Jaki wybrać odpowiedni smartphon?

Jeszcze kilka lat temu telefon komórkowy miał służyć przede wszystkim utrzymywaniu wysokiej jakości rozmów podczas połączenia, szybkiemu wysyłaniu wielu wiadomości tekstowych, przesyłaniu plików dzięki systemowi Bluetooth czy robieniu zdjęć w ciągu dnia. Obecnie telefony komórkowe to już niemalże w 100% smartphony. Im częściej zachodzimy do sklepów z elektroniką, tym częściej możemy dostrzec, że towary dostępne w sklepach mają już niewiele wspólnego z dawną technologię. Smartphony przyjęły rolę komputerów, czego dowodzi przechwalanie się producentów, którzy w swoich kolejnych flagowcach zamieszczają coraz szybsze procesory i wydajniejsze karty graficzne. Czy rzeczywiście tego wymagają konsumenci?

Co znajdziemy we flagowcu?

Okazuje się, że tak też jest w rzeczywistości. Klienci wybierając komórkę zwracają uwagę na podzespoły, ekran, możliwości aparatu czy szybkość działania. Telefony komórkowe mają obecnie tak wiele funkcji, że prawdopodobnie nawet sami producenci nie potrafiliby bezbłędnie wymienić wszystkich. Obecnie standardem są kilku-rdzeniowe procesory, 2-3GB pamięci RAM oraz co najmniej 16GB pamięci wbudowanej na dane. Aparatom daleko oczywiście do standardu lustrzanek, ale część flagowców Sony, Samsunga czy HTC oferuje wyjątkowe fotografie robione nie tylko za dnia, ale także nocą. Kupując nowy, wydajny sprzęt może skorzystać ze sklepów typu Google Store czy iStore, gdzie znajdziemy tysiące fantastycznych aplikacji wspomagających działanie telefonów oraz rozwijających ich możliwości. Podstawowy aparat nagle okazuje się wydajną maszynką do robienia pięknych selfie.

Ile kosztują aplikacje na smartphona?

Smartphony powoli przejmują wiele funkcji tradycyjnych komputerów – już teraz mają około 50% rynku w przypadku wyszukań konkretnych fraz w wyszukiwarkach. Ostateczna konwersja kończy się jednak zazwyczaj używając desktopu, aczkolwiek warto zwrócić uwagę na to, że szybki Internet w telefonie znacząco podniósł ich użyteczność. Część osób jest dzięki temu online 24/7, inni pracują wyłącznie na potrzeby użytkowników nowoczesnych telefonów, projektując innowacyjne aplikacje za grube pieniądze. Warto zauważyć, że średnia cena przeciętnej apki, która oceniana jest wysoko to od 12 do 15 złotych, a możemy znaleźć również takie, które są nawet 3-4 krotnie droższe.

Przejdźmy do odpowiedzi na pytanie: nowy telefon, który posłuży wam jak wydajny komputer kosztować będzie przynajmniej 1500 złotych. Najnowsze modele jak Samsung Galaxy S6 nawet …3000. Podstawowy, dobry, wciąż wydajny model smartphona, np. jedna z Motoroli wymaga wydatku około 800-900 zł.