przygiętymi w stawie łokciowym spowoduje drętwienie palca małego i serdecznego oraz okolicy łokcia.
  • Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego, które powoduje ucisk na korzenie nerwowe w trakcie przyjmowania pozycji nieodpowiadających naturalnym krzywiznom. Spowoduje to ból ręki i okolic szyi.
  • Zmiany w naczyniach tętniczych spowodowane ich uciskiem podczas przyjmowania nieodpowiednich pozycji w czasie snu. Jeśli przyczyną są zmiany miażdżycowe, to uczucie drętwienia może się przedłużać i towarzyszy mu wtedy odczucie zimna i zmiana koloru skóry.

drętwienie lewej ręki

Mrowienie w palcach lewej ręki

W celu rozróżnienia mrowienia niebezpiecznego dla zdrowia od łagodniejszego, wynikającego ze spania w niewłaściwej pozycji trzeba zaobserwować, czy drętwieje cała kończyna górna, czy tylko jej część w postaci palców lewej ręki. Choroby rdzenia kręgowego i mózgu powodują drętwienie całej ręki od barków aż po palce i dodatkowo może mrowieniu podlegać również twarz.

Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja i należy natychmiast zgłosić się do szpitala. Natomiast objawem uszkodzenia nerwu, które można leczyć jest drętwienie części kończyny. Objaw mrowienia, drętwienia jest związany z podrażnieniem struktur nerwowych i w zależności od tego, jakich części dłoni dotyczy, taki obszar trzeba zbadać pod kątem ucisku na nerw:

  • Na ucisk nerwu łokciowego wskazuje drętwienie palca czwartego i piątego. Najczęściej jest on uciskany w rowku nerwu łokciowego, czemu towarzyszy ból okolicy łokcia, a przy przyciśnięciu tego miejsca nasili się znacznie drętwienie palców lewej ręki.
  • Na ucisk nerwu pośrodkowego wskazuje drętwienie palca pierwszego, drugiego lub trzeciego, bądź wszystkich naraz. Najczęściej do tego zjawiska dochodzi w nadgarstku i mamy do czynienia z zespołem cieśni nadgarstka. Efektem tego jest nasilenie się drętwienia przy nacisku wewnętrznej strony nadgarstka oraz ból jego okolic. W celu zdiagnozowania zespołu cieśni nadgarstka wykonuje się również test Tinela lub test Phalena, polegający na drażnieniu nerwu w miejscu jego uszkodzenia i powodowaniu w ten sposób bólu i drętwienia lub mrowienia palców.
  • Na problemy z kręgosłupem szyjnym wskazuje drętwienie palca trzeciego, czwartego i piątego, czemu może również towarzyszyć ból okolicy szyi, a podczas jej odginania do tyłu  z reguły nasila się drętwienie palców oraz ból.

Co zrobić, kiedy dokucza nam drętwienie palców lewej ręki?

Drętwienie palców lewej ręki jest podstawą do przeprowadzenia badań EMG i ENG i podjęcia leczenia. Bagatelizowanie tej sytuacji może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nerwów, a w konsekwencji do osłabienia siły mięśni unerwianych przez nerw, zaniku czucia i mięśni.