Ból zęba jest jedną z najczęstszych przyczyn, przez które udajemy się do stomatologa. Nieleczona próchnica bardzo często skutkuje zapaleniem miazgi oraz dalszymi konsekwencjami zdrowotnymi. Postępujące zapalenie miazgi charakteryzuje się silnym, promieniującym bólem, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dlatego też już przy pierwszych objawach konieczna jest wizyta i dentysty, który rozpocznie leczenie kanałowe pod mikroskopem.
Wielu pacjentów obawia się wizyty u dentysty, która często wiąże się z dyskomfortem. Warto jednak pamiętać, że regularne przeglądy stomatologiczne zapobiegają poważniejszym zabiegom, które wymagają zastosowania znieczulenia bądź leczenia kanałowego. Niekiedy próchnica jest niewidoczna na powierzchni zęba, co skutkuje nagłym pojawieniem się bólu, świadczącego o tym, że przedostała się ona niżej i zaatakowała miazgę. W takim przypadku należy od razu umówić się na wizytę u stomatologa.
Objawy zapalenia miazgi – na co zwrócić uwagę?
Miazga, która często jest atakowana przez pogłębiającą się próchnicę, to tkanka wypełniająca wnętrze zęba. Znajduje się ona w komorze oraz korzeniu zęba, a z racji tego, że jest mocno unerwiona, jakiekolwiek zakażenie prowadzi do bolesnych dolegliwości. Głęboko unaczyniona miazga sprawia, iż ból w przypadku wystąpienia zapalenia jest trudny do zniesienia. Dlatego też wielu pacjentów natychmiast szuka pomocy u stomatologa.
Jedną z funkcji miazgi jest jej działanie ochronne. Jeśli w zębie pacjenta pojawia się ubytek próchniczy, wytwarza ona warstwę obronną, która zapobiega przedostaniu się bakterii w głąb zęba. Dzięki temu możliwe jest wyleczenie próchnicy bez niemal żadnych konsekwencji zdrowotnych. Jeśli jednak ubytki zębowe są nieleczone, dochodzi do zapalenia miazgi. Jedynym sposobem na zahamowanie bólu jest przeprowadzenie leczenia kanałowego.
Zapalenie miazgi ma charakterystyczne objawy:
- ostry, nagły ból,
- ból nasila się w ciągu dnia, a w zaawansowanym stopniu nie działają na niego leki przeciwbólowe,
- przy wykorzystaniu bodźców, można wskazać, który ząb wymaga leczenia,
- obrzęk i zaczerwienienie w miejscu zakażenia bakteryjnego.
Powikłania zdrowotne związane z zapaleniem miazgi u pacjentów
Nieleczona próchnica niemal zawsze prowadzi do pojawienia się zapalenia miazgi u pacjenta. Oznacza to, że bakterie przedostały się przez warstwę ochronną i zaatakowały najbardziej unerwioną część zęba. Zaniedbanie ubytku i długotrwałe narażenie miazgi na obecność bakterii, prowadzi do jej martwicy, a w wielu przypadkach proces gnijny przekształca się w zgorzel.
Pacjentom z zaawansowanym zapaleniem miazgi, oprócz dolegliwości bólowych, może towarzyszyć podwyższona temperatura ciała, brak apetytu, senność, ogólne złe samopoczucie.
Jak przebiega leczenie zapalenia miazgi?
Leczenie miazgi jest uzależnione od jej charakteru. Jeśli zapalenie jest odwracalne, możliwe jest wyleczenie zęba bez konieczności jego zatrucia i usunięcia zakażonej miazgi. Zapalenie nieodwracalne natomiast skutkuje leczeniem kanałowym. Terapia biologiczna, polegająca na częściowym odcięciu zakażenia od reszty miazgi, opiera się na usunięciu próchnicy i zamknięcie ubytku materiałem kompozytowym. Zdolności regeneracyjne zęba są wtedy wystarczające do tego, aby uznać ząb za wyleczony.
Wielu pacjentów jednak często ignoruje pierwsze objawy bólu, co skutkuje pojawieniem się stanu nieodwracalnego. W tym przypadku konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego, jeśli oczywiście możliwe jest zachowanie podstawowych funkcji zęba.
Leczenie kanałowe polega na usunięciu martwiczych i chorych zmian z miazgi oraz kanałów zęba. Dopiero po wyczyszczeniu zainfekowanej tkanki, możliwa jest odbudowa zęba, który w dalszym ciągu będzie służyć jako aparat żucia. Z racji tego, że kanały zębowe w zębach trzonowych są niemal niemożliwe do wyczyszczenia bez specjalistycznego sprzęto, bardzo często w leczeniu wykorzystuje się mikroskop.
Proces leczenia kanałowego pod mikroskopem przebiega sprawnie, a także umożliwia stomatolog na dokładnie usunięcie zainfekowanych tkanek tak, aby wyeliminować dolegliwości bólowe.
Gdzie zgłosić się z zapaleniem miazgi?
Każdy ból zęba wymaga pilnej konsultacji stomatologicznej. Dzięki temu możliwe jest zweryfikowanie przyczyny bólu i podjęcie skutecznego leczenia, które pozwoli na uratowanie zęba i uchroni przed jego całkowitym usunięciem.
Szukając gabinetu stomatologicznego, w którym zostanie przeprowadzone leczenie kanałowe we Wrocławiu, warto wybrać miejsce oferujące zabieg wykonywany pod mikroskopem w znieczuleniu. Dzięki temu strach przed zabiegiem będzie znacznie mniejszy, a leczenie przebiegnie w komfortowych warunkach.