Jak założyć własną firmę taksówkarską?

Branża przewozowa w Polsce cieszy się stosunkowo dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców, którzy dostrzegają w niej duży potencjał zarobkowy. Prowadzenie działalności dotyczącej przewozu ludzi, czyli posiadanie własnej firmy taksówkarskiej może wydawać się bardzo kuszące, ale czy jednak na pewno się to opłaca? Czy każdy może zdecydować się na założenie takiej działalności i jakich formalności należy dopilnować oraz jakie wymagania trzeba spełnić, aby móc zajmować się tym legalnie?

Sprawdź nasze podpowiedzi i przekonaj się, czy taki biznes jest rozwiązaniem odpowiednim dla Ciebie i jeśli tak, to co musisz zrobić, aby założyć własną firmę przewozową. 

Dopilnuj wszystkich formalności jeszcze przed rozpoczęciem działalności

Założenie własnej działalności gospodarczej jest obecnie stosunkowo prostym procesem, który jednak wymaga dopilnowania wielu formalności. Przebiega to zawsze według tego samego procesu i w przypadku zakładania firmy przewozowej ta kwestia nie wygląda inaczej. Konieczne jest wybranie odpowiedniego rodzaju spółki, na przykład jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej i złożenie odpowiednich dokumentów. Ten etap jest stosunkowo prosty. Kolejny krok to sposób rozliczania się z Urzędem Skarbowym, czyli podjęcie decyzji o tym, czy lepiej będzie rozliczać podatek dochodowy, czy jednak podatek VAT. Tę kwestię warto przeanalizować z pomocą księgowej lub innego specjalisty, aby wybrać najbardziej opłacalną w Twoim przypadku formę. 

Kolejnym etapem jest znalezienie firmy, która zajmie się Twoją księgowością lub zdecydowanie się na wykonywanie tych działań samemu. Najczęściej wybieraną opcją jest jednak outsourcing tego typu usług i pozostawienie ich w rękach specjalistów. Daje to gwarancję zajmowania się wszystkimi istotnymi kwestiami na czas oraz zgodnie z prawem. Gdy te podstawowe warunki zostaną spełnione, należy przejść do wyboru odpowiednich dla tego rodzaju działalności kodów PKD, czyli Polskiej Kwalifikacji Działalności Gospodarczej. Muszą one wskazywać konkretny rodzaj działalności. 

przewóz osób
Taksówka w Środzie Wielkopolskiej dba o komfort i bezpieczeństwo swoich Klientów.

Gdy wszystko będzie już przygotowane, konieczne jest pozyskanie odpowiednich kwalifikacji oraz uprawnień. Aby móc działać w branży przewozowej, musisz mieć odpowiednie uprawnienia do przewozu osób na terenie Polski, czyli musisz uzyskać licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką. Taka licencja wydawana jest osobno na każdy samochód i aby ją uzyskać musisz być właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu bądź też mieć prawa do korzystania z niego przyznane na innych zasadach. Dopiero po uzyskaniu odpowiednich licencji złóż wniosek o założenie działalności gospodarczej. 

Zadbaj o komfort i bezpieczeństwo swoje oraz swoich pasażerów

Praca w charakterze przewoźnika osób to biznes, który uznawany jest za bardzo opłacalny. Jest to jednak również zajęcie bardzo wymagające. Ze względu na dużą konkurencję w branży, klienci mają bardzo duże wymagania względem przewoźników i warto zadbać o ich bezpieczeństwo i komfort, aby byli oni zadowoleni z oferowanych usług. Dlatego też warto przyłożyć dużą wagę do swojego pojazdu, przede wszystkim jego sprawności oraz jakości. Musi on mieć zawsze ważny przegląd oraz być w stu procentach sprawny. Powinien też zachęcać do jazdy wizualnie, czyli musi prezentować się bardzo estetycznie. 

Aby zapewnić swoim pasażerom komfort i bezpieczeństwo, koniecznie musisz dbać o porządek w taksówce. Ważne jest także poruszanie się rozsądnie wybranymi trasami, aby pasażerowie nie mieli wrażenia, że nadrabiasz drogi, aby nabić jak najwyższy rachunek. W tej pracy istotną rolę odgrywa również kontakt z klientem oraz oczywiście umiejętności prowadzenia pojazdów, które powinny być na bardzo wysokim poziomie.