Jakie są niebezpieczeństwa podczas próby samodzielnego sprzątania po zmarłych?

Samodzielne sprzątanie po zmarłych to wciąż jeszcze czynność, którą wiele osób podejmuje samodzielnie. Pora jednak dowiedzieć się, dlaczego należy jak najszybciej skończyć z takimi praktykami i nie podejmować się sprzątania osobiście.

Sprzątanie po zmarłych – jakie przynosi zagrożenia?

Niebezpieczne toksyny

Wydawać by się mogło, że jeśli do zgonu nie doszło w drastyczny sposób, a wokoło nie ma śladów krwi i innych pozostałości po denacie, nie ma wówczas potrzeby poszukiwać specjalistów. To duży błąd. Chodzi o to, że między chwilą śmierci, a zabraniem ciała do kostnicy na pewno minęła przynajmniej godzina. A to oznacza, że procesy rozkładu mogły już się rozpocząć. Dlaczego są one tak niebezpieczne?

Już w krótkim czasie od zgonu rozpoczyna się proces rozpadu komórek, prowadzących do rozkładu narządów wewnętrznych, podczas którego ciało może uwalniać nawet do 30 różnych substancji o działaniu toksycznym. Największe zagrożenie kryje się w tym, że nie są one widoczne gołym okiem, a do tego na początku mogą być jeszcze bezwonne.

Wśród tych toksyn znajduje się m.in. tzw. trupi jad, który ma niezwykle szkodliwy wpływ na układ krwionośny, oddechowy i pokarmowy, a kontakt z nim może być przyczyną zgonu. Dlatego tak ważne jest szybkie usunięcie zwłok z pomieszczenia i przeprowadzenie dokładnej dezynfekcji.

Niska skuteczność domowych metod

To prawda, że modne są dzisiaj ekologiczne metody sprzątania domu, i to bardzo dobry kierunek, lecz nie w przypadku sprzątania domu po zgonie. Aby dokładnie pozbyć się toksyn, zarodników grzybów i trupiego odoru, konieczne są mocniejsze środki, które są w posiadaniu wyłącznie firm zajmujących się profesjonalnym sprzątaniem, ze względu na ich silne działanie.

Środki takie, w połączeniu z nowoczesnymi metodami i technologiami, ma na swoim wyposażeniu działająca w całej Polsce firma Vector. Korzystamy m.in. z zamgławiacza Airfog ULV w metodzie kapsułkowej, czy też ze specjalistycznych ozonatorów przemysłowych, które mają znacznie większą moc niż te, które można zakupić we własnym zakresie do użytku prywatnego.

Sprzątanie po zmarłych Łódź

Konieczność współpracy z policją

Jeśli do zgonu dojdzie w wyniku popełnienia przestępstwa, wypadku lub samobójstwa, wówczas w sprawę angażuje się policja i prokuratura. Wówczas samodzielne sprzątanie mogłoby być nie tylko zbyt drastyczne, lecz też uznane za próbę utrudniania śledztwa, co jest obwarunkowane sankcjami prawnymi. Dlatego też tak ważne jest zatrudnienie firmy, która doprowadzi miejsce śmierci do stanu używalności, nie utrudniając tym samym prowadzenia czynności śledczych.

Konieczność utylizacji i dezynfekcji przedmiotów po kontakcie z ciałem

Tutaj potrzebna jest ogromna dawka edukacji – przedmiotów, które miały kontakt ze zmarłym po śmierci, a szczególnie tych, na których znajdują się płyny ustrojowe, takie jak krew, fekalia i inne – NIE ODDAJEMY NA ŚMIETNIK. Tutaj konieczna jest ich bezpieczna utylizacja tak, aby nie przyczyniać się do rozprzestrzeniania groźnych toksyn.

Sprzątanie po zmarłych Łódź

Sprzątanie po zmarłych – do kogo zgłosić się o pomoc w trudnej sytuacji

Oprócz wyżej wymienionych czynników, które nie mogą być zlekceważone, do głosu dochodzą również emocje. Przebywanie w miejscu zgonu, zanim zostanie ono doprowadzone do poprzedniego stanu, jest nie tylko niebezpieczne, lecz też po prostu trudne. Zaangażowanie do pomocy specjalistycznej firmy powinno być traktowane jako forma odciążenia się w trudnych chwilach, by zyskać więcej czasu na uporządkowanie myśli i pogodzenie się ze stratą.

 

Vector – sprzątanie po zmarłych – Łódź i cały kraj.

Adres: Orzechowa 9/3, 94-205 Łódź
WWW: https://vector-uslugi.pl/
E-mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
Telefon: 725 392 578