Idealne krzesło biurowe to jakie?

Zaaranżowanie wnętrza biura i wszystkich jego elementów wymaga poświęcenia tej kwestii odpowiedniej ilości czasu. Nie chodzi tu przecież jedynie o dobranie ulubionych kolorów i fasonów. Poszczególne meble muszą spełniać konkretne funkcje, dlatego warto je wybierać w oparciu o pewne wytyczne. Ten artykuł poświęcamy doborowi krzesła biurowego i temu, jakie powinno ono być. Jeśli chcesz zapewnić sobie i innym wygodę w czasie pracy – zapraszamy do lektury.

Urządzanie biura

Dobierając do biura poszczególne elementy, dobrze jest kierować się wygodą i funkcjonalnością. Kolory, materiały i rodzaje wszystkich mebli powinny być wybrane tak, aby były przyjemne dla przebywających w danych pomieszczeniach osób. Warto pamiętać, że pracownicy będą obecni tam przez osiem godzin w każdy roboczy dzień, dlatego atmosfera w każdym miejscu powinna być odpowiednia.

Meble biurowe MazowieckieMeble biurowe powinny być maksymalnie funkcjonalne, czyli powinny się łatwo otwierać i mieć dużą ilość różnych półek i przegródek, które pomagają zachować porządek w miejscu pracy. Powinny mieć też odpowiednią wysokość, aby były wygodne dla wszystkich pracowników. Jeśli chodzi o fotele biurowe, powinny być one przede wszystkim wygodne, niezależnie od tego, czy będą służyły głównie interesantom, czy pracownikom. Dobry fotel powinien mieć odpowiednią miękkość, ale również dobrze podpierać kręgosłup i oczywiście wyglądać gustownie, zgodnie z założeniami estetycznymi danej firmy.

Jak wybrać krzesło biurowe?

Wybór krzesła biurowego jest prawdopodobnie najważniejszy, jeśli chodzi o dobieranie wyposażenia biura. Dlaczego? Ponieważ krzesła biurowe wpływają bezpośrednio na zdrowie używających ich pracowników. Właśnie dlatego ważne jest wybranie odpowiedniego modelu takiego krzesła. Oto kilka zasad, którymi warto się kierować. Po pierwsze, najlepsze krzesło to takie, które pozwala na swobodne ruszanie się, dlatego najlepiej jest kupować krzesła na kółkach, które pozwalają nie tylko szybko przejechać od biurka do szafki, ale również pozwalają na łatwe zmiany pozycji, rozciąganie się i wszelkie ruchy, których ciało potrzebuje.

Takie same powinny być oparcia – nie należy kupować krzesła biurowego ze sztywnymi oparciami, które w ogóle się nie odchylają. Co więcej, jeśli chodzi o oparcia krzeseł biurowych, są one szczególnie ważne, ponieważ to one mają wspierać kręgosłup podczas siedzenia przy biurku. Dlatego dobre oparcie posiada wypukłą część w miejscu, w którym znajduje się odcinek lędźwiowy. Dzięki temu kręgosłup jest podparty w zdrowy sposób i pracownik się nie garbi. Odpowiednia pozycja wpływa także na ogólne samopoczucie – człowiek nie odczuwa zmęczenia spowodowanego nieprawidłową pozycją.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Fotele biurowe MazowieckieBardzo ważna jest również wysokość podłokietników w fotelu biurowym. Powinny one być tak umiejscowione, aby wygodnie podpierały ręce na odpowiedniej wysokości, bez konieczności przechylania całego ciała w jedną ze stron. Oprócz tego istotną funkcją każdego fotela jest możliwość zmiany jego wysokości. Zazwyczaj biurka i fotele kupowane są osobno, dlatego dopasowanie właściwej wysokości fotela jest bardzo ważne, ponieważ eliminuje ryzyko niedopasowania go do miejsca pracy.

Samo siedzenie fotela powinno być na tyle duże, aby nie miało się wrażenia, że w każdej chwili można się z niego ześlizgnąć. Z kolei materiał, z którego fotel jest zrobiony to kwestia upodobań. Niektórzy wolą skórzane lub skóropodobne obicia, a inni preferują nieco delikatniejsze materiały, do których skóra nie przylepia się w czasie upałów. Przed zakupem krzesła w większości salonów można usiąść i sprawdzić funkcjonalność i wygodę poszczególnych modeli i warto z tej możliwości skorzystać.