Fedex, DPD, UPS – którego kuriera wybrać

Wysyłanie paczek, widokówek czy dokumentów to coś, co robimy przez cały rok. Bardzo często jednak jest tak, że wybierając opcję wysyłki, zastanawiamy się, na którego kuriera się zdecydować. Jeśli też masz ten dylemat, warto uporządkować nieco te informacje i sprawdzić, jakie zalety mają poszczególne firmy kurierskie i kiedy będą one idealnym dostarczycielem naszej poczty.

Dostarczanie paczek przez kuriera

Często kiedy pojawia się konieczność wyboru firmy kurierskiej, która ma dostarczyć nam, na przykład, zamówienie internetowe, wybieramy pierwszą lepszą, albo kierujemy się ceną. Wynika to z tego, że nie wiemy dokładnie jaka jest oferta danych firm i na co możemy liczyć, wybierając jedną z nich. Do trzech najpopularniejszych firm kurierskich należy FedEx, DPD i UPS i to na działalności tych firm skupia się ten artykuł.

Jeśli chodzi o firmę FedEx, niewątpliwie jedną z jej największych zalet jest możliwość wysyłania paczek zarówno na terenie Polski, jak i do ponad dwustu krajów na świecie. Firma ta działa już od lat, dlatego można polegać na jej doświadczeniu i rzetelności, ponieważ w dalszym ciągu prosperuje. Oczywiście czas dostarczenia paczki może być różny w zależności od wagi paczki. Na przykład, FedEx oferuje usługę FedEx Next Day, która zapewnia dostarczenie paczki do końca kolejnego dnia roboczego, lecz mowa tutaj o paczkach do 70 kg.

Co ciekawe, w przypadku wysyłki palet, usługa ta również obowiązuje i wówczas waga palet musi wynosić nie więcej niż 800 kg. Widać zatem, że FedEx myśli zarówno o potrzebach prywatnych klientów, jak i o potrzebach firm. Co więcej, proponuje osobne rozwiązania do przesyłki paczek lekkich czy też towarów niebezpiecznych.

Dostarczenie paczki przez kuriera

Przesyłki z DPD

Inną popularną firmą kurierską jest DPD, która również działa na terenie Polski oraz za granicą. Firma oferuje standardowe dostarczanie paczek oraz odbieranie ich w Punkcie Pickup, czyli miejscu, w którym można samemu odebrać oczekiwaną paczkę. Jeśli chcemy wybrać kuriera DPD, za lekką przesyłkę do 0,50 kg zapłacimy 13,99 zł, a przesyłki coraz cięższe są o kolejne kilka złotych droższe. Warto zaznaczyć, że ten przedział wagowy jest inny dla paczek dostarczanych do Punktu Pickup.

DPD oferuje ponadto dodatkowe możliwości, czyli dostarczanie paczek do konkretnej godziny za dodatkową opłatą. Dla przykładu, jeśli chcesz, aby przesyłka doszła do godziny 9:30 rano kolejnego dnia, musisz dopłacić 90 zł. Istnieje też, na przykład, możliwość dostarczenia paczki o jakiejkolwiek wybranej godzinie, co kosztuje dodatkowe 45 zł, a z kolei dostarczenie paczki w sobotę wymaga dopłaty w wysokości 10 zł.

Kurier w pracy

Jak pracuje UPS

Podobnie jak dwie poprzednio wymienione firmy, UPS również umożliwia wysyłanie paczek w kraju i za granicę. Jeśli chodzi o czas dostawy, w przypadku tej firmy mamy do wyboru dużo różnych opcji. Możliwe jest dostarczenie przesyłki krajowej nawet w ciągu godziny (usługa UPS Today Express), do końca dnia, a także do konkretnej godziny dnia następnego, a to tylko niektóre możliwości. Oprócz tego firma oferuje dodatkowe usługi, takie jak powiadomienie o dostarczeniu przesyłki.

Jeśli chodzi o przesyłki międzynarodowe, firma UPS dostarcza je zazwyczaj w przeciągu 1-3 dni roboczych, lecz istnieje również możliwość dostarczenia paczki w konkretnym dniu. Podobnie jak w przypadku przesyłek krajowych, wysyłając coś za granicę, również można skorzystać z usług dodatkowych.

Można powiedzieć, że ilość możliwości w przypadku wszystkich trzech firm jest tak duża, że wybór optymalnej wysyłki zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli niezbędne jest dostarczenie czegoś w szybkim tempie, z pewnością warto wybrać firmę, która jest w stanie zrobić to najszybciej. Jeśli z kolei nie spieszy nam się, na pewno chętnie wybierzemy opcję najtańszą, bo po co przepłacać. Wysyłając paczkę, warto upewnić się, że zostanie ona dostarczona wtedy, kiedy potrzebujemy i że mamy odpowiedni numer czy kod, dzięki któremu będziemy w stanie przesyłkę monitorować, co jest kolejną ogromną zaletą wszystkich wymienionych firm. Warto korzystać także z możliwości wyceny danej paczki, bo przecież każda jest inna i wymaga odpowiedniego potraktowania. Relacjonuje Mail Boxes ETC. z oddziałem w Warszawie i Gdyni.