Rejestracja suplementów diety – jak to zrobić?

Obecnie, w sytuacji stale rosnącego zainteresowania suplementami diety, zwiększa się Take ilość zakładów produkcyjnych. Suplementy diety, jako zdrowe dodatki do diety każdego z nas, muszą być najpierw zatwierdzone i zarejestrowane, zanim nawet rozpocznie się pierwszy etap ich produkcji.
Na samym początku, konieczne jest zatwierdzanie zakładów, które zajmują się produkcją suplementów diety. Należy złożyć odpowiedni wniosek we właściwej stacji sanitarno – epidemiologicznej. Wniosek ten należy złożyć najpóźniej dwa tygodnie przed rozpoczęciem produkcji. Zatwierdzanie zakładu nie dotyczy zakładów, które prowadzą sklepy internetowe i inną formę sprzedaży wysyłkowej.

Jak wygląda rejestracja suplementów?

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny oraz Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny, to organy, które zajmują się rejestracją i zatwierdzaniem produktów spożywczych, w tym suplementów diety. Wniosek rejestrację należy złożyć u nich. Wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli jest dokumentem, na podstawie którego Państwowy Inspektor Sanitarny wydaje zaświadczenie informujące o dokonaniu wpisu. Organ ten może zarejestrować, zatwierdzić, warunkowo zatwierdzić czy przedłużyć, zawiesić i wycofać działanie zakładów.
Rejestracja suplementów diety pozwala na bezpieczne wprowadzenie produktów do obrotu. Rynek polski i europejski jest pełen różnych produktów, mających zadanie wspomagać i dopełniać naszą dietę.

Suplementy diety występują w różnej formie. Tabletki, saszetki czy syropy – wszystkie formy podlegają obowiązkowej rejestracji. Każdy produkt, który jest dopuszczony do sprzedaży, koniecznie musi być zatwierdzony przez właściwy organ. W przypadku rozprowadzania suplementów niezatwierdzonych, na producenta nakładana jest kara. Suplementy diety, które są produktami z pogranicza leków, stają się coraz bardziej popularne. Łatwy dostęp, smak i różnorodność, to tylko niektóre zalety, które przyciągają rzeszę klientów. Suplementy powinny być wyposażone we wszelkie istotne substancje mineralne i odżywcze, które faktycznie zapewnią nam uzupełnienie diety.

Jak wybrać odpowiednią kancelarię?

rejestrowanie suplementów dietyKancelaria prawna specjalizująca się w prawie żywnościowym jest organem, który ustala i reguluje akty prawne związane z wprowadzaniem na rynek żywności. Suplementy diety, które stanowią jedynie uzupełnienie diety podstawowej, muszą być zgodne z wszelkimi normami prawnymi. Ich zawartość musi się zgadzać ze ścisłymi wytycznymi.
Istotne na początku jest rozpoznanie możliwości, która pozwoli nam dokonanie rejestracji suplementu diety na terenie Polski i Europy. Poza tym, rejestracja obejmuje także odpowiednie oznakowanie produktu. Zdobycie pozytywnych opinii uprawnionych jednostek badawczych dodatkowo wpłynie na decyzję Państwowego Inspektora Sanitarnego.

Rejestracja suplementów diety

Obowiązek rejestracji suplementów diety panuje na terenie całej Unii Europejskiej. Nie można rozpoczynać produkcji bez zezwolenia Państwowego Inspektora Sanitarnego – suplementy diety, ze względu na swoją różnorodność i popularność, muszą być dokładnie przygotowane, oznakowane i sprawdzone. Jako produkty, które wykorzystywane są w celu poprawy zdrowia, suplementy muszą być bezpieczne.
Co jednak decyduje o wprowadzeniu do obrotu suplementów diety? – Jest to pozytywne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości oraz odpowiedni skład i prezentacja suplementów. Istotne jest również prawidłowe oznakowanie produktów. Obecnie, na rynek wprowadzana jest coraz większa ilość rozmaitych suplementów diety.


Specjaliści w zakresie prawa żywnościowego, sprawdź ofertę kompleksowej obsługi prawnej firm rejestrujących suplementy.