Wiedza prawna Polaków jest na ogół na niskim poziomie, co sprawia, że często przytrafiają nam się sytuacje, których można było uniknąć, a które są źródłem niemałych kłopotów. Jest to jeden z argumentów za korzystaniem z pomocy wykwalifikowanego prawnika.
Warto jednak rozwinąć temat nieco bardziej i zastanowić się kiedy i dlaczego potrzebujemy pomocy prawnej.
Korzystanie z pomocy profesjonalisty niesie ze sobą wiele korzyści
Zdarzają się przypadki, w których w wyniku sporu prawnego zawierzamy swojej, jak się w ostatecznym rozrachunku okazuje, zbyt słabej znajomości prawa lub korzystamy z “pomocy” członków rodziny lub znajomych. Nawet gdy pomagają nam w dobrej wierze, nie zmienia to faktu, że na ogół nie są oni fachowcami, śledzącymi na bieżąco zmiany prawne, posiadającymi zdobywane przez lata wykształcenie prawne i nie mają profesjonalnego doświadczenia z przedstawieniem sprawy przed wymiarem sprawiedliwości. Jest to jeden z powodów, dla których nie opieramy się na domysłach bliskich, lecz idziemy prosto do prawnika, który rozwieje wszelkie wątpliwości.
Kolejnym powodem jest komfort psychiczny. Najczęściej mamy do czynienia ze sprawami rozwodowymi lub spadkowymi, a postawa bliskich nam osób, lub tych, którzy wkrótce przestaną nimi być, często pozostawia wiele do życzenia i jest źródłem niepotrzebnego stresu. Dzięki pomocy prawnika zyskujemy wiedzę o tym, które roszczenia są zasadne, a które nie i możemy spać spokojniej, wiedząc, że naszą sprawą zajął się profesjonalista. Jeśli dana sprawa jest zbyt dużym kosztem psychicznym, możemy wówczas zrezygnować z pojawiania się na rozprawie, wówczas zastąpi nas adwokat.
Wiele osób rezygnuje z wynajęcia adwokata i próbuje samodzielnie dochodzić swoich praw. Na ogół większość osób robi to nieumiejętnie i naraża się na dużo większe koszty, niż gdyby zdecydowali się na wynajem prawnika. Adwokaci dobrze wiedzą, jak przedstawiać dowody, jak rozmawiać z sądem i ze świadkami, dzięki czemu dużo skuteczniej mogą zażegnać nasze problemy.
Jakimi sprawami może zajmować się adwokat?
Zakres prowadzonych spraw wcale nie kończy się na sali sądowej. Możemy korzystać w niektórych miejscach z darmowych porad prawnych, zatrudnić na stałe adwokata, który będzie zajmował się prawnym aspektem naszej działalności, czyli np. sporządzaniem lub opiniowaniem umów, lub udzielaniem pomocy w zakresie sporów z urzędami, lub klientami.
Najczęstsze są oczywiście sprawy spadkowe lub rozwodowe. Pomoc adwokata jest w takich sytuacjach wprost nieoceniona, dlatego że może on pomóc w sporządzeniu dokumentacji, dzięki czemu nie będzie trzeba jej w nieskończoność poprawiać. Oprócz tego liczą się wspomniane już korzyści, takie jak komfort psychiczny. Co więcej, prawnik może podpowiedzieć, co można przedstawić jako dowód np. na niewierność małżonka.
Pomoc prawników przydaje się bardzo ofiarom przemocy domowej, które zdecydowały się dochodzić sprawiedliwości przed sądem. Są to często osoby mocno zastraszone, które bez fachowej pomocy nie poradzą sobie z pewnością. Wówczas pomoc prawna jest niesłychanie ważna, by móc wyegzekwować wysoką karę za popełnione czyny, zakaz zbliżania się, pozbawienie praw rodzicielskich lub nawet odszkodowanie za poniesione straty moralne, lub majątkowe.
Sam fakt skorzystania z profesjonalnej pomocy prawnej to jednak jeszcze nie wszystko. Obok tego, liczy się również wybranie odpowiedniej kancelarii, która będzie skutecznie i w kompetentny sposób reprezentować nasze interesy.