Czym kierować się przy wyborze maty do jogi?

Joga, czyli indyjska filozofia zajmująca się związkami pomiędzy ciałem i umysłem jest zdrowym stylem życia, który uprawiać możemy dosłownie wszędzie. Niezależnie od miejsca, w którym chcemy ją uprawiać, potrzebujemy dobrej maty. Mata jest podstawowym narzędziem w praktykowaniu jogi, tak jak piłka dla piłkarza, dlatego nie możemy zadowolić się jakąkolwiek matą, ale znaleźć taką, która okaże się dla nas najbardziej właściwa.

Wybór maty jest niezmiernie ważny, ale i niełatwy – każe nam rozważyć różne opcje co do jej przydatności. Jako pierwszych mat używano w Indiach skór zwierząt, inne wykonane były z trawy, a dla zachowania higieny przykrywano je kawałkiem płótna. Z biegiem czasu maty były coraz bardziej dostosowywane do potrzeb ćwiczących, doskonaliły się dzięki postępowi technicznemu i ulepszaniu surowców służących do ich wykonywania. Obecnie mamy bogaty wybór materiałów, z których wytwarzane są maty, jak chociażby PVC – bardzo popularne tworzywo często wzmacniane warstwą poliuretanu, TPE – elastomer termoplastyczny dający uczucie miękkości, YUTA – włókno jutowe wplecione w tworzywo PVC, kauczuk naturalny – surowiec ekologiczny czasami występujący w połączeniu z tworzywami syntetycznymi, np. z poliuretanem lub mikrofibrą, gwarantujący bardzo dobrą przyczepność i izolację od podłoża.

 

Gdzie kupimy matę do jogi?

Maty do jogi są dostępne na rynku, każdy sklep z akcesoriami sportowymi dysponuje różnymi matami, jest ich naprawdę dużo i dlatego należałoby się zastanowić, jaki rodzaj wybrać. Niby są do siebie podobne, ale jednak różnią się wieloma parametrami. Najważniejsze przy wyborze jest to, aby mata do ćwiczeń była wygodna i bezpieczna. Dlatego warto przyjrzeć się matom patrząc przez pryzmat ich grubości, długości, rodzaju tworzywa, z których są wykonane, poza tym ważna jest również przyczepność, waga, wytrzymałość, no i oczywiście cena. Nie bez znaczenia pozostaje również rodzaj ćwiczonej jogi, przy ćwiczeniach dynamicznych korzystny będzie wybór maty grubszej i antypoślizgowej, natomiast pozycje statyczne nie wymagają tak dużej przyczepności. Grubość maty jest ważna ze względu na wygodę i zależna od podłoża, które wybieramy do ćwiczeń, a także uwarunkowana ciężarem ciała osoby ćwiczącej oraz tym, czy potrzebuje ona większej amortyzacji. Długość trzeba dostosować do wzrostu – mata powinna liczyć co najmniej tyle centymetrów, ile mamy wzrostu.

 

mata joga

 

 

Jeśli chodzi o rodzaj tworzywa, zwracamy uwagę na przyczepność do podłoża (nie może się ślizgać), trwałość materiału i sposoby jego czyszczenia. Higiena jest bardzo ważna – jak wszystkie materiały często używane, również maty do jogi się brudzą – zależnie od rodzaju tworzywa, niektóre z nich można prać w pralce, inne nawet nie dadzą się do niej wcisnąć, jeszcze inne nie mogą być czyszczone za pomocą mydła. Możemy je także podzielić pod kątem podatnych na zabrudzenia i odpornych na plamy. Ważne są też nasze indywidualne oczekiwania, niektóre osoby lubią się zapadać w macie, inne, intensywniej ćwiczące, cenią sobie maty twarde i bardziej wytrzymałe. Wagę maty biorą pod uwagę jogini, którzy często się przemieszczają i nie lubią dźwigać ciężarów. Jeśli chodzi o cenę, to stanowi ona wypadkową wszystkich parametrów maty – im lepszy materiał i jego wytrzymałość – tym wyższa cena. Jakość maty idzie w parze z jej kosztem, ale lepiej raz porządnie zainwestować w to, co najlepsze, niż ciągle ćwiczyć z niezadowoleniem, co może być powodem zniechęcenia i rezygnacji z uprawiania jogi.

Wysokiej jakości maty do ćwiczenia jogi znajdziemy w sklepie Yoga-yoga.pl. Pełną ofertę tego e-sklepu znaleźć możemy pod adresem – jakamata.pl. Sklep zapewnia szeroki wybór produktów oraz terminową realizację wysyłek.