Jak skutecznie wyleczyć hemoroidy?

Nasz stan, kiedy mamy hemoroidy, może się poprawić nawet bez operacji. Sposobów leczenia tego schorzenia jest naprawdę wiele. Warto się z nimi zapoznać, by wiedzieć jakie mamy możliwości.

Jak diagnozuje się hemoroidy?

Nasz lekarz może sprawdzić czy mamy hemoroidy zewnętrzne po prostu patrząc. Testy i procedury diagnozowania hemoroidów wewnętrznych mogą obejmować badanie kanału odbytu i odbytnicy. Podczas badania odbytniczego lekarz umieszcza w odbytnicy palec w rękawiczce. Jeśli wyczuje coś niezwykłego może zalecić dalsze badania. Ponieważ hemoroidy wewnętrzne są często zbyt miękkie, aby można je było odczuć podczas badania odbytniczego, lekarz może również zbadać dolną część jelita grubego i odbytnicy za pomocą anoskopu lub proktoskopu. Zdarza się też, że leczący nas specjalista może chcieć zbadać całą okrężnicę za pomocą kolonoskopii.

Jak skutecznie leczyć hemoroidy?

Często można łagodzić łagodny ból, obrzęk i zapalenie hemoroidów za pomocą kuracji domowej. Warto wtedy jeść pokarmy bogate w błonnik, więcej owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych. W ten sposób zmiękcza się stolec i zwiększa jego objętość, co pomoże uniknąć wysiłku, który może pogorszyć objawy z istniejących hemoroidów. Warto też korzystać z kremów na hemoroidy lub czopków. Pomagają też regularne, ciepłe kąpiele w wannie z hydromasażem, a także moczenie obszaru odbytu w zwykłej ciepłej wodzie od 10 do 15 minut dwa do trzech razy dziennie.

Jeśli Twoje hemoroidy powodują jedynie łagodny dyskomfort, lekarz może zasugerować kremy, maści, czopki lub wkładki bez recepty. Produkty te zawierają składniki z oczaru wirginijskiego lub hydrokortyzonu i lidokainy, które mogą łagodzić ból i swędzenie, przynajmniej tymczasowo. Pamiętajmy, by nie korzystać z kremów steroidowych dostępnych bez recepty dłużej niż tydzień chyba, że takie są zalecenia lekarza, ponieważ może to spowodować rozrzedzenie skóry.

Jeśli bolesny zakrzep krwi utworzył się w zewnętrznym hemoroidzie, lekarz może usunąć skrzep za pomocą prostego nacięcia i drenażu, co może zapewnić szybką ulgę. Ta procedura jest najskuteczniejsza, jeśli zostanie wykonana w ciągu 72 godzin od rozwinięcia skrzepu.

W przypadku uporczywych krwawień lub bolesnych hemoroidów lekarz może zalecić jedną z innych dostępnych minimalnie inwazyjnych procedur. Zabiegi te mogą być wykonywane w gabinecie lekarskim lub w innej placówce ambulatoryjnej i zazwyczaj nie wymagają znieczulenia. Podczas jednej z nich lekarz umieszcza jedną lub dwie małe gumowe opaski wokół podstawy hemoroidów, aby odciąć krążenie. Hemoroidy więdną i odpadają w ciągu tygodnia. Ta procedura jest skuteczna dla wielu osób. Pasy hemoroidalne mogą być niewygodne i mogą powodować krwawienie, które może rozpocząć się dwa do czterech dni po zabiegu, ale to rzadkie problemy.

Inna metoda leczenia polega na wykonaniu zastrzyku. W tej procedurze lekarz wstrzykuje roztwór chemiczny do tkanki hemoroidalnej, aby ją zmniejszyć. Podczas leczenia hemoroidów można też zastosować techniki koagulacji, które wykorzystują światło laserowe lub podczerwone bądź ciepło. Powodują, że małe, krwawiące, wewnętrzne hemoroidy twardnieją i kurczą się.

Ostatnim rozwiązaniem są zabiegi chirurgiczne. Jeśli inne procedury nie powiodły się lub mamy naprawdę duże hemoroidy, lekarz może zalecić nam operację. Będzie ona wykonywana ambulatoryjnie lub z nocnym pobytem w szpitalu. Podczas usuwania hemoroidów chirurg usuwa nadmierną tkankę powodującą krwawienie. Można stosować różne techniki. Operacja może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym w połączeniu z sedacją, znieczuleniem rdzeniowym lub znieczuleniem ogólnym. Hemoroidektomia jest najbardziej skutecznym i kompletnym sposobem leczenia ciężkich lub nawracających hemoroidów.