Szafki basenowe HPL – czym się charakteryzują?

Baseny, siłownie, ośrodki rekreacyjne – każdy chce poczuć się bezpiecznie, zostawiając w tamtejszych szafkach swoje rzeczy osobiste. Nawet przychodząc na basen wyłącznie z ręcznikiem i strojem kąpielowym, nikt nie chciałby by jego rzeczy zniknęły z szafki lub zostały w niej w jakikolwiek sposób zniszczone. Z tego też powodu producenci tego typu rozwiązań coraz mocniej naciskają na to, by szafki wykonywać jedynie z najwyższej jakości materiałów, zapewniających zarówno bezpieczeństwo przed kradzieżą, jak i zamoczeniem czy zawilgoceniem przechowywanych wewnątrz przedmiotów. Jednym z najpopularniejszych tego typu rozwiązań są na chwilę obecną szafki HPL. Czym się charakteryzują, dlaczego tak dobrze sprawdzają się na basenach i jakie opcje oferują ich najlepsi producenci?

Czym właściwie jest HPL?

HPL to wysokociśnieniowy laminat, który jest w rzeczywistości utwardzanym termicznie tworzywem warstwowym pozyskiwanym poprzez sprasowanie odpowiedniej ilości warstw papieru impregnowanego żywicą fenolową. Choć samo słowo papier nie brzmi tu wytrzymale, w rzeczywistości twardość laminatu można porównać do bardzo twardego i grubego drewna, które w tym wypadku jest jednak odporne na wilgoć czy inne czynniki, którym poddawałoby się czyste drzewo. HPL nie poddaje się rdzy, nie mięknie z powodu nadmiernej wilgotności powietrza i przede wszystkim nie wygina się tak łatwo, jak tradycyjne płachty metalu wykorzystywane w produkcji tradycyjnych szafek basenowych.

szafka HPL

Charakterystyka szafek basenowych HPL

Szafki basenowe wykonane z HPL są dziś najszybciej rozwijającą się grupą na rynku, skutecznie konkurującą z szafkami metalowymi i innymi rozwiązaniami stosowanymi powszechnie w ośrodkach sportowo-rekreacyjnych. HPL, jako materiał odporny na rdzę i wilgoć, z powodzeniem sprawdza się w bardzo mokrych warunkach basenowych, nie ulegając rdzy i gniciu charakterystycznym właśnie dla szafek metalowych.

Szafki wykonane z HPL to nie tylko rozwiązanie odporne na wilgoć i warunki użytkowania, ale też uszkodzenia mechaniczne wynikające z ciągłej eksploatacji. Materiał, z jakiego się je wykonuje jest odporny na rozrywanie i zgniatanie dzięki wysokiej twardości powierzchni. Z tego też powodu szafki basenowe HPL stanowią bezpieczne rozwiązanie nie poddające się wandalizmowi i z powodzeniem zabezpieczające rzeczy przechowywane wewnątrz szafki.

Ciekawą informacją odnośnie szafek HPL, przemawiającą całkowicie na ich korzyść jest też możliwość wyboru grubości materiału do ich wykonania, co oczywiście wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo, wygląd zewnętrzny szafek, czy nawet to jak wiele zmieści się ich na określonej przestrzeni. A skoro o wyglądzie mowa, tu HPL ponownie pozostawia konkurencję w tyle, oferując niezwykle szeroki wachlarz możliwych wykończeń. Od tradycyjnych, jednokolorowych szafek basenowych, przez niezwykle eleganckie, wyglądające na drewniane szafki w saunach i siłowniach – HPL sprawdzi się w każdych warunkach, oferując za każdym razem niezawodność i wytrzymałość jakiej wymagają użytkownicy szafek.

Ciekawe rozwiązania dla szafek HPL

Szafki basenowe HPL są dziś nie tylko wytrzymałymi i eleganckimi, ale przede wszystkim wielozadaniowymi i bezpiecznymi rozwiązaniami spotykanymi na basenach, siłowniach, saunach, a nawet w szpitalach i szkołach. Zabezpieczane najczęściej przez systemy RFID, szafki HPL są dziś otwierane wyłącznie za pomocą specjalnie zaprogramowanej opaski wręczanej użytkownikowi basenu w momencie wejścia na teren obiektu. Osoba ta jest jedyną, która ma do swojej szafki dostęp i na czas pobytu na basenie przechowuje opaskę przy sobie. Dzięki temu do szafki nie dostanie się nikt niepowołany, a rzeczy w niej zabezpieczone pozostaną tam do momentu otworzenia szafki przez ich właściciela.

szafki HPL

HPL to materiał, który często określa się mianem wandaloodpornego. Dzięki wytrzymałości i grubości laminatu, szafki HPL nie pozwalają na zwyczajne wyrwanie drzwiczek czy wgięcie szafki do środka w celu jej otwarcia – użytkownicy basenu mogą poczuć się tu naprawdę spokojni o swoje rzeczy. Wilgoć? Laminat zabezpiecza przed nią jak żaden inny materiał wykorzystywany w tego typu rozwiązaniach, ponownie udowadniając że jest najlepszą opcją do zastosowania na basenach.

Czy HPL może więcej? Biorąc pod uwagę, że dostępne na rynku szafki posiadają dziś opcję dobudowania równie wytrzymałych ławeczek, połączenia szafki z systemem ESOK obiektu czy dopasowania wyglądu szafek do każdej estetyki wnętrza, nie ma powodu dla którego to właśnie szafki HPL nie miałyby stanowić standardu wyposażenia wszystkich obiektów basenowych.