Co zbudować na wiosnę ze sklejki brzozowej suchotrwałej?

Sklejka to solidny i tani materiał, z którego można samodzielnie wykonać różnego rodzaju dekoracje, a nawet meble. Doskonale komponuje się z innymi materiałami, Można ją zastosować wszędzie tam, gdzie drewno jest zbyt drogie. Sklejka jest plastyczna, dlatego może być modelowana w dowolny sposób. Popularność sklejki pojawiła się wraz ze wzrostem mody na styl skandynawski i industrialny, ale pasuje też do każdego innego stylu. Można ją wykorzystać zarówno na podłodze, ścianie, meblach.

Sklejka jest doskonałym materiałem, z którego można wykonać, na przykład ramkę na zdjęcia, teczkę na dokumenty. Sklejka jest prosta w obróbce i nie wymaga użycia profesjonalnego sprzętu. Co dokładnie można z niej wykonać?

Teczka na dokumenty

Teczkę na dokumenty wykonamy sklejając dwa arkusze sklejki kawałkami tkaniny od środka teczki. Do klejenia najlepiej użyć klej do tkanin i papier, który stanie się przezroczysty po wyschnięciu. Grzbiet teczki musi być grupy na centymetr lub więcej, w zależności od tego ile dokumentów zamierzamy w nim przechowywać. Aby grzbiet był stabilny i trwały warto wzmocnić go kartonem włożonym między dwie warstwy tkaniny, którą obkleimy wnętrze i zewnętrze teczki.

Ramka na zdjęcia

Oryginalna ramka do powieszenia na ścianie pozwala powiesić dowolną ilość zdjęć, które będą wymagały wywiercenia w ścianie tylko jednej dziury. Należy w dolnym i górnym brzegu sklejki wywiercić otwory, cztery otwory w każdej sklejce i wkręcić w nie haki. W górnej części deseczki powinny znajdować się oczka, a w dolnej haczyki. Do oczek w górnej deseczce przywiązujemy sznurek, aby utworzyć zawieszkę, a kolejną deseczkę montujemy do pierwszej za pomocą haczyka w jej dolnej części, podobnie robimy z trzecią i kolejną ze sklejek. Przyklejamy zdjęcia za pomocą taśmy dwustronnej. To ciekawy pomysł na oryginalną dekorację ściany, pozwalającą wyeksponować ulubione zdjęcia.

Innym sposobem na wykonanie ramki jest wycięcie w sklejce odpowiadających kształtowi zdjęć otworów i oprawić w prostą ramkę, na przykład z listewek.

serce ze sklejki 6mm

Serce ze sklejki

Wyrzynarką brzeszczotową wycinamy serce ze sklejki suchotrwałej. W serduszku robimy otwór na sznurek. Serduszko można pomalować farba tablicową lub inną. Na końcu przez dziurkę w sercu przełożyć sznurek i napisać na sercu informację dowolnej treści.

Wielkanocne dekoracja ze sklejki w kształcie zajączka

Kolorowe zajączki do piękna ozdoba wielkanocnego stołu.

  • Szablon zajączka należy wydrukować i wyciąć, odrysować go na sklejce i wyciąć za pomocą wyrzynarki brzeszczotowej podobnie prostokątną podstawę;
  • Potem na tkaninie należy odrysować zajączka i wyciąć go oraz po posmarowaniu zajączka ze sklejki klejem do decoupage przykleić tkaninę. Prostokątną podstawę należy również okleić tkaniną, tak, aby podstawa była stabilna.
  • Następnie przyklejamy zajączka do podstawy za pomocą wikolu. Szyję zajączka można ozdobić kokardką.

Budka dla ptaków ze sklejki wodoodpornej

O rozmiarze budki decyduje to, jakie ptaki będą się tam gnieździć. Otwór wlotowy dla mniejszych ptaków powinien mieć średnicę 3,2 cm, a dla większych, na przykład wron, kawek 15 cm. Należy wymiary budki narysować na sklejce i odpowiednio przyciąć. Za pomocą otwornicy wywiercić otwór wlotowy. Ścianki boczne przymocować do tylnej za pomocą wodoodpornego kleju, gwoździ lub wkrętaków. Nawiercić otwory w tylnej ścianie do zamocowania budki. Przymocować przednią ściankę do ścianek bocznych za pomocą wodoodpornego kleju, gwoździ lub wkrętaków. Przymocować daszek budki do tylnej ściany, warto go pokryć kawałkiem papy. W celu zapewnienia odpływu należy wywiercić kilka otworów o średnicy 10 mm od spodu budki.

Sklejka to solidny i trwały materiał, z którego samodzielnie można wykonać proste dekoracje w domu, nie mając praktycznie żadnego doświadczenia w majsterkowaniu.