Jak często pracownik biurowy powinien wykonywać badanie wzroku?

Osoby pracujące przy komputerze są znacznie bardziej narażone na różnego rodzaju choroby oczu, a także szybsze pogarszanie się ostrości widzenia. Prędkość postępowania wad wzroku jest uzależniona od wielu czynników. Jednym z nich jest środowisko pracy, innym natomiast brak odpowiedniej profilaktyki pacjentów. Co powinien zrobić pracownik biurowy, aby zadbać o swój wzrok? 

Coraz więcej osób zajmujących się pracą biurową skarży się na bóle głowy, niedowidzenie, pieczenie oczu czy wyraźnie pogarszającą się wadę wzroku. Dlatego konieczne jest przeprowadzanie regularnych badań wzroku u okulisty albo salonie optycznym. Tylko wtedy będzie można wybrać odpowiednią metodę korekcji wzroku, co z pewnością wpłynie na poprawę jakości życia pacjenta. 

Problemy ze wzrokiem a praca biurowa przed komputerem 

Problemy ze wzrokiem u osób, które pracują przy komputerze można zaobserwować już bez specjalistycznych badań. Mrużenie oczu, pieczenie i zaczerwienienie gałki ocznej, suchość w oku czy niedowidzenie, to tylko nieliczne z objawów, które odczuwają pracownicy biurowi podczas wykonywania codziennych obowiązków. 

Osoby pracujące przed komputerem są nieustannie narażone na to, że ich wzrok będzie się pogarszał. Wynika to nie z jakości światła emitowanego przez monitory komputerowe, ale przede wszystkim przez nieodpowiednią profilaktykę oczu. Pracownicy biurowi powinni częściej chodzić na wizyty u okulisty i dbać o to, aby wybrana metoda korekcji wzroku była dobrze dopasowana i faktycznie wspomagała ich widzenie. 

Niestosowanie się do higieny pracy przed komputerem, co bardzo często zdarza się w miejscach, gdzie w jednym pomieszczeniu znajduje się wiele biurek ze sprzętem, powoduje znaczny wzrost problemów ze wzrokiem. Brak wystarczającej ilości zieleni, światła, czy przerw, sprawia, że z pogorszeniem się wzroku zmaga się ogromna ilość pracowników. W jaki sposób zatem zadbać o swój wzrok, wykonując pracę biurową? Jak często należy konsultować się ze specjalistą? 

Profilaktyka narządu wzroku – jak często do okulisty? 

Z racji tego, że pracownicy biurowi znacznie częściej mają problemy ze wzrokiem, w porównaniu do osób, które spędzają mniej czasu przed komputerem, konieczne jest regularne przeprowadzane badań u specjalisty. O ile zazwyczaj zaleca się wizyty u okulisty raz na dwa lata, o tyle pracownicy biurowi oprócz obowiązkowych badań okresowych, powinni również raz na rok lub nawet częściej, umówić się do lekarza samodzielnie. W ten sposób będą mogli pilnować postępu wad wzroku oraz wybrać taką metodę korekcji wzroku, która faktycznie będzie miała wpływ na poprawę widzenia. 

sprzęt okulistyczny

Warto również pamiętać, że specjalistyczne badanie wzroku przeprowadzi również optometrysta, który swoje miejsce pracy ma w salonach optycznych. Na takie badanie można wybrać się raz na pół roku. 

Objawy problemów ze wzrokiem w pracy biurowej 

Podczas wykonywania codziennych obowiązków, pracownik biurowy bardzo często nie zdaje sobie sprawy z tego, że jego wzrok uległ pogorszeniu i konieczne jest noszenie okularów korekcyjnych. Dlatego takiego objawy jak pieczenie oka i uczucie znużenia, a także łzawienie czy suchość gałki ocznej, powinny być traktowane jako jasny sygnał, że ze wzrokiem dzieje się coś niedobrego. Oprócz tego alarmujące powinno być także mrużenie oczu oraz przybliżanie twarzy do monitora, aby lepiej wiedzieć. Niekiedy do objawów zalicza się także problem z widzeniem tuż po odejściu od komputera, a także widzenie podwójne – w takim przypadku konieczna jest natychmiastowa wizyta u specjalisty. 

Okulista czy salon optyczny – gdzie badać wzrok? 

Pracownicy biurowi znacznie częściej powinni badać wzrok niż inni. Jednocześnie długie kolejki oczekujących do specjalisty uniemożliwiają im umówienie takiej ilości wizyt, jaka jest konieczna do utrzymania dobrej profilaktyki narządu wzroku. Warto zatem skorzystać z oferty profesjonalnego salonu optycznego, gdzie na miejscu swój gabinet ma optometrysta. Zazwyczaj kolejki są znacznie mniejsze, a sama wizyta może być bezpłatna, jeśli w salonie zostaną dobrane również soczewki kontaktowe lub oprawki. Badanie niczym nie odbiega od tego wykonywanego w gabinecie okulistycznym. 

Pracownik biurowy powinien szczególnie zadbać o swój wzrok i częściej badać oczy. Tylko odpowiednia profilaktyka uchroni go przed pogłębieniem się wady.