Czy garaż blaszany wymaga pozwolenia na budowę?

Garaż jest niezbędny dla zabezpieczenia samochodu przed wpływem czynników atmosferycznych, takich jak: deszcz, grad, śnieg, wiatr i słońce, a także chroni przed kradzieżą. Może być także miejscem składowania narzędzi potrzebnych do wykonywania drobnych napraw w samochodzie.

Garaże blaszane – charakterystyka

Do budowy garażu wykorzystuje się różne materiały, między innymi drewno, blachę, tworzywa plastikowe oraz beton komórkowy. Kierowcy najczęściej wybierają popularne blaszaki, które oprócz tego, że skutecznie chronią samochód przed wpływem czynników atmosferycznych oraz kradzieżą, są stosunkowo niedrogie. Popularny tego typu produkt, wykonany z blachy ocynkowanej jest najtańszym sposobem na budowę garażu wolnostojącego. Jego cena jest nawet kilkukrotnie niższa od tego rodzaju budowli murowanej. Klient pokrywa koszty blachy, kątowników i śrub potrzebnych do jego montażu oraz przygotowuje teren pod garaż w postaci wylewki lub betonowych bloczków, albo po prostu wyrównuje teren, na którym ma być posadowiona konstrukcja. Najkorzystniejszym podłożem dla zachowania go w nienaruszonej formie jest wylewka, która zabezpiecza garaż z blachy przed korozją. Montaż nie jest skomplikowany. Firma montuje go w przeciągu kilku godzin, dlatego jest on dostępny dla użytkownika praktycznie od zaraz. Zastosowanie do jego produkcji blachy ocynkowanej odpornej na rdzę sprawia, że może on służyć przez wiele lat. Jest to konstrukcja bardzo tania w utrzymaniu, ponieważ nie wymaga żadnych zabiegów konserwacyjnych. Wystarczy od czasu do czasu wymyć go wodą dla zachowania pierwotnego, estetycznego wyglądu. 

Czy potrzebne jest uzyskanie pozwolenia na budowę garażu?

garaże blaszakiPlanując budowę garażu blaszanego należy uzyskać informację w stosownym urzędzie miasta lub gminy w miejscu zamieszkania inwestora o przepisach regulujących postawienie takiej konstrukcji. W terminie 30 dni przed podjęciem planowanej budowy należy zgłosić ten zamiar. W przypadku braku sprzeciwu ze strony odpowiednich organów można rozpocząć inwestycję. Od momentu jej zgłoszenia powinna zostać ukończona przed upływem dwóch lat. Przed wizytą w urzędzie trzeba przygotować stosowne dokumenty, między innymi prawo własności nieruchomości, plan budynku i jego usytuowanie w stosunku do granic działki oraz jej powierzchnię, a także wymiary garażu. Należy pamiętać o tym, że musi on spełniać wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Wraz z nimi składamy zgłoszenie, informujące o planach wybudowania na swojej działce garażu. Dla uniknięcia jego odrzucenia warto w stosownym urzędzie zasięgnąć informacji o wszystkich dokumentach, jakie należy złożyć przed realizacją inwestycji.

Czy garaż blaszany wymaga pozwolenia na budowę?

Przepisy dotyczące budowy garażu blaszanego zawarte są w Dzienniku Ustaw z 1994 roku, nr 89 pozycja 414, a dokładnie w artykule 29. Określa się w niej sytuacje, w których pozwolenie na budowę jest niezbędne oraz warunki, które muszą zostać spełnione, aby uniknąć starań o nie. Jeśli budowla realizowana jest poza granicami miasta i nie przekracza 35 metrów kwadratowych powierzchni oraz 25 metrów kwadratowych w mieście, na działce o wymiarach 500 metrów kwadratowych, to nie wymaga się od inwestora uzyskania pozwolenia na budowę. Przepis reguluje także wysokość garażu. Aby uniknąć wizyt w urzędzie w celu uzyskania zgody na budowę, wysokość garażu nie może przekraczać 5 metrów przy dachu stromym i 4 metrów przy dachu płaskim. W stosownym organie administracji państwowej zgłaszamy jedynie realizację takiej inwestycji i wypełniamy druk formularza wymaganego w takich sytuacjach i możemy rozpocząć budowę garażu z blachy ocynkowanej. 

Decydując się na budowę garażu warto wybrać popularny garaż blaszak, gdyż jego parametry techniczne nie odbiegają od tego typu budowli wykonanych z innych materiałów.