Świadomość procesów jakie zachodzą w organizmie, to podstawowa wiedza, którą powinna posiadać kobieta. Umiejętność wskazania czym są dni płodne, a także w jaki sposób wpływają one na życie i samopoczucie każdej kobiety, znacznie ułatwia założenie rodziny. Obserwacja dni płodnych z pewnością przyda się parom starającym się o dziecko. Jak obserwować dni płodne?
Obserwowanie dni płodnych jest inaczej określane metodą naturalnej antykoncepcji. W rzeczywistości jednak nie jest ona na tyle skuteczna, aby jej w pełni ufać – zwłaszcza, że niewiele kobiet ma naprawdę regularne cykle miesięczne. Stąd też najczęściej obserwację dni płodnych stosuje się podczas planowania powiększenia rodziny – wiedza, kiedy może dojść do zapłodnienia ułatwia parom w staraniu się o dziecko. Co warto wiedzieć o dniach płodnych?
Dni płodne a cykl owulacyjny
Dni płodne w cyklu menstruacyjnym to wbrew pozorom nie jest tylko dzień, w którym następuje owulacja. Można je zauważyć już kilka dni wcześniej przed jajeczkowaniem poprzez obserwację śluzu wydzielanego przez szyjkę macicy. Dni płodne w całym cyklu przypadają na czas, kiedy komórka jajowa zostaje uwolniona i przesuwa się powoli w stronę macicy. Zazwyczaj owulacja występuje w samym środku cyklu, ale z racji tego, że plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety do 5 dni, dni płodne występują jeszcze przed i po owulacji. Stąd też trudno mówić o obserwacji dni płodnych jako o skutecznej metodzie antykoncepcyjnej.
Co dni płodne oznaczają dla kobiety?
Cykl menstruacyjny w teorii dzieli się na trzy fazy – fazę dni względnej niepłodności, fazę płodności czyli właśnie dni płodne oraz fazę niepłodności. Niestety, w praktyce okazuje się, że kobiety, których cykl trwa krótko (około 25 dni) już w fazie płodności względnej mogą zajść w ciążę.
Dni płodne dla kobiety oznaczają, że w tym czasie może dojść do zapłodnienia komórki jajowej, czego skutkiem jest zajście w ciąże. Pomimo tego, że do samego zapłodnienia dochodzi w momencie, kiedy dojrzałe jajeczko opuszcza jajnik i żyje w organizmie kobiety do 24 godzin, podczas dni płodnych istnieje wysokie ryzyko zajścia w ciąże.
Występowanie dni płodnych oznacza również, że kobieta odczuwa również pewien dyskomfort. Pomimo tego, że większość kobiet przez znaczną część życia nie zdaje sobie sprawy z tego, kiedy występuje u nich owulacja i oprócz zmiennego nastroju nie odczuwają żadnych dodatkowych objawów, część z nich skarży się na nieprzyjemne bóle w podbrzuszu. Występują one najczęściej po tej stronie jajowodu, w którym dochodzi do owulacji. Ból mija po kilkudziesięciu minutach.
Metody obserwacji dni płodnych?
Jeśli pragniemy wiedzieć, kiedy występują u nas dni płodne, konieczne jest prowadzenie obserwacji własnego ciała. Można się wspomóc kalendarzem, w którym zapisywane są daty pojawienia się miesiączki, co znacznie ułatwi wyliczenie dnia wystąpienia owulacji.
Przy obserwacji dni płodnych warto zwrócić uwagę przede wszystkim na śluz wydzielany przez szyjkę macicy. Przed wystąpieniem jajeczkowania śluz jest mętny oraz lepki, zmieniając się w bardziej rozciągliwy. Podczas dni płodnych wygląda jak surowe białka jajka kurzego – dzięki temu wiemy, że jest to śluz płodny. Cały proces przemiany śluzu trwa około 5 dni, gdzie na koniec uwalnia się komórka jajowa. Po 24 godzinach szyjka macicy nie wydziela śluzu aż do następnych dni płodnych.
Dni płodne można również obserwować dzięki dodatkowym objawom. Do jednego z nich należy ból piersi, a także wrażliwość brodawek. Wiele kobiet doświadcza również tzw. plamienia owulacyjnego, czyli oprócz gęstego śluzu pojawia się domieszka krwi. Do jednych z charakterystycznych objawów występowania owulacji jest ból w podbrzuszu, występujący po jednej lub po drugiej stronie.
Na występowanie owulacji wskazuje również temperatura ciała, która w dniu jajeczkowania jest wyższa o 0,5 stopnia. Kobiety, które starają się o dziecko, najczęściej mierzą codziennie o stałej porze temperaturę, dzięki czemu są w stanie wskazać z dużą dokładnością dzień, w którym nastąpi owulacja.
Obserwacja dni płodnych różnymi metodami pozwala na bezproblemowe wskazanie dnia, kiedy nastąpi owulacja.