Co musisz wiedzieć przed zakupem sklejki szalunkowej?

Technologia budownictwa rozwinęła się na przestrzeni ostatnich lat. Do stawiania betonowych konstrukcji wykorzystuje się różnego rodzaju materiały, które stanowią podstawę budowy. Jednym z nich są właśnie szalunki.

Współcześnie przy szalowaniu wykorzystuje się nie tylko metalowe czy drewniane konstrukcje szalunkowe. Coraz bardziej popularne stają się sklejki szalunkowe, które pełnią podobną funkcję do swoich metalowych lub aluminiowych odpowiedników. Czym jest sklejka szalunkowa i co warto o niej wiedzieć przed dokonaniem zakupu?

Sklejka szalunkowa – najważniejsze informacje techniczne

Sklejka szalunkowa ma w budownictwie bardzo szerokie zastosowanie, przy jednocześnie niskich kosztach zakupu. Świetnie sprawdza się przy budowie ścianek działowych, systemów rusztowań, a także montowaniu stropów czy okładzin ścian. Powszechnie uważana jest za niezwykle popularny materiał drewnopodobny.

Sama sklejka jest tworzona z cienkich warstw drewna, nazywanych fachowo fornirami. Kilka warstw skleja się ze sobą naprzemiennie-krzyżowo, układając je prostopadle. Warto pamiętać, że warstwy są klejone w prasach o dużym nacisku. W zależności od tego z ilu warstw się składa, może mieć od 3 do 50 mm grubości. To, jakie dokładnie będzie posiadał właściwości jest zależne od metody sklejania poszczególnych warstw, a także od typu wykorzystanego w procesie klajstru.

Cechy sklejki szalunkowej – dlaczego sprawdzi się na budowie?

Sklejka szalunkowa ma szerokie zastosowanie ze względu na swoje niezwykłe właściwości. Jako materiał drewnopodobny jest bardzo trwały na naginanie, a w zależności od technologii jest wyprodukowania, może służyć przez wiele lat i być wielokrotnie wykorzystywana.

budowa

Sklejkę szalunkową określa się jako produkt wodoodporny lub antypoślizgowy. To, jakie będzie miała parametry zależy w dużej mierze od rodzaju użytego kleju. Jeśli będzie on wodoodporny (najczęściej stosuje się klej na bazie żywicy), stanie się odporna na wodę, co jest zaskakujące, gdyż samo drewno nie posiada takich właściwości.

Drugi rodzaj sklejki, szalunkowa antypoślizgowa, po złączeniu warstw jest oklejana z dwóch stron filmem fenolowym z odpowiednim wytłoczeniem chroniącym przed ślizganiem.

Rodzaje sklejek szalunkowych – z jakiego drewna je wykonujemy?

Sklejki szalunkowe dzieli się na różne rodzaje w zależności od wykorzystanego do ich produkcji drewna. Na tej podstawie tworzy się ich nazwy – sklejka brzozowa, sklejka topolowa czy też sklejka sosnowa. Niektóre firmy produkują również sklejki z buku czy olchy. Można także kupić sklejki z drewna drzew egzotycznych.

Najbardziej popularne sklejki szalunkowe to połączenie kilku rodzajów drewna, ale bez problemu można znaleźć również te jednorodne.

Właściwości sklejki szalunkowej a jaj zastosowanie w budownictwie

Odporna sklejka szalunkowa znajduje swoje zastosowanie w budownictwie różnego rodzaju. Najczęściej wykorzystuje się ją do tworzenia szalunków, a także innych elementów konstrukcyjnych. Świetnie sprawdza się także do tworzenia form zalewanych betonem.

Sklejki szalunkowe stosuje się również jako podesty w platformach rusztowań, a także do tworzenia wykończeni wnętrz.

Co warto wiedzieć o sklejce szalunkowej przed jej zakupem?

W zależności od tego, do czego będzie nam potrzebna sklejka szalunkowa, zależy rodzaj jej kupna, a także cena. Przeznaczenie sklejki – a wyróżniamy suchotrwałe, półodporne oraz wodoodporne – będzie miało wpływ na jej cenę. Suchotrwałe powinny być montowane w pomieszczeniach bez wilgoci, inne będą bardziej odporne na działanie wody. Dzięki temu wiadomo, którą sklejkę wybrać.

Zakup tego materiału budowlanego powinien odbyć się tylko u sprawdzonych firm, które są w stanie wykazać odpowiednie atesty i certyfikaty zgodne z unijnymi i polskimi normami. Doświadczone firmy posłużą również radą i dobiorą odpowiednią sklejkę szalunkową.

Inną kwestią jest natomiast cena sklejki szalunkowej, która jest związana z typem sklejki, materiałem, z którego została wykonana, a także przeznaczenia. Wpływ na cenę mają również dodatkowe parametry oraz klasa użytego drewna. Warto pamiętać, że w marketach budowlanych cena jest zazwyczaj zawyżona.

Istotne informacje o sklejce szalunkowej

Przed zakupem sklejki szalunkowej warto wiedzieć czym ona właściwie jest i z jakich materiałów się ją wykonuje. Istotne jest także rodzaj sklejanego drewna oraz grubość samej sklejki. Konieczne jest również jej zastosowanie – nie każda sklejka sprawdzi się jako szalunek.