Czarter jachtów – jak powinniśmy się przygotować

Żeglowanie na jachcie, to z pewnością niezapomniana przygoda. Jednak planując taki rodzaj aktywnego wypoczynku musimy się do niego odpowiednio przygotować. Wiedzieć na jakich zasadach odbywa się rejs, co powinniśmy ze sobą zabrać i na co uważać. Podobnie, jak w przypadku zarezerwowania pokoju w hotelu czy pensjonacie, i tu obowiązują pewnie zasady.

Czarter jachtów – jak powinniśmy się przygotować?

Już sam proces wynajęcia łodzi zazwyczaj odbywa się z dużym wyprzedzeniem. Musimy ustalić, jak duży ma być jacht i ile osób ma pomieścić. Kiedy zdecydujemy się na konkretną firmę, zapoznajemy się też dokładnie z warunkami samego wynajmu łodzi.

Aby wyruszyć na żagle wśród załogi musi znaleźć się osoba kompetentna do tego typu wypraw. Jest to oczywiście warunek konieczny. Bywa, że posiadamy patent żeglarza jachtowego, jednak zazwyczaj amatorom potrzebny jest skipper, który towarzyszy im przez cały rejs. Nie jest on jednak samowystarczalny i w czasie wyprawy będzie potrzebował naszej pomocy. Na przykład przy rozwijaniu żagli, zrzuceniu kotwicy czy bezpiecznym cumowaniu.

Ekipa na jachcie

Warunki na jachcie

Warunki pobytu na wynajętym jachcie nie są zbyt komfortowe dla tych, którzy lubią duże przestrzenie. Ze względu na małą ilość miejsca trzeba iść na wiele ustępstw. Przede wszystkim jednak, musimy zdać sobie sprawę z tego, że przez jakiś czas łódź będzie naszym domem i jeśli w związku z tym obawiamy się przykrych dolegliwości – warto zaopatrzyć się w środki, które zniwelują objawy.

Poza tym, musimy również pamiętać, że w sytuacji kiedy zamierzamy gotować na jachcie, trzeba robić to w ściśle określony sposób. Podczas przyrządzania potraw musimy bowiem zachować szczególną uwagę ze względu na przechyły łodzi. Po skończonym posiłku zwróćmy natomiast uwagę czy blaty są dobrze wysprzątane i nic na nich nie zostało. Zaopatrując się też w zapasy żywności, nie zapominajmy o wodzie pitnej, ponieważ na jachcie jest tylko ta, przeznaczona do korzystania w kuchni i w łazience. I to w ograniczonych ilościach.

Planując wakacje na jachcie musimy też pamiętać o odpowiednim spakowaniu naszych bagaży. Ze względu na małą ilość miejsca na łodzi, najlepiej jest gdy potrzebne rzeczy ograniczymy do minimum, a te które ze sobą zabierzemy, spakujemy w miękkie torby. Będzie je można później złożyć i schować. Wszystkie ubrania i przedmioty codziennego użytku, które wniesiemy na pokład schowajmy natomiast do szafek.

Pani na Jachcie

Wakacje na jachcie – Polska

W naszym kraju istnieje naprawdę spora ilość miejsc w których możemy oddać się żegludze. Poczynając oczywiście od Mazur – krainy jezior, która dzięki mnogości swoich wodnych akwenów, daje duże pole do popisu zarówno wprawionym, jak i początkującym żeglarzom. Poszczególne firmy w których wynająć możemy jachty proponują również wyprawy w sprawdzone przez siebie miejsca. Na przykład Czarter Zalew Wiślany, daje możliwość wynajęcia jednego ze swoich dwóch jachtów przeznaczonych do żeglugi po szlakach wodnych Pętli Żuławskiej oraz Zalewie Wiślanym.

Zalew Wiślany – pomysł idealny

Zalew Wiślany stanowi znakomity akwen dla śródlądowych żeglarzy, którym marzy się wypłynięcie na szerokie wody. Spore odległości, które zapewnia, konieczność czytania mapy i korzystania z GPS przy gorszych warunkach pogodowych, stanowi ciekawy dreszczyk emocji – tak poszukiwany w trakcie żeglugi. Po za tym, Zalew to również atrakcje lądowe, które możemy odwiedzić. Na przykład Planetarium we Fromborku, Muzeum Zalewu Wiślanego czy wąskotorowa kolejka prowadząca do krainy Żuław Wiślanych.

Kapitan Jachtu