Czy warto spędzić wakacje w Australii?

Przepiękny, najmniejszy na świecie kontynent. Wyróżnia się niezwykle bogatą kulturą oraz niespotykaną nigdzie na świecie florą i fauną.

Informacje wstępne

Australia wycieczkiAustralia leży na półkuli południowej  i charakteryzuje się klimatem suchym. Jest także jednym z bardziej płaskich kontynentów – średnia wysokość wynosi 330 metrów.

Stolicą kraju jest Canberra, a nie jak powszechnie się sądzi Sydney czy Melbourne. Co ciekawe Canberra nie wyróżnia się na tle Australii niczym szczególnym, dlatego prześmiewczo nazywana jest „stolicą w buszu”.

W kraju panuje monarchia konstytucyjna, głową państwa jest królowa Australii, Elżbieta II, formalnie reprezentowana przez gubernatora Generalnego.

Najciekawsze zwierzęta kontynentu

Koala niezmiennie zachwyca turystów swoim wyglądem pluszaka. Większość życia spędza na drzewach, jedząc liście eukaliptusa. Nie pije wody, wszystkie składniki odżywcze czerpie z liści. W ramach najlepszych wycieczek po Australii istnieje możliwość zrobienia sobie zdjęcia z koalą, a nawet możliwość potrzymania go na rękach.

Dziobak należy do stekowców, które są uznawane za najbardziej prymitywny rząd ssaków. Wyróżnia się metoda rozmnażania się – dziobaki są jajorodne, co nie zdarza się innym ssakom. Dziobaka określa się jako najdziwniejsze zwierzę – ma dziób  przywodzący na myśl kaczkę, szeroki ogon, błonę pławną między palcami. Prowadzi wodno-lądowy tryb życia,  ma nietypowy  kolec jadowy, którego używa podczas walki o samice i terytorium. Podczas polowania pod wodą zamyka oczy -polowanie ułatwią mu znajdujące się na dziobie receptory. To niezwykłe zwierze występuje tylko na małym obszarze Australii i w Tasmanii – jego spotkanie jest nie lada gratką dla fanów zwierząt.

Dingo – przedstawiciel psowatych zamieszkujący Australię. Z wyglądu przypomina rudego owczarka niemieckiego. Nie szczeka. Łączy się w pary z psami i daje płodne potomstwo, jednak z uwagi na jego poziom zagrożenia, stara się by do tego nie dopuścić. Co ciekawe w Australii zbudowano „Dingo Fence – Płot Dingo”, który ma nie dopuścić do mieszkania dingo z psami domowymi. Wycieczki na wyspę Fraser Island, którą zamieszkują Dingo są wyjątkową atrakcją wycieczek.

Australia wycieczkiEmu – ptak umieszczony w godle Australii. Drugi co do wielkości ptak na świecie.  Długość jego ciała sięga nawet 190 cm, ich pióra przypominają sierść. Emu są nielotne. Do rodziny emu należy tylko jeden żyjący gatunek – emu zwyczajne. Pozostałe gatunki są gatunkami wymarłymi.

Krokodyl różańcowy – największy krokodyl, obecnie żyjący i jednocześnie największy współcześnie żyjący gad. Mogą osiągać nawet 6 metrów długości 1000 kg. Co ciekawe krokodyle różańcowe przeprowadziły jedyny udokumentowany atak zwierząt na ludzi. W 1945 roku podczas ofensywy brytyjsko-amerykańskiej wobec sił japońskich krokodyle zaatakowały Japończyków i przyczyniły się do poddania pozostałych 20 żołnierzy. Uważa się, że hałas strzelaniny mógł przypominać zwierzętom ryk walk godowych i dlatego zaatakowały ludzi.

Jak widać, z powyższej listy świat zwierząt Australii jest wyjątkowo ciekawy i zróżnicowany. Warto, jeżeli tylko mamy taką możliwość skorzystać z okazji i wybrać się na niezapomnianą australijską wycieczkę.