Pies w lesie – lepiej puścić luzem czy trzymać na smyczy?

Spacer po lesie z psem jest wspaniałym wyborem dla niego oraz jego właściciela. To miejsce pełne ciekawych bodźców, zapachów, kolorów, interesujących miejsc.

Dla psa las jest prawdziwym rajem, a dla nas miejscem relaksu. Jednak trzeba pamiętać o jednej podstawowej sprawie. Nie puszczamy psa luzem, gdyż tak stanowi prawo, a dokładnie art. 30 ust. 1 pkt 13 ustawy o lasach, zaś art. 166 Kodeksu wykroczeń przewiduje kary za niestosowanie się do wyżej wymienionego przepisu bez względu na to, czy puszczony luzem pies wyrządził krzywdę zwierzęciu leśnemu lub stanowił jakiekolwiek zagrożenie dla niego.

Co oznacza puszczenie psa luzem?

Ustawodawca określa, że pies nie może być w lesie puszczony luzem. Chodzi tu oczywiście o spuszczenie go ze smyczy, dające możliwość swobodnego i jednocześnie niekontrolowanego poruszania się, co według przepisów jest zabronione. Ale zakaz ten nie jest dokładnie sprecyzowany.

Można mieć wątpliwości, czy pies idący przy nodze lub wracający na każdą komendę właściciela jest puszczony luzem. Wiadomo, że celem ustawodawcy jest przede wszystkim ochrona zdrowia i życia oraz niezakłóconego bytowania zwierząt dziko żyjących w przestrzeni leśnej, a także ochronna roślin leśnych przed uszkodzeniem przez swobodnie biegające po lesie czworonogi.

Osoba, która puszcza psa luzem podlega karze grzywny lub nagany. Według ustawodawcy nawet najmniejsze zwierzęta mogą stanowić zagrożenie dla dziko żyjących zwierząt. Poza tym nie jest istotne dla wymierzenia kary grzywny lub nagany to, czy pies wyrządził jakąś szkodę lub krzywdę, wystarczy prawdopodobieństwo zaistnienia takiego czynu.

Jak można sprawować kontrolę nad psem w lesie?

Właściciel psa ma różne możliwości kontrolowania psa w lesie. Jednym z nich są torby spacerowe do noszenia najmniejszych ras. Poza tym mniej humanitarną formą sprawowania kontroli jest obroża elektryczna, skutecznie uniemożliwiająca swobodne bieganie czworonoga, a szczególnie gonitwę za uciekającym dzikim mieszkańcem lasu. Jednak podstawową formą kontroli psa jest smycz.

Jak zapewnić bezpieczeństwo psu w lesie?

Nawet najbardziej posłuszny pies, wyczuwając dziką zwierzynę, nie będzie reagował na komendy. Taka sytuacja stanowi zagrożenie nie tylko dla zwierząt żyjących w lesie, ale również dla psa, który po oddaleniu się może mieć problem z powrotem do właściciela.

Poza tym zagrożeniem dla niego jest spotkanie z dziką zwierzyną na przykład dzikiem, a także polujący w lesie kłusownik lub myśliwy, dlatego podczas spacerów w lesie musimy zapewnić bezpieczeństwo pupilowi dzięki smyczy.

Jaką wybrać smycz dla psa na spacer do lasu?

Idealnym rozwiązaniem na spacer z psem po lesie jest smycz automatyczna flexi z mechanizmem zwijającym o różnej długości, którą możemy dopasować do potrzeb naszego czworonoga, jego wagi i stopnia aktywności.  Odpowiednia smycz posiada kilka istotnych cech, przede wszystkim musi być jednocześnie:

  • miękka,
  • wytrzymała,
  • odporna na gryzienie, czy przetarcia,
  • zapewniająca komfort poruszania się psa.

pies luzem

Smycz automatyczna typu Flexi idealna na leśne spacery

Smycz automatyczna typu Flexi zapewnia przede wszystkim wygodę zarówno właścicielowi, jak i samemu psu. Mechanizm działa płynnie, a uchwyt dobrze leży w dłoni. Poza tym jest prosta w użytkowaniu, dzięki obsłudze za pomocą tylko jednego guzika.

Dobór odpowiedniej smyczy Flexi zależy od wielkości, rozmiarów i wagi psa. Jest lekka i idealna właśnie na długie spacery, gdyż cechuje się dużą wytrzymałością, odpowiednią długością linki, która zapewnia psu kontrolowaną swobodę poruszania się Doskonale sprawdzą się one w przypadku małych i średnich psów.

Automatyczna smycz pozwala na szybkie i wygodne zmiany długości po wciśnięciu przycisku. Jednak w przypadku dużych czworonogów o sporej masie i ogromnej sile mechanizm może okazać się za słaby. Wtedy lepszym rozwiązaniem jest smycz przepinana.