Podstawowa część wózka widłowego

W dzisiejszych czasach sprawność maszyn pracujących w zakładach w kooperacji z człowiekiem jest niezwykle ważna aby zapewnić ciągłość wykonywanych prac oraz prawidłowe działanie całego zakładu pracy.

Firmy, które posiadają w swojej flocie wózki widłowe, muszą podjąć decyzję czy wybrać wózki spalinowe czy nowoczesne, ekologiczne wózki elektryczne.

Wózek widłowy – co to takiego?

Powszechnie wiadomo, że wózek widłowy to swego rodzaju maszyna, która posiada właściwości jezdne oraz ma możliwość przenoszenia i unoszenia dużych ciężarów umieszczonych najczęściej na paletach. Wózki widłowe wykorzystywane są na magazynach różnych firm – zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. W zależności od modelu wózka widłowego może on ważyć nawet kilkadziesiąt ton. Waga ta wynika z tego względu, że zapewniona musi być stabilność wózka podczas podnoszenia dużego ciężaru na nietypową wysokość.

Warto wiedzieć, że wózki widłowe posiadają różne rodzaje wideł unoszących, różną wagę oraz przeznaczenie. Jeśli chodzi o wózki widłowe spalinowe – wykorzystywane są one najczęściej na magazynach zewnętrznych gdzie liczy się nieprzerwany czas pracy przez wiele godzin. W wewnętrznych magazynach aby nie zanieczyszczać powietrza stosuje się wózki elektryczne, które posiadają baterie trakcyjne zasilające wszystkie mechanizmy wózka.

baterie trakcyjne w wózkach widłowych

Bateria trakcyjna a wózek widłowy – jak dbać?

Warto wiedzieć, że w przypadku elektrycznych wózków widłowych należy dbać o baterię trakcyjną tak aby posłużyła jak najdłużej, a jej wydajność nie spadała z czasem. Aby zapewnić jak najdłuższą żywotność baterii, należy unikać częstego „doładowywania” jej lub doprowadzania do stanu gdzie bateria jest skrajnie rozładowana i jej napięcie spada poniżej rekomendowanego przez producenta. W takich przypadkach dochodzi do nadmiernego zasiarczenia akumulatora co powoduje zmniejszenie jego pojemności, a więc w przypadku wózka widłowego napędzanego energią elektryczną pochodzącą z baterii trakcyjnej znacznie wpłynie to na czas pracy maszyny.

Warto pamiętać też, że do ładowania baterii trakcyjnych należy wykorzystywać tylko i wyłącznie dedykowane ładowarki, ponieważ tylko rekomendowane napięcie ładowania, które dostarczają będzie prawidłowe dla danego typu akumulatora. W innym przypadku ładowanie nieoryginalną ładowarką może skutkować zniszczeniem baterii.

Regeneracja baterii trakcyjnych

W przypadku kiedy dochodzi do uszkodzenia bądź nadmiernego zużycia baterii trakcyjnych wózka widłowego, można podjąć się regeneracji akumulatora oddając go do profesjonalnej firmy zajmującej się naprawą baterii.

wózek widłowy regeneracja baterii

Warto pamiętać o tym, by wybierać tylko i wyłącznie profesjonalistów, ponieważ tylko dzięki temu można uzyskać pewność i gwarancję, że usługa regeneracji została wykonana prawidłowo. Regeneracja baterii polega na kontrolowanym ładowaniu i rozładowywaniu baterii przez długi okres czasu. Ma to na celu doprowadzić do tak zwanego „odsiarczenia” akumulatora, ponieważ siarka zbierająca się w komorach akumulatora doprowadza do zmniejszenia jego pojemności, a co za tym idzie sprawia, że nie jest on tak wydajny jak na początku użytkowania. Dodatkowo, podczas czynności jaką jest regeneracja baterii, dokonuje się czyszczenia wszystkich elementów składowych baterii trakcyjnej – czyszczone lub wymieniane są nawet najmniejsze śrubki mocujące oraz elementy osłon akumulatora.

Pozwala to całkowicie zredukować koszty związane z zakupem nowej baterii, bowiem regeneracja jest kilkakrotnie tańsza od zakupu nowego akumulatora. Dodatkowo, dzięki regeneracji akumulatorów unika się dodatkowego zanieczyszczenia środowiska, dzięki nie wyrzucaniu akumulatorów, które mogą być jeszcze zregenerowane. Należy jednak pamiętać aby podczas decyzji o regenerację baterii wybrać firmę, która posiada już dobrą renomę oraz profesjonalnie zajmuje się takimi działaniami. Niepoprawnie wykonany proces regeneracji może bowiem mieć negatywne skutki dla oddanej baterii.