Welurowa kanapa – trendy wnętrzarskie na 2021 rok

Welur coraz częściej wykorzystywany jest we współczesnych aranżacjach ze względu na powrót do trendów wnętrzarskich lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

Przez wiele lat uchodził za synonim luksusu, wysokiego statusu społecznego, materiał, za pomocą którego aranżowano wnętrza w stylu pałacowym. Niewielu mogło sobie wtedy pozwolić na drogie meble z weluru. Obecnie ta niezwykle elegancka i przyjemna w dotyku tkanina coraz częściej wykorzystywana jest nie tylko w przemyśle odzieżowym, ale również meblowym. Ze względu na zalety weluru warto docenić ten niezwykle pięknie prezentujący się we wnętrzach materiał.

Jakie rodzaje weluru są dostępne na rynku?

Tkaniny pluszowe takie jak welur, aksamit lub welwet nie są jednym i tym samym materiałem. Są niezwykle do siebie podobne, ale zdecydowanie inne. Ze względu na zbliżony sposób tkania bardzo podobnie wyglądają. Welur, aksamit i welwet zaliczamy do tkanin pluszowych z charakterystycznym meszkiem. Różnią się między sobą jego długością, sposobem uzyskania okrywy włosowej, grubością i elastycznością materiału. Aksamit jest najgrubszy i bardziej sztywny od pozostałych tkanin. Jego meszek ma długość około 3 milimetrów. W procesie produkcji wprowadza się pomiędzy nitki osnowy dodatkowe nitki runowe w formie pętelek. Welur jest nieco cieńszy, bardziej elastyczny i ma krótsze włoski. Natomiast welwet ma meszek długości powyżej 3 milimetrów. Okrywa włosowa powstaje dzięki wyciąganiu nici wątku ponad osnowę w formie pętelek, które po rozcięciu tworzą charakterystyczny meszek. 

Zalety i wady welurowej kanapy

Welurowa kanapa prezentuje się doskonale niemal w każdym wnętrzu, od boho, retro po styl klasyczny, skandynawski, aż po nowoczesny, czy loftowy. Zawsze przyciąga wzrok swoją elegancją, oryginalnością, dzięki czemu jest elementem ożywiającym wnętrze. Welur jest niezwykle trwałą materią, odporną na rozciąganie i rozrywanie. Łączy się go z włóknami odpornymi na ogień, dlatego jest bezpieczny, szczególnie w domu, gdzie są dzieci. Welurowa kanapa będzie niezwykłym i dekoracyjnym meblem w salonie lub sypialni, a wykonane z tego materiału poduchy sprawią, że przyjemna w dotyku będzie ulubionym miejscem domowników. Niezwykle miękki welur ze względu na swą wyjątkową odporność na uszkodzenia mechaniczne i trwałość stosowany jest nie tylko do tapicerowania mebli, ale również do produkcji ubrań, dziecięcych zabawek i samochodowej galanterii . Doskonale sprawdzi się w domu ze zwierzętami. Welur nie marszczy się i prezentuje się elegancko przez długie lata. Jest odporny na zabrudzenia ze względu na powłokę zabezpieczającą przed wnikaniem brudu oraz wody. Poza tym nie wyciera się i nie traci koloru, nawet przy intensywnym użytkowaniu. Należy pamiętać o odpowiednim dbaniu o meble z weluru oraz ich właściwe czyszczenie. 

tkaniny meblowe

Jak każda tkanina welur ma również swoje wady. Należy do nich możliwość pojawienia się na materiale efektu wysiedzenia, dlatego należy go szczotkować w celu uniesienia włosia. Podczas czyszczenia weluru trzeba uważać, aby nie zniszczyć struktury materiału.

Jak na co dzień dbać o welurową kanapę?

Utrzymanie nienagannego wyglądu weluru nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, a będzie można cieszyć się pięknem welurowej kanapy przez długi czas. Należy regularnie ją odkurzać w celu usunięcia brudu i kurzu. Najlepiej stosować do tego miękką szczotkę z delikatnym włosiem, co pozwoli zachować odpowiednia fakturę tkaniny i jej estetyczny wygląd. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek zabrudzeń należy działać szybko i usunąć plamę. Nie stosujemy do czyszczenia weluru silnych detergentów. Warto najpierw wypróbować działanie środka czyszczącego na kawałku weluru, który jest mało widoczny w celu stwierdzenia, czy nie odbarwia i nie niszczy faktury materiału. Welurową kanapę można wyczyścić domowymi sposobami, wykorzystując do tego roztwór amoniaku. Należy przygotować litr wody i rozpuścić w nim dwie łyżki amoniaku. Następnie tak przygotowanym roztworem wyczyścić zabrudzenia, ale zawsze z kierunkiem układania się włosów. Po usunięciu zabrudzeń trzeba pozostawić roztwór na około godzinę, a następnie szczotką rozczesać posklejany meszek i wysuszyć suszarką.

Specjalistyczne preparaty do czyszczenia weluru

Do czyszczenia weluru można stosować specjalistyczne preparaty w postaci płynów lub pianek. Usuwają one z tkaniny obiciowej wszelkie zabrudzenia, jak również likwidują efekt wysiedzenia. Welur należy często szczotkować miękką szczotką również stosując specjalistyczne środki przeznaczone do tego rodzaju materiału.